Pravidelná údržba a péče o zahradní nábytek prodlužuje jeho životnost. Obzvlášť důležitá je u některých druhů materiálu a také před začátkem sezóny. Jak na čištění zahradního nábytku podle druhu materiálu?
Pravidelná údržba a péče o zahradní nábytek prodlužuje jeho životnost. Obzvlášť důležitá je u některých druhů materiálu a také před začátkem sezóny. Jak na čištění zahradního nábytku podle druhu materiálu?
Péče o zahradní nábytek se liší v závislosti na materiálu, ze kterého je nábytek vyroben. Nejčastějším materiálem pro výrobu nábytku je plast, dřevo, ratan a kov.
Výhodou plastového nábidku je jeho nízká cena a dlouhá životnost. Při jeho čištění je důležité používat správný materiál i čistící prostředek, protože je plast velmi náchylný k poškrábání.
Čím čistit menší znečištění: navlhčeným měkkým hadříkem se saponátem nebo utěrkou z mikrovláken, případně nano houbičkou a speciálními čističemi určenými na ošetření plastů.
Čím čistit větší znečištění: pro nejúčinnější očištění silného znečištění je vhodné nábytek opláchnout větším množstvím vody pomocí tlaku (například vapkou). Doporučená směs na čištění - šťáva z 1 citronu, 2 polévkové lžíce jedlé sody a 2 čajové lžičky saponátu. Směs pak doplňte vodou a nalijte do rozprašovače, nastříkejte nábytek a nechte pár minut působit, poté jen setřete hadříkem.
Na co si dát pozor: nikdy neutírat houbičkami, kartáčky ani drátěnkami, rovněž na nábytek nepoužívejte agresivní čistící prostředky.
Nábytek ze dřeva umí ozdobit každou zahradu i balkon, i když jeho pořizovací cena je o něco vyšší. Dřevěný nábytek je ale nejen hezký, ale i velmi odolný a stabilní. Aby vám dlouhodobě vydržel, je dobré o něj pravidelně pečovat. Nábytek kromě klasického čištění můžete ošetřit bezbarvým oleje, který působí jako prevence proti stárnutí dřeva.
Čím čistit: navlhčeným hadříkem, případně čističem přímo určeným na dřevo. Pro větší znečištění můžete také použit vysokotlaký čistič (vapku).
Na co si dát pozor: nikdy nepoužívat kartáče, drátěnky ani agresivní čistící prostředky.
Nábytek z ratanu bývá velmi oblíbeným pro svůj netradiční vzhled i nízkou cenu.
Čím čistit: navlhčeným hadříkem, případně s použitím saponátu či mýdla.
Na co si dát pozor: nábytku škodí teploty pod 0 stupňů v zimě a nad 40 stupňů v létě. Pokud by v takových teplotách byl, dojde k popraskání nábytku, který už vyčistit nepůjde.
Údržba kovového nábytku bývá velmi snadná a čištění rychlé. Povrch nábytku je ošetřen již z výroby a chrání proti rezi i slunečním paprkům.
Čím čistit: navlhčeným hadříkem.
Na co si dát pozor: pokud se na nábytku odloupne barva, začíná se v místě snadno tvořit rez, místo je tedy nutné co nejdříve ošetřit barvou na kov.