Jak odstranit zbytky omítky z chodníku?

Po jakékoli zednické práci je nutno důkladně uklidit a zamezit tak roznášení nepořádku do dalších míst domácnosti. Zvlášť důležitý je pořádný úklid po práci s odolným materiálem.

Mezi hůře čistitelné stavební materiály patří omítka. Omítka jako vnější krycí vrstva se nanáší na venkovní zdi, vnitřní stěny a stropy. Smyslem omítky je vytvořit ideálně rovný a hladký povrch, který skryje případné nerovnosti zdiva a vestavěných instalací, ať už jde o elektro nebo vodoinstalaci, či odpad.

Záleží na druhu omítky

Je však prakticky nemožné zabránit tomu, aby část omítky při aplikaci nespadla i na zem a neznečistila tak okolí domu. Je nutné si uvědomit, že omítky mohou mít různé složení, a toto různé složení bude různě odolávat snahám po odstranění nežádoucích zbytků, které po práci zůstanou.

Venkovní omítky neboli fasády se nejběžněji zhotovují z malty. Současný trend však již nabízí celou škálu speciálních omítek, které jsou již přímo vyráběny za účelem dosažení určitých požadovaných vlastností.

  • Minerální – jsou vyrobeny na směsi cementu s minerálními pojivy a modifikátory. Jejich složení zajišťuje vysokou propustnost vodních par a nespornou výhodou je jejich dlouhá životnost.
  • Akrylátové – mají pojivo z umělé pryskyřice, díky čemuž se vyznačují vysokou tvrdostí a také odolností vůči vodě. Patří mezi nejčastěji požívané druhy omítek, a to především pro svou cenovou dostupnost.
  • Silikátové – jejich pojivem je draselné vodní sklo, což znamená, že mají skvělou paroprospustnost a proto se mohou využívat u všech druhů zateplovacích systémů.
  • Silikonové – patří mezi špičku speciálních omítek. Jsou pružné, vodoodpudivé, paropropustné a mají malou špinavost.

Omítky jsou tedy tvořeny pojivem (minerální vápno, sádra, cement, pryskyřice, disperze na bázi plastů), plnivem (písky, moučky, kamenné drtě, perlit), přísadami a vodou.

Už při startu myslete na cíl

Je známou a ověřenou pravdou, že prevence je základ. Je vhodné tedy přemýšlet už při přípravě jakékoli činnosti nad tím, jak složitý bude následný úklid a co nejvíce si jej zjednodušit. Je-li to možné, zajistíme podlahové povrchy před nežádoucím znečištěním tak, že je zakryjeme. Pro tyto účely skvěle poslouží několik vrstev novin nebo i technické tkaniny či igelit.

Kde to možné není, zajistíme si pomocníka, který nám bude „za patami“ nánosy omítky odstraňovat. Tím dosáhneme toho, že omítka na zemi nestihne zaschnout a půjde ještě snadno umýt. Nemáme-li však nikoho k ruce, musíme si poradit sami. Úklid určitě neodkládejme.

Na hrubou špínu hrubá síla

Zbytky omítky seškrábejte stěrkou na omítky nebo i škrabákem na led. Dobře poslouží i jakýkoli kartáč, nejlépe však drátěný, počítejte však s větší dřinou. Nebojte se toho, nánosy musí pryč.

Čistidla

Obvykle však i přes sebevětší snahu mohou zbytky omítky stále vystupovat na povrch. Přece jen se jedná o cement nebo vápno. Co s tím? V takovém případě je vhodné poohlédnout se po nějakém čisticím prostředku. Naštěstí je možné běžně koupit chemické nebo i na přírodní bázi založené přípravky, které díky svému kyselému složení rozpouští beze zbytku cementové zbytky malty, omítek i barev. Obvykle se naředěné nanášejí přímo na povrch, nechají se působit a pak se důkladně spláchnou vodou. Vždy je nutné dbát pokynů na návodu a používat ochranné pomůcky.

Domácí pomocníci

Zkuste však využít i toho, co máte doma. Se spoustou skvrn si dobře poradí i obyčejný neředěný kuchyňský ocet. Je to levné a překvapivě účinné. Zkuste jej na povrch nanést a po několika minutách jej spláchněte vodou. Nepříjemný odér sám vyprchá.

Vysokotlaké čističe

Výborně poslouží i vysokotlaké čističe pracující na základě využití vody nebo páry. Principem je mechanické oddělení znečištění od povrchu, a to aplikací vody o značné kinetické energii. Tato energie je dána rychlostí, tlakem a hmotností, tedy silou průtoku. Tímto způsobem lze odstranit omítku, prach, barvu, olejové skvrny, bláto a další znečištění.

Nastavit lze různé stupně intenzity v závislosti na druhu nečistoty a typu čištěného povrchu. Tento způsob úklid patří mezi ty snazší, přitom vysoce účinné a ekologicky nezatěžující.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články