Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak čistit okna bez šmouh?

  

Mytí oken v mnoha domácnostech nepatří k nejoblíbenějším činnostem. Bývá spojováno s nepříjemným průvanem, zdlouhavým leštěním skleněných povrchů a štiplavým pachem čisticích prostředků. Naštěstí dnes již mámena tuto práci k dispozici mnoho pomocníků, o kterých se našim maminkám a babičkám mohlo jenom zdát. A to nemluvíme o placených hospodyních.

Je několik způsobů mytí oken, které nám zaručí, že na nich nezbude žádná šmouha. Liší se ale náročností. Nejstarším způsobem je mytí oken hadrem namočeným v octovém roztoku. Poté běžně následuje jejich leštění starými zmačkanými novinami. Ačkoli na tento způsob nedá mnoho žen dopustit ani dnes, jedná se o zbytečně časově i fyzicky náročný postup.

Mikrovlákna – malý pomocník s obří silou

V posledních letech se na našem trhu ujal nový pomocník pro péči o domácnost – mikrovlákno. Můžete si tak pořídit mop s mikrovláknem, prachovku s mikrovláknem i hadřík na okna s mikrovláknem. Celé kouzlo spočívá v tom, že speciálně vyrobená mikrovlákna jsou schopna zachytit každou špínu, a to často za pouze pomoci čisté vody. Výrobky z mikrovlákna za sebou nezanechávají žádné chloupky, proto lze skvělého výsledku často dosáhnout již jedním tahem. Navíc jsou tato vlákna mimořádně šetrná k jakémukoli povrchu, takže nedojde k jeho nechtěnému poškrábání.

Vysavač na okna

Nejnovějším pomocníkem na mytí oken je vysavač na okna. Okna stačí tedy pouze umýt čisticím prostředkem nebo octovým roztokem a vysavačem vysát do sucha stejným způsobem, jako kdybyste okna osušovali stěrkou. Všechna vysátá voda se jednoduše zachytí v nádobce, kterou pak stačí pouze vylít. Jedná se o nejrychlejší a nejméně náročný způsob mytí oken, je zde ale třeba počítat s počáteční investicí do vysavače, která se může pohybovat v rozmezí od 1 000 Kč do 1 500 Kč.

Na co si při mytí oken dávat pozor:

  1. Při mytí oken začínejte vždy mytím rámů.
  2. Nejdříve umyjte okna z vnější strany, poté až z vnitřní.
  3. Nezapomínejte umýt také okapy.
  4. Pokud již myjete okna, sundejte z nich všechny záclony a vyperte je.
  5. Prohlídněte řádně všechny spáry a ujistěte se, že vám nikde nekvete plíseň. Pokud ano, zbavte se jí k tomu určenými prostředky.
  6. Pokud máte na okně žaluzie, omyjte i je. Případně je alespoň vysajte vysavačem s nástavcem, který má na konci jemné chloupky.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Související články