Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit terasovou dlažbu?

  

Ať už si všimneme znečištění na terasové dlažbě v důsledku stáří nebo díky akutnímu vzniklému problému, s čištěním se nevyplatí čekat... Hezká, čistá a celkově udržovaná terasa o nás mnohé vypovídá a nám samotným by se určitě při relaxu nebo večerním grilování špatně koukalo na špinavou podlahu.

Terasovou dlažbou se rozumí především betonová dlažba. Samozřejmě můžeme na terase mít položenou mrazuvzdornou a nekluzkou klasickou dlažbu, tady však není nic jednoduššího, než vzít koště a hadr a po zametení ji prostě a jednoduše vytřít.

Co se týče betonové např. zámkové dlažby, čištění pro pěkný výsledek je trošku náročnější. Jediná nevýhoda betonu je, že velice dobře nasákne díky pórům, které zachycují nepříjemné nečistoty. Zatímco tekutina se odpaří, nečistota bohužel zůstane a musíme si s ní poradit my.

Nečistoty ohrožující naši betonovou dlažbu

  • vylitá jakákoliv barva - natírací, malířská apod.
  • rozmazané skvrny od popadaného ovoce ze stromu
  • olej vykapaný ze zaparkovaného auta
  • vylitý ovocný nebo zeleninový džus
  • tmavé skvrny od pneumatik
  • vylité pivo nebo víno
  • zbytky stavebního materiálu - malta, asfalt apod.
  • vylitý omastek
  • jakékoliv chemické látky
  • skvrny od dřevěného uhlí k podpalu grilu
  • hlína ze zahrady přenesená na podrážce boty

Čištění

Vlastně přesný návod pro čištění betonové podlahy neexistuje, jelikož každá dlažba je od jiného výrobce a má trochu jiné složení a vlastnosti, proto je nejlepší se právě přímo u výrobce nebo dodavatele informovat ohledně metod vyčištění.

Dále také záleží, jak velké znečištění a jaký druh se chystáme čistit. Zatímco na skvrny od oleje může fungovat jedna věc, na skvrny od grilování může stačit zase jiný přípravek. Podle toho je i dobré potřeby k čištění kupovat. Nutno podotknout, že se kompletní vyčištění nemusí podařit ihned napoprvé, ale můžeme podlahu drhnout třeba i čtyřikrát do zase čisté podlahy beze skvrn. Samozřejmě je to individuální.

Nejjednodušším a nejméně finančně náročným řešením je klasická voda v kombinaci se saponátem. Nezbývá nic jiného, než si zakleknout, vzít do ruky kbelík s vodou a např. jarem, kartáč a drhnout a drhnout. Někdy pomůže, na některé skvrny je to málo. Doporučujeme především pro skvrny od ovoce, ovocných a zeleninových šťáv nebo fleky od pneumatik. Modernější metodou je, obměnit kartáč za vysokotlakovou hadici, která nám ušetří naše ruce i náš drahocenný čas. Mimojiné nám může pomoci v boji proti mechu a lišejníkům na zámkové dlažbě.

Druhou možností je samozřejmě také voda, ale již v kombinaci s chemickými prostředky. Tady je především dobrá obezřetnost, abychom vybírali přípravek opravdu vhodný na konkrétní druh skvrn.Takový nevhodně zvolený přípravek může naší terasové podlaze naopak ještě více přitížit a nadělat paseku nových špatně odstranitelných skvrn. Při nákupu se doporučuje rada odborníka nebo před kompletním čištěním terasy, vyzkoušet kombinaci na menším a méně viditelném místě na terase a počkat, jak bude přípravek reagovat. Byla by škoda, si kvůli zbytečnosti zničit celou dlažbu.

Na skvrny od barev není nic lepšího než silný louh. Prostředky proti plevelu, vyrůstajícímu mezi dlažbou, a na lišejníky, řasy a mechy se vyrábějií speciální s fungicidní složkou. Rezavé skvrny dokáže odstranit kyselina šťavelová a na olejové skvrny je nejlepší zakoupit průmyslové odmašťovadlo.V případě, že se nám na dlažbu vylije něco olejového, je třeba danou skvrnu v rychlosti vysušit kvůli možnému proniknutí do již výše zmiňovaných spár a pórů.

A nejcennější informace na závěr? Jakákoliv nově vzniklá skvrna je třeba řešit co nejdříve... Jedině tak si ušetříme zbytečné hodiny drhnutí a možných doživotních následků na naší terasové dlažbě...

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.7/5 (10 hlasů)





Související články