Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit perský koberec?

  

Ručně vyráběné perské koberce patří k nejkvalitnějším na světě. Jsou vyráběny z ovčí vlny a pravého hedvábí. Obecně platí pravidlo, že čím kvalitnější koberec, tím snazší údržba.

Odolný materiál

Ovčí vlna je materiálem velice odolným. Zvláště vlna z ovcí žijících ve vysokohorských oblastech obsahuje velké množství lanolinu, který odpuzuje vodu. Na celkovou údržbu koberce má také vliv jeho umístění, konkrétně sluneční záření. Pokud je koberec nepřetržitě vystavován slunci, můžeme čekat vyblednutí barev, ke kterému dochází ve větší míře u chemicky barvených perských koberců. Ať už je koberec jakkoliv odolný, občas se zkrátka nevyhneme jeho ušpinění. Jak takový koberec správně a důkladně vyčistit a neponičit?

Čištění koberců krok za krokem

  1. Suché čištění

Základem správné údržby koberců je pravidelné suché čištění za pomocí vysavače. Každý nový perský koberec zpočátku takzvaně pouští chlupy a tyto chomáče vlny je zapotřebí důkladně odstranit. Při vysávání se nedoporučuje používat rotační nástavce, které by mohly vlnu vytrhávat. Vysávání vždy probíhá po směru vláken.

  1. Mokré čištění

Jak již bylo výše zmíněno, ovčí vlna obsahuje lanolin, který odpuzuje vodu. Pokud se tedy na koberec dostane tekutina, nedochází k jejímu vstřebávání do vlákna, ale zůstává na povrchu. I tak je důležité koberec ihned vysušit.

  • Při čištění perského koberce nikdy nepoužíváme chemické prostředky, ale pouze prostředky na čištění přírodních vláken.
  • Ideální je použít jádrové mýdlo a vlažnou vodu.
  • Skvrnu nikdy nedrhneme silou, spíše poklepáváme navlhčeným hadříkem.
  • Skvrnu čistíme od okrajů směrem ke středu, abychom zamezili šíření špíny.
  • Pro sušení koberce nikdy nepoužíváme fén

Největší nepřátelé perských koberců

Perské koberce nejčastěji zdobí obývací pokoj. Mnohdy jsou naší chloubou a bedlivě se o ně staráme. Ovšem některým karambolům se nevyhneme. K nejčastějšímu ušpinění dochází následkem rozlití kávy nebo červeného vína. Kobercům neprospívá ani písek.

Kromě běžného čištění v případě malé nehody se dále doporučuje provádět takzvané hloubkové čištění perských koberců. Tuto práci za nás nejlépe odvede profesionální firma, díky které bude náš koberec jako nový.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (5 hlasů)

Související články