Jak odstranit zaschlou montážní pěnu?
Montážní pěnu a práci s ní zná v dnešní době snad každý domácí kutil. Jedná se totiž o poměrně levný, ale za to velmi účinný prostředek k přilepování, kotvení, vyplňování děr apod. Práce s montážní pěnou je velice jednoduchá, ale může být i zrádná. Ne každý z nás dokáže přesně odhadnout potřebné množství pěny. Po nanesení se totiž montážní pěna začne rozpínat či “nabobtnávat”, což může v konečné fázi znamenat, že se dostane i na místa, kde ji mít nepotřebujeme. Tekutá forma montážní pěny je velmi lepkavá a těžko se proto umývá. Je vhodné ji odstraňovat až po jejím úplném zaschnutí. Jak jednoduše odstranit zaschlou montážní pěnu? Způsobů je hned několik, ale mezi ty nejpoužívanější patří:
- ořezání
- seškrábání
- obroušení
- použití čistícího prostředku, který je k tomuto účelu určený
Výběr vhodného postupu záleží na daných okolnostech
Každý z výše uvedených postupů má své pro a proti. V některých případech hrozí poškrábání či zbroušení okolního povrchu. postup, který použijeme bychom proto měli vybírat s rozmyslem a s ohledem na okolní plochu. V některých případech nemusí poškrábání či zbroušení vadit, v jiných může být naopak nežádoucí. Po důkladném rozmyšlení můžeme tedy použít tyto postupy:
Jedná se o často využívaný postup odstranění zaschlé montážní pěny, který zároveň patří k těm náročnějším,a to jak časově, tak i fyzicky. Jednotlivé kusy přečnívající pěny se odřezávají ostrým nožem až do úrovně okolního povrchu. Je však nutné dávat si pozor na nepříjemné pořezání.
Z některých povrchů jde zaschlá montážní pěna také jednoduše seškrábat. To lze provést za pomoci špachtle či jiného podobného nástroje. Je zde ovšem vysoké riziko poškrábání okolního povrchu, proto bychom si výběr tohoto postupu měli řádně rozmyslet.
Ano, i tímto způsobem se nežádoucí pěny můžeme zbavit. Klasickým brusným papírem by se nám to zřejmě nepovedlo, ale za pomoci elektrického nářadí, které je k tomu určeno, by odstraňování zaschlé pěny mělo jít samo. Opět je zde ovšem riziko poškození okolních ploch.
-
Použití čistícího prostředku
Na českém trhu existují samozřejmě i čistící prostředky, díky kterým se stává odstranění zaschlé montážní pěny hračkou. Tento postup patří k těm nejrychlejším, ale je potřeba investovat do kvalitního čistícího prostředku, který je k tomuto účelu speciálně vyvinut. Nemusíte se bát, cena není drastická. Pořídit si můžete např. nějaký čistič PUR pěny. Ten obsahuje účinná rozpouštědla, díky kterým lze pěnu následně snadno odstranit. Čistič se na zanesený povrch aplikuje přibližně ze vzdálenosti 30 cm a účinkuje velmi rychle. Samozřejmě nezanechává lepivý povrch.
Nezapomínejte na ochranné pomůcky
Při práci s montážní pěnou nebo i během jejího odstraňování bychom vždy měli používat vhodné pracovní a ochranné pomůcky. Jedině tak bude práce s tímto materiálem bezpečná. Čistící přípravky, které pěnu rozpustí navíc obsahují řadu chemikálií a samozřejmě rozpouštědlo. Tyto látky mohou podráždit kůži a sliznici, proto bychom s nimi měli pracovat opatrně.
Ohodnoťte tento článek:Hodnocení: 2.45/5 (31 hlasů)
Předchozí článek
Další článek
Úvod
› Seznam štítků ›
Okna ›
Dveře ›
Čištění