Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Návod - jak čistit sklokeramické varné desky?

  

Přebíhá Vám někdy mráz, když si představíte, co by si o Vás kdo pomyslel, kdyby přišel do kuchyně a spatřil Vaši sklokeramickou varnou desku? Je vám jasné, že čistotou zrovna nezáří? Někdo by Vám na to mohl říci, že v tom případě není nic jednoduššího než ji vyčistit!

Kdo se však někdy alespoň mihl v kuchyni, jistě dobře ví, že to není nic jednoduchého. Úkol, který se zdál na první pohled primitivní, se může během chvíle proměnit v pořádný problém. Ačkoli se to nezdá, vysoké teploty, mastnota a prach umí zanechat na sklokeramické varné desce pořádné stopy.

Vaším cílem jistě je desku důkladně vyčistit, nikdo si ji určitě nechce poškodit. Proto se hlavně nikdy nesnažte odstranit nepořádek nějakým ostrým předmětem nebo drátěnkou! Tím byste si totiž jen zadělali na celou řadu problémů do budoucna. Každému zřejmě dojde, že na desce, v níž bude řada miniaturních i větších rýh, se bude špína usazovat velmi jednoduše. O to hůře ale půjde odstranit!

Jak postupovat?

Nemá cenu si nic nalhávat, k čištění desky přistupujeme většinou až po dovaření. Je sice milé, že nám výrobci doporučují, abychom po znečištění desku ihned vypnuli a zabrali se do čištění, kdo to ale skutečně udělá? To by nás asi hladoví členové rodiny moc nepochválili! Deska proto bývá ještě nějaký čas zapojená a problém je během chvíle na světě. Nastanou však situace, kdy bychom se neměli ani na hladové krky našich blízkých příliš ohlížet. V okamžiku, kdy se nám „podařilo“ na sklokeramické varné desce roztavit nějakou plastovou věc, je třeba ji odstranit pokud možno ještě za tepla, dokud je měkká.

Mnohem častěji se však setkáváme se špínou, která je zaschlá. Ta teprve umí pěkně pocuchat naši nervovou soustavu a rozpálit nás doběla! Průběh čištění desky pak sestává z několika fází. Tou první je odstranění rozličných zbytků jídla, s čímž si ještě poradí obyčejný saponát s houbičkou a utěrkou. Teprve pak se objevuje na scéně speciální škrabka, kterou někdy dostanete i přímo k varné desce při jejím nákupu. Výrobci uvádí, že výborně odstraňuje veškeré nečistoty především z toho důvodu, že tenká tvrdá hrana umí sílu naší ruky zesílit na maximum.

Pokud text čtete pozorně, již nyní Vám zřejmě tane na mysli podstatná otázka: „Jak to, že se deska při čištění nepoškrabe?“ Odpověď je velmi jednoduchá! Škrabka je k povrchu přiložena v určitém úhlu a pouze po něm klouže. Nedoporučuje se ji brousit, protože pak by její okraj mohl přestat být rovný, což by pochopitelně znemožnilo její správné fungování. Z toho důvodu je v případě potřeby jistě lepší pořídit náhradní ostří. V některých obchodech je možné zakoupit si také keramickou škrabku, jež Vám vydrží ještě o něco déle. Tady je však potřeba mít na paměti, že její cena bude také o něco vyšší.

Tím však naše práce nekončí! Je samozřejmě třeba desku ještě ošetřit a rozleštit do stavu, v jakém byla před znečištěním. Za tímto účelem by se měly v každé kuchyni nacházet přípravky, které jsou výslovně určeny přímo pro čištění těchto desek. Jejich velkou výhodou je také fakt, že po sobě nechávají speciální ochranný film, takže následné znečištění desky již neproběhne tak jednoduše. Jak je to možné? Nečistotám se zkrátka nedaří se na ošetřeném povrchu tak snadno zachytit!

Přípravky na čištění sklokeramických desek:

  • Čistič sklokeramiky Codi ceramic 750 ml ve spreji - čistí, leští a chrání. Navíc na povrchu zanechává ochranný film a dodává desce krásný lesklý vzhled. Postup čištění: rozprašovačem naneste prostředek na vychladlou desku a necejte jej chvíli působit. Poté vezměte hadřík nebo houbičku a nečistoty navázané na čistící prostředek setřete. K úplné dokonalosti vemte suchý hadřík a povrch lehce přetřete.
  • WPRO KVT 200 kompletní sada k čištění sklokeramických varných desek - (balení obsahuje čistící krém ECO 307 o objemu 250 ml a 1 škrabku Wpro SCR 200 speciálně skonstruovanou pro čištění varných desek s 10 náhradními břity BLA 113 z nerezu) - Ekologická čistící sada vhodná pro odstranění připálených zbytků.
  • Čistící pěna Clean IT HOUSEHOLD na sklokeramické desky

Alternativy čištění

Nechce se Vám pořizovat škrabka a raději byste se dozvěděli nějakou radu, která vzešla z chytrých českých hlav? V tom případě jedna vychytávka skutečně existuje! Při odstranění zaschlých nečistot si velmi účinně umí počínat citronová šťáva! Je to vlastně logické, protože svojí kyselostí umí nepořádek naleptat. Není to ani nijak extrémně časově náročné, stačí ji nechat působit několik minut. Pak již jen desku otřeme a případná návštěva se bude zase jen podivovat, jak je možné, že vypadá jako nová!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (5 hlasů)

Související články