Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak a čím čistit žaluzie?

  

Čištění žaluzií rozhodně nepatří do osnov každodenního úklidu, ale to ještě neznamená, že se nemusí čistit vůbec. Existuje celá řada způsobů, jak žaluzie vyčistit, aby vypadaly jako nové. Vyčištěné žaluzie pak nejen čisté nějakou dobu zůstanou, ale bude na ně i mnohem hezčí pohled. Jak tedy a čím čistit žaluzie?

1. Svěřte své žaluzie do péče profesionálů

Čištění žaluzií můžete jako většinu domácích prací svěřit profesionálům. Výhodou je, že se vyhnete opravdu mravenčí práci, nevýhodou je docela vysoká cena za čištění. Ta se pohybuje od 10Kč za metr čtvereční v závislosti na jejich zašpinění. Počítat musíte i s příplatkem za montáž a dopravu.Některé  firmy specializující se  na čištění žaluzií používají ultrazvukovou lázeň. Do ní se žaluzie ponoří a milióny bublinek se pak postarají i o velmi zašlou špínu.  Pokud tedy nepatříte mezi šetřílky a čas na úklid raději strávíte lepší aktivitou, bude tento způsob čištění pro vás nejlepší.   

 2.  Strčte žaluzie pod sprchu

V případě, že se chcete o špinavé žaluzie postarat sami, ať už z důvodu úspory rodinného rozpočtu nebo kvůli finálnímu lepšímu pocitu z práce, můžete své žaluzie vyčistit hned několika způsoby. Mezi ten méně doporučovaný patří strčit odmontované žaluzie pod sprchu. Voda smyje méně usazenou špínu i prach, pozor však musíte dát na možné poškození žaluzií velmi silným proudem vody.

3. Špínu vysajte vysavačem

Pokud vlastníte vysavač s regulátorem výkonu, můžete jej použít nejen k běžnému vysávání podlah, ale i žaluzií. Použijte menší nástavec a pak opatrně vysávejte každý pruh žaluzie zvlášť. Prachu se zbavíte raz dva, ale špína a  u kuchyňských žaluzií také mastnota nejspíš zůstane. Proto  po vysávání budete muset přistoupit i k následujícímu způsobu čištění.  

4.  Použijte teplou vodu se saponátem

Teplá voda a v podstatě kterýkoliv odmašťující přípravek na nádobí bude nejlepší volbou pro špinavé žaluzie. Zejména na kuchyňské žaluzie se kromě prachu usazuje i vrstva mastnoty , která jen tak sama dolů nesleze. V teplé vodě proto rozmíchejte saponát a hadříkem žaluzie vyčistěte. Buď celoplošně a nebo důkladněji každý pruh žaluzie zvlášť. Nezapomeňte na druhou stranu žaluzií. Pro důkladnější mytí doporučujeme místo hadříku vzít si starou zimní rukavici, kterou se dostanete do většiny míst.

Tato metoda je sice dlouhou a piplavou prací, ale děláte-li ji poctivě, výsledek bude stát za to. U poslední metody čištění budete muset následně umýt i okno, na které se dostane voda a špína ze žaluzií. Teď už víte jak a čím čistit žaluzie. Tak jdete do toho?

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (1 hlas)

Související články