Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Jak vyčistit pračkový sifon?

  

Sifon, malá součástka vývodu vody, vám při umisťování nové pračky může připadat nepodstatná, ale dokáže zabránit nepříjemnému zápachu v celém vašem domově. Její ucpání nebo zanesení však může znemožnit samotné praní.

Co je sifon neboli pachová zátka: slouží k tomu, aby se pach z kanalizačního potrubí vracel zpátky do pračky. Napojuje se na odpadní hadici z pračky a vyrábí se ve dvou základních provedeních.

Venkovní sifon, který je menší a poskytuje snadnější přístup v případě problémů, a podomítkový sifon, který je umístěný ve stěně pod nerezovým nebo bílým krytem. Bývá vyrobený tak, abyste jej mohli snadno odklopit v části, která kryje víčko sifonu, nebo se k němu dostali pomocí servisního otvoru.

Jaké problémy znečistěný sifon zapříčiňuje?

Problém se sifonem způsobuje následující problémy:

  • zamezuje vtékání vody do pračky,
  • způsobuje špatně vyždímané prádlo, protože voda nestíhá odtékat a vrací se zpátky do pračky,
  • může i za vytékání vody na zem.

Ve všech těchto případech nemusíte hned volat instalatéra, ale můžete se pokusit vyčistit právě pračkový sifon.

Než začnete, nachystejte si pračku

Před zahájením čištění odpojte pračku od elektřiny a vypněte vodu. Pod ústí sifonu umístěte kbelík nebo nějakou větší nádobu, pokud by z trubek nebo pračky vytekla zbytková voda. Opatrně odšroubujte odtokovou hadici pračky od sifonu tak, abyste se nepolili. Může v ní být ještě voda. Nechcete-li se ušpinit, vezměte si gumové rukavice.

Nejdřív sifon rozeberte pro mechanické vyčištění

Podle druhu sifonu si uvolněte přístup k víčku a to sejměte. Po odšroubování víčka sifonu vyndejte pružinku a kuličku, která zabraňuje šíření pachu. Na pružině bývají často zbytky vláken a smotky z oblečení. Ty je potřeba důkladně očistit tak, že je sundáte nebo odmotáte rukou.

Poté můžete všechny součástky i sifon samotný propláchnout teplou vodou s trochou čistícího prostředku nebo otřít lihem, abyste je zbavili i mastnoty. Do sifonu vraťte všechny součástky, jen tak zabráníte šíření zápachu z kanalizace do vašeho domova.

Nezapomeňte vyčistit i odpadní hadici

Když už máte odšroubovaný nejen sifon, ale i odpadní hadici pračky, zkontrolujte i ji. Nejdřív se přesvědčte, jestli není hadice někde poškozená, nemá trhliny nebo praskliny. V takovém případě ji rovnou vyměňte.

Pak se podívejte dovnitř, zda její průtok neblokují nějaké nečistoty. Pokud ano, opatrně je vyndejte pomocí kusu drátu nebo tyče. Na tento úkon se vám bude hodit i mechanické pero, které se používá pro čištění odpadních trubek. Po vyčištění trubku propláchněte stejně jako sifon, teplou vodou s čistícím prostředkem.

Když mechanické čištění nestačí, připravte se na použití chemie

Tento postup by měl stačit na základní znečištění sifonu pračky. Pokud se problém objeví znovu, a hlavně v krátké době, nebo pokud si chcete celý čistící proces usnadnit, můžete k odstranění nečistot a překážek použít chemické prostředky.

U venkovního sifonu můžete postupovat obdobně jako při jeho mechanickém čištění. Stačí celý sifon odšroubovat a čistit odděleně. Protože je k podomítkovému sifonu horší přístup, pomozte si hadicí, kterou můžete ohnout a čistící přípravek do sifonu nalít. Stačí vám kratší hadice, asi půl metru.

Podle svých preferencí můžete zvolit jeden z následujících postupů.

Vyčištění sifonu přírodními prostředky

Při použití přírodních složek pamatujte na to, že můžou účinkovat s menší silou než chemické prostředky a možná čištění s nimi budete muset zopakovat.

  • Jedlá soda a ocet: používejte v poměru 1:2 (jedlá soda:ocet), nejlépe vám poslouží odměrka, kam si nasypete jedlou sodu po rysku 50 ml a poté odměříte 100 ml octa. Nalijte do sifonu 100 ml horké vody a poté nasypte sodu. Nechte působit několik minut. Pak nalijte ocet s dalšími 100 ml horké vody a rychle sifon zakryjte, směs bude pěnit. Po 10 minutách opět propláchněte.
  • Sůl a horká voda: tento způsob je nejšetrnější, ale i nejjemnější, proto potřebuje několikrát zopakovat. Půl hrnku soli nasypte do sifonu a zalejte 2 litry horké vody.

Použití chemických výrobků k čištění

Čističe jsou obvykle v tekuté nebo granulované formě a zalévají se vodou. V tomto případě postupujte podle návodů výrobce čističe odpadů. Pozor si dejte na materiál, ze kterého je sifon vyrobený. Jeho odolnost proti vroucí vodě i chemikáliím uvádí výrobce.

Obecně lze říci, že do celoplastových sifonů byste neměli lít vařící, ale jen horkou vodu. A agresivní chemické přípravky nepoužít buď vůbec, nebo v menším množství, které necháte působit kratší dobu. Pokud sifon poškodíte, pořiďte si nový z odolnějšího materiálu. Pokud vám totiž nezabralo mechanické vyčištění, pravděpodobně budete muset jednou za čas používat chemické čištění.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (19 hlasů)





Související články