Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit vlněný koberec?

  

Jelikož má vlna duté a především mastné vlákno, tak docela dobře poslouží pro jeho správné čištění udržet jej v kondici. Co to však u vlněného koberce znamená? Že nesmí ztratit obsah lanolinu z vláken, ten totiž odpuzuje nečistoty. Jakmile se z koberce vytratí, z koberce se stává lapač téměř každého smítka. Přinášíme vám pár tipů na správné čištění a údržbu vlněných koberců.

  1. Správné vysávání
    Velmi důležité je při údržbě vlněného koberce volit správný nástavec na vysavač. Příliš hrubý nástavec či rotační vysavač by totiž koberec mohly poškodit, pracují totiž příliš hrubě a vytrhávají z koberce vlákna.
    Důležité je také koberec vysávat po směru vláken. Stejně jako lidský vlas jej totiž vysávání proti směru zacuchá a opět vytrhává vlákna.
  2. Pro vlhké čištění použijte tučné jádrové mýdlo
    Mýdlo je schopné vyčistit drtivou většinu nečistot dokonce i od kávy či červeného vína. Důležité je použít hadřík či jemný kartáč, který navhlčíme a vytvoříme na něm mýdlovou pěnu. Následně hadříkem zněčištěné místo přetřeme (opět po směru vláken), načež je zapotřebí místo přetřít také jiným čistým hadříkem vlhčeným pouze vodou a co nejrychleji koberec vysušte (přiložením suchých ručníků, za pomoci fénu).
  3. Jednou za rok je dobré koberec svěřit odborníkoviOdborné hloubkové ruční čištění je sice dražší, avšak velmi šetrné a zanechává váš koberec čistý, téměř jako nový. Odborníci si již v dnešní době dávají záležet a používají velmi šetrné prostředky, které z vašich koberců neodstraní lanolin. 

Tip! Velmi doporučujeme na vlněné koberce nepoužívat chemii, jako jsou prací prášky či podlahové čisticí prostředky. Již zmíneným mýdlem či prostředky určenými přímo na čištění vlněných koberců dosáhnete nejlepších výsledků a neodstraníte z vašeho koberce tolik důležitý lanolin.

Vlněné koberce jsou náchylné ke změnám zabarvení, proto by se neměly  vystavovat přímému slunečnímu záření, a to ani při sušení po mokrém čištění - vždy použijte raději jiných sušicích metod!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (3 hlasy)

Související články