Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak vyčistit mastné skvrny z betonu?

  

Vyteklý olej na betonovém povrchu je opravdu velký problém. Ať už jde o pár kapek nebo i větší množství, je nutné pokusit se odstranit jej co nejdříve. Olej se velmi rychle propíjí strukturou betonu a vzhledem k jeho pórovitosti může být odstranění nevzhledných skvrn celkem složité. Naštěstí existuje několik způsobů, jak si s tímto problémem poradit, a to ať už se jedná o skvrnu čerstvou nebo již zaschlou.

Jak na čerstvou mastnotu

Vylije-li se vám něco mastného na betonovou dlažbu, jednejte rychle. Snažte se co největší množství tekutiny odstranit odsátím. K tomu poslouží jakýkoli absorpční materiál, který je po ruce, třeba starý hadr, piliny, stelivo nebo i písek. Sypké absorpční prostředky můžete nechat působit i několik hodin nebo dnů. Čím víc mastnoty bude takto odsáto, tím snazší budete mít další práci.

Rozpouštědlo

Když odstraníte absorpční materiál, polijte oblast trochou vody. Mezitím si připravte čistý savý materiál (například piliny), a ty napusťte rozpouštědlem (ředidlo nebo aceton) a dobře promíchejte. Takto vzniklou směs naneste na navlhčenou skvrnu a celé se to pokuste nějak přikrýt. Pomůže jakákoli folie nebo igelit. Aby neodlétl, můžete ho zatížit kamenem nebo cihlou.

Nespěchejte a nechejte to takto alespoň jeden den. Poté folii odstraňte a směs nechejte proschnout. Suchou použitou směs vyhoďte. V případě potřeby lze postup opakovat.

Čištění saponátem

Nejjednodušší je pokusit se odstranit mastnotu běžnými prostředky s odmašťujícími účinky. Jakmile odstraníte savý materiál, pokropte postižené místo vodou a aplikujte i neředěný saponát. Rozetřete jej po celé ploše a můžete nechat chvíli působit.

Poté si připravte co nejteplejší vodu a skvrnu pomocí kartáče zkuste vydrhnout. Saponát můžete aplikovat i opakovaně. Znečištěnou vodu vysušujte starým hadrem, aby se vám špína nešířila na jiná místa. Celý postup můžete i několikrát opakovat, dokud skvrna nezmizí. Vodou ani saponátem nešetřete.

Čistič brzd

Velmi dobře nám pomůže i čistič brzd. Vyzkoušejte však jeho účinky na nějakém skrytějším místě, abyste se přesvědčili, že nepoškodí právě váš typ dlažby. Nastříkejte tedy čistič přímo na část dlažby, po několika minutách jej mýdlovou vodou smyjte a ujistěte se, že beton nezměnil barvu.

Poté můžete aplikovat na mastnou skvrnu. Čistič brzd mastnotu rychle rozpouští. Postříkané místo posypte absorpčním materiálem a klidně nechte aspoň hodinu působit. Znehodnocený materiál poté odstraňte, místo omyjte mýdlovou nebo běžnou saponátovou vodu a nechte přirozeně uschnout.

Čističe brzd a jiná odmašťovadla a rozpouštědla jsou vysoce hořlavá a uvolňují nebezpečné plyny. Snažte se je používat vždy jen v dobře větraných prostorech.

Speciální přípravky

Na odstraňování mastnoty můžete využít i celou řadu speciálních prostředků k tomu vyrobených.

Osvědčí se i vysokotlaké čištění. Ovšem je nutné dávat pozor na to, aby vysokotlaký paprsek nepoškodil povrchovou strukturu ošetřovaného betonu.

Suché a staré skvrny

Čím dříve s odstraňováním skvrn začnete, tím lépe. Čerstvou skvrnu lze odstranit celkem snadno a bez větší námahy. Ale může se stát, že jste skvrnu objevili pozdě a je již zaschlá. I takové mastnoty se však můžete zbavit. Pokud nepomůže žádný z výše uvedených postupů, budete si muset poradit jinak.

Základem je pokusit se místo odmastit. Použijte tedy opět vodu, kterou povrch navlhčíte a na něj aplikujte speciální čistidlo pro velmi znečištěné povrchy, které má opravdu silné odmašťovací účinky. Nejdříve rozmíchejte čistidlo dle návodu a aplikujte. Nechte působit 20 minut. Plochu musíte fyzicky vydrhnout, a to za pomocí kartáče nebo hrubé houbičky. Pravidelně proplachujte vodou. Opakujte tak dlouho, doku mastnota nezmizí.

Pokud je ale mastnota velmi odolná, aplikujte krátkodobě přípravek neředěný. A opět celý postup zopakujte. Bude to dřina, ale vyplatí se.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.56/5 (9 hlasů)

Související články