Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit radiátory?

  

Přiznejme si, že při radikálním úklidu domácnosti, jsou radiátory poměrně opomíjenou záležitostí. Čištění radiátorů je práce poměrně složitá, avšak velice důležitá. Vnitřní část radiátorů je za celý rok zanesená nemalou vrstvou prachu. Tato prachová vrstva se uvolňuje do prostředí a může nám způsobit nepříjemné zdravotní potíže. Pravidelným čištěním radiátorů můžeme předejít zdravotním potížím u nás i našich dětí. Jednou z největších komplikací života v prašném prostředí je vznik alergií nebo astmatu.

Kdy je nejlepší doba na čištění radiátorů?

Ideální je vyčistit ploché i žebrové radiátory před začátkem topné sezony. Teplo, které radiátorem proudí, má za následek rozptyl prachové vrstvy a ta se postupně dostává ven a způsobuje dýchací obtíže. Prach, který se v radiátorech střádá po celý rok, obsahuje velké množství částečně rozloženého organického materiálu v podobě kůže, vlasů, mrtvého hmyzu a tak dále. Díky kvalitnímu vyčištění se také zlepší topný výkon radiátorů.

Čištění radiátorů krok za krokem

U každého typu radiátoru lze využít jiné pomůcky, které nám práci značně ulehčí.

  1. Čištění žebrových radiátorů

U starých žebrových radiátorů je proces čištění obtížný. Práci si můžeme usnadnit pomocí vysavače a některého vhodného nástavce. Co dělat, když vysavač není k dispozici? Pomoci nám mohou některé vychytávky chytrých kutilů a hospodyněk.

  • Na šatní ramínko namotáme mokrý hadr. Úzké ramínko nám pomůže vyčistit i hůře dostupná místa.
  • Větší hadr namočíme do saponátu a důkladně vyždímáme. Klasickým pohybem sem a tam vyčistíme jednotlivé záhyby mezi žebry.
  • Velkým pomocníkem je také obyčejná štětka na nádobí, jejíž drátěnou rukojeť je možné přizpůsobit si potřebám čištění.
  1. Čištění plochých radiátorů

Také u tohoto typu radiátorů lze využít vysavač puštěný na maximální výkon. Problém může být v tom, že vysavačem se dostaneme pouze na okraj a prach uložený uvnitř radiátoru zde stále zůstává. I v tomto případě lze využít běžně dostupné pomůcky, pomocí kterých si ulehčíme práci.

  • Jedním ze způsobů je čištění pomocí natěračského štětce, takzvaného zárožáku. Lze ho koupit v obchodě s malířskými potřebami a vybrat si můžeme různé délky i šířky.
  • Po odsátí vysavačem je možné využít štětku na nádobí omotanou mokrým hadříkem.
  • Některé hospodyňky nedají dopustit na mýdlový sliz, který nanesou do vnitřní strany radiátoru a chvíli nechají působit. Poté se pod radiátor položí plech nebo jiná větší nádoba a topení se propláchne vodou.

Profesionální pomůcky

Pokud nechceme experimentovat a toužíme po dokonale čistých radiátorech, je možné zakoupit pomůcky určené přímo na čištění radiátorů. V domácích potřebách snadno seženeme válečky, kartáče nebo štětky na čištění radiátorů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (13 hlasů)





Související články