Jak vyčistit rez z keramické dlažby?

Keramická dlažba a obklady patří mezi oblíbené moderní odolné povrchy. Zvlášť v exteriéru musí splňovat požadavky na vysokou odolnost vůči povětrnostním i biologickým vlivům. Často jsou vystavovány i posypovým solím. V interiéru pak musí vzdorovat vodnímu kameni a dennímu opotřebení. Ale ani vysoce odolná keramická dlažba není zcela bezúdržbová.

Rezavé skvrny vzniknou snadno

V průběhu času zřejmě nezabráníte zcela tomu, aby se na vaší keramické dlažbě neusazovaly různé nečistoty, skvrny a dokonce i stopy po rzi. Rez se na dlažbu může dostat různými způsoby, například stečením z kovových předmětů, plotů, okapů a podobně. Na keramické dlažbě vytvoří nevzhledné mapy a umí tak pěkně potrápit.

Základní péče

Péče o keramické povrchy sestává v běžném čištění a pravidelné údržbě, kterou, pokud chcete mít esteticky dokonalou podlahu, určitě nepodceňujte.

Dlažbu tedy nejprve zbavte hrubých nečistot. V závislosti na druhu nečistot použijte smeták nebo hrubší kartáč, popřípadě plastovou škrabku, která povrch nepoškrábe. Takto připravený povrch jednoduše vytírejte běžným čisticím prostředkem, který je určený na mytí podlah, ředěným s vodou. Na keramické povrchy se nevyužívá vosk ani podobné výrobky, neboť nevstřebává vodu. Tyto výrobky činí podlahu pouze nebezpečně kluzkou.

Tímto způsobem odstraníte snadno běžné nečistoty.

Ochraňte spárování dlažby

Pokud ale vaše dlažba nese stopy po rzi, musíte vzít na pomoc silnější prostředky. Agresivnější čistidla však mohou poničit cementové spárování, které je nutné před jejich účinky ochránit. Ochránit spárování je snadné – před započetím hloubkového čištění ošetřovanou podlahu důkladně namočte tak, aby spáry získaly potřebnou impregnaci a nepříjemnému účinku čistidel snadno odolaly.

Hloubkové čištění

Na hloubkové čištění keramické dlažby budete muset použít silná speciální čistidla, která obsahují podíl kyselin nebo louhů. Nezapomínejme, že kyselina sice vyčistí skvrny po rzi, ale bude mít tendenci působit na povrch dále a hrozí poškození povrchu, které je obvykle nevratné. Proto je nutné držet se striktně návodu výrobce, nepřekračovat doporučenou dobu působení těchto přípravků a nepoužívat tyto přípravky zbytečně často.

Neutralizace povrchu

Povrch se musí po použití kyselých čistidel neutralizovat, na což obvykle stačí důkladné odstranění čistidla po jeho použití. K odstranění čistidla postačí ve většině případů voda. Některé prostředky vyžadují i další ošetření a neutralizaci k tomu zvlášť určeným produktem.

Porézní povrch

Bohužel i keramický povrch je částečně porézní. Během každodenního užívání a nutné údržbě se póry dále otevírají a zpřístupňují. Do těchto míst nečistoty snadno pronikají a je nutné další a další čištění, což znamená, že jde o takový nekonečný proces.

Nutná ochrana

Tyto povrchy je vhodné tedy nějakým způsobem chránit. Pro keramiku však není doporučováno využívat žádné polymerní vosky, leštidla a jiné impregnace. Kromě zvýšení kluzkosti povrchu je životnost těchto prostředků na těchto površích velmi krátká. Dochází totiž k jejich rychlému opotřebení v silněji namáhaných místech.

U keramické dlažby tak lze jako případnou možnost doporučit využití speciálních laků, určených právě pro keramiku a péči o její povrch. Ale i laky je nutné čas od času obnovovat.

Stálá péče

Keramické dlažby patří k materiálům, které jsou schopny skvěle sloužit velmi dlouhá léta. Je nutné však nepodceňovat jejich ošetřování a údržbu a řídit se doporučeními výrobce dlažby i čisticích prostředků. V případě nutnosti složitější údržby je vhodné využít služeb profesionální firmy.

Rady k údržbě

TYP NEČISTOTY

ČÍM ODSTRANIT

·         rez

kyselina chlorovodíková

·         mastnota

louh, hydroxid draselný nebo jedlá soda, rozpuštěné ve vodě

·         stopy po pneumatikách

aceton, dusíkatá rozpouštědla

·         jód

čpavek

·         krev

peroxid vodíku

·         víno, káva

louh, hydroxid draselný nebo jedlá soda, rozpuštěné ve vodě


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články