Jak vyčistit odpadové potrubí?

Odtéká vám špatně voda z umyvadla, vany, dřezu, nebo cítíte nepříjemný zápach? Tohle je známka ucpaného odpadního potrubí. I když se doporučuje ideálně 2 krát do měsíce „protáhnout“ odpadové potrubí, málo kdo z nás to dělá. Děláme to až v případě nutnosti.

Někdo si zavolá firmu s domněním, že problém nastal určitě u sousedů, nebo má někde skrytou vadu, jiný kutil rozebere, vyčistí potrubí, a někteří si poradí i s obyčejnými prostředky na čištění. Vyčistit odpadové potrubí zvládne opravdu každý. Můžete k tomu použít dva základní typy a to: mechanické a chemické čistění.

Mechanické x Chemické

Mechanické čistění

Určitě jste někdy slyšeli o gumovém zvonu. Jeho principem je to, že na otvor odpadu nasadíte gumový zvon, a několikrát po sobě zapumpujete. Než začnete se samotným pumpováním, je dobré ze sifonu vytáhnout pomocí různých špejlí, kovových tyčinek hrubší nečistoty (vlasy, nitě a podobně). Tím urychlíte, ale i docílíte čistšího potrubí.

Pokud vám i přesto všechno nebude dobře odtékat voda, nezbývá vám nic jiného než sifon rozebrat. Máte-li pod sifonem různé věci, musíte jej předem vytáhnout a pod něho dát kbelík, nebo větší mísu. Pomalým otáčením uvolníte sifon a voda z něho začne vytékat. Důkladně poté sifon očistěte, vysušte a opět nasaďte.

Ukázka čištění ležaté kanalizace

Čištění zanesené kameninové kanalizace

Chemické čištění

Chemické čistění používáme nejčastěji, protože je velice rychlé, účinné a nezabere nám mnoho času. Mezi oblíbené chemické přípravky patří krtek. Krtek, který není nic jiného než hydroxid sodný. Ten nasypete rovnou do potrubí, necháte působit několik minut (zhruba 20 – 30 minut) a zalijete dostatečným množstvím horké vody.  Protože se jedná o velice agresivní chemikálií, používejte vždy gumové rukavice a chraňte své oči.

Jedná soda s octem

Jedná soda je bílý prášek, který se používá nejen v potravinářství (kypřící prášek), ale i na bělení zubů, či oblečení, odstraňuje nečistoty, pohlcuje pachy, a v neposlední řadě je to součást hasicích přístrojů. Postačí, když jeden sáček nasypete do sifonu, zalijete 200 ml octem a necháte několik minut působit. Nakonec propláchnete větším množstvím horké vody.

Coca cola

Coca cola, která obsahuje mimo jiné kyselinu fosforečnou, dokonale pročistí vaše ucpané potrubí. Stačí, když jednu láhev (1 litr) nalijete přímo do sifonu a necháte působit několik minut. V sifonu to začne bublat, což je známka reakce nečistot a oblíbeného nápoje.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.15/5 (13 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články