Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit vrtanou studnu?

  

Každou studnu je potřeba čas od času vyčistit tak, abychom si zachovali zdravotně nezávadnou vodu a nezničili si ani čerpadlo. Jak často, jak to probíhá a můžete se do čištění studny pustit sami? Co přesně obnáší čištění vrtané studny?

Kdy a proč musíme studnu vyčistit

Nutnost čištění s sebou přináší jednak přírodní pohromy jako povodeň, dále se k čištění musíme přirozeně uchýlit v případě jakéhokoli znečištění, ať již má původ v průmyslu či v zemědělství, případně se nám může vymstít i nedostatečně zakrytá studna.

Určitá míra znečištění je, pozor, v zásadě přirozená. Voda totiž vnáší do studny například písek, bahno či pyl. Všechny tyto složky pak vytvářejí sediment, který zůstává na stěnách studny a je ho potřeba efektivně odstranit. Toto preventivní čištění by se v závislosti na stavu studny mělo provádět přibližně každých 5 let.

U vrtané studny má značný vliv podloží, čím měkčí je, tím spíše se může zanést. Ve spodní části vrtu najdeme část, která se nazývá kalník. Ten má mít alespoň tři a maximálně pět metrů, nad ním se pak nachází čerpadlo. Kalník se postupem doby zanese a tento nános se dostane až k čerpadlu, což se projeví i na kvalitě vody.

A samozřejmě opakujeme čištění studny i dle potřeby v závislosti na výše jmenovaných mimořádných událostech. Že je potřeba studnu vyčistit, to většinou poznáte dost dobře sami i bez sofistikovaného laboratorního rozboru. Je-li voda kalná nebo dokonce zapáchá, máte nejvyšší čas. Nejste-li si nicméně kvalitou vody pouhým pohledem jisti, nechte si dát konkrétní odpověď na stav své studny rozborem vody.

Jak se studna čistí profesionálně

Před započetím čištění je na místě opravit nadzemní část studny a poklopy, které netěsní nebo jsou dokonce poškozené. Zbavte se i nepoužívaného potrubí a zkontrolujte, zda je kolem skruže betonový límec a jaký spád má okolní terén. Vždy by měl být ve směru od studny.

Povoláte-li si firmu, což je nesporně snazší postup, byť dražší, zpravidla vám vrtanou studnu dokáží pomocí hadice tlakem „vypláchnout“. Metoda má svá úskalí, v případě vysokého tlaku 50 a více barů totiž hrozí riziko poškození studny.

V případě vydatnosti vrtu je možné použít i adekvátně výkonný kompresor. Vysoce účinné a zároveň šetrné je profesionální čištění za pomocí tzv. injektoru. Což je způsob založený na systému dvou hadic, kdy se kompresorem vzduch vhání do čerpadla na dně vrtu, aby se mohl na povrch vynést veškerý kal.

Chci studnu čistit sám

Chcete-li studnu čistit sami, je dobré na začátku uvážit základní informace. Kalové čerpadlo jednak pravděpodobně do vrtu jednoduše nedostanete, protože se vám tam nevejde a jednak bude jeho výkon v případě běžně dostupných výrobků nedostatečný. A čerpat zakalenou vodu běžným čerpadlem nelze, to byste si zničili. Můžete zamířit i do půjčovny pro čerpadlo výkonnější, nicméně pak lze říct, že vás vyjde profesionální čištění v zásadě levněji.

Po odčerpání veškeré vody studnu ručně (mechanicky) vyčistíme, zejména od usazenin a písku. Poslouží nám běžný ocelový kartáč na stěny, kal pak musíme vybrat. Pokud je to potřeba, použijeme cementovou mazaninu na opravu spár nebo jiných poškozených míst.

Po mechanickém čištění bude nutné studnu ještě dezinfikovat. Také profesionálové se odvolávají na použití běžně dostupných prostředků. Nalít do studny třeba obyčejné Savo ve vhodném poměru se tak rozhodně nemusíte bát ani vy.

Bezprostředně po čištění lze okamžitě vodu použít, ale pouze jako užitkovou. Po zhruba čtyřech týdnech si nechte určitě udělat v laboratoři rozbor vody. Pokud budou hodnoty v pořádku, voda ze studny je bez problémů též pitná a čištění bylo úspěšné.

A ještě jedno důležité upozornění. Nikdy se ale do čištění studny nepouštějte úplně sami. Vezměte si k ruce ještě alespoň jednoho pomocníka. Hlavně u hlubokých studní existuje riziko, že se na dně bude nacházet koncentrace jedovatých plynů, což lze snadno ověřit obyčejnou svíčkou. Musíte proto být zajištěni lanem a mít u sebe někoho, kdo vás případně vytáhne.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.56/5 (18 hlasů)

Související články