Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jakými způsoby čistit fasádu od mechu?

  

Pokud neodstraníte mech na fasádě trvale, bude se na ní stále objevovat. Mnoho metod odstraňuje mech jen povrchově a nevyřeší tak problém. Protože jsou způsoby pro trvalé odstranění mechu dost agresivní, vyzkoušejte vybraný způsob nejdřív na menším kousku fasády, kde možné poškození nebude tolik vidět.

Odstranění mechu pomocí bělidla

Potřebujete:

  • vodu

  • bělidlo

  • koště

  • bezpečnostní brýle

  • láhev s rozprašovačem

Nasaďte si bezpečnostní brýle a odveďte z dosahu všechny děti a zvířata, protože bělidlo je toxické. Brýle pomohou předejít zasažení očí, když budete směs stříkat venku, kde fouká vítr. Budete-li v uzavřeném prostoru, ujistěte se, že máte dostatečné odvětrávání.

Koštětem oškrábejte co nejvíce mechu. Díky tomu se roztok snáze dostane ke zdroji růstu mechu a jeho zničení bude efektivnější.

Rozmíchejte doporučené množství (uváděné výrobcem) bělidla ve vodě a směs nalijte do lahve s rozprašovačem. Roztok nastříkejte na všechna postižená místa. Je lepší, když místo bude raději víc mokré, než kdybyste použili čistidla málo.

Nechte bělidlo působit aspoň 15 – 20 minut. Poté celou oblast důkladně očistěte koštětem a opláchněte čistou vodou.

Odstranění mechu octem

Při některých podmínkách není možné bělidlo použít – kvůli rostlinám v blízké těsnosti zdí nebo materiálu fasády. V takovém přípdě můžete nahradit bělidlo octem. Postup je obdobný jako v případě použití bělidla. Měla by to však být až druhá možnost, protože ocet není v boji proti mechu tak efektivní a nedokáže odstranit všechno.

Dočasné odstranění vysokotlakým čističem

Síla vody ve vysokotlakém čističi pomůže snadno odstranit mech ze všech tvrdých povrchů, tedy i z fasád. Musíte být ale opatrní, protože stejná síla uvolňující mech dokáže odstranit i pevné součásti stavby. Tímto způsobem odstraníte mech jen dočasně, protože při zachování původních podmínek mech opět vyroste.

Nechte to na přírodě

Někdy stačí odstranit podmínky, které mechu vyhovují, a ustoupí sám. Mechu se daří na stinných a vlhkých místech. Proto pokud můžete například vykácet okolní stromy, aby na fasádu svítilo slunce, časem mech sám vyschne a přestane růst.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články