Jak vyčistit dlažbu po spárování?

Stavíte si novou nebo renovujete starou koupelnu? Nová dlažba a obklady? Člověk má radost z šikovných řemeslníků, ale pokud po sobě důkladně neuklidí, může se radost změnit v noční můru. Zvlášť zaschlá spárovací hmota umí potrápit. Co s tím?

Při úklidu dlažby a obkladů jsou právě spáry největším problémem. Mají sklon zbarvovat se do různých odstínů, obvykle jiných, než těch původních. Nabídka různých barevných škál spárovací hmoty nyní dokáže tento problém potlačit a spárovací hmotu tak můžeme přizpůsobit barvě dlažby nebo obkladů. Ale co s tím, když hmota na dlažbě zaschla nebo po umytí stále vystupuje?

Odstraňte hrubé nečistoty a nánosy

Nejprve je tedy nutné odstranit spárovací hmotu, která vystupuje ve větší vrstvě nad povrch. Nemusíme se bát tuto vrstvu odstranit i hrubě. Klidně použijte špachtlitvrdý kartáč, u citlivějších povrchů pak tvrdé dřevo. Vždy záleží, na jaký povrch takto budete působit, máte-li tedy velmi jemné a křehké obklady, přizpůsobte sílu tomuto povrchu, popřípadě začněte s odstraňováním nánosu v místech, které není tolik vidět, abyste si to vyzkoušeli.

U hrubších povrchů s protiskluzovou úpravou se nemusíte ničeho bát.

Čím čistit?

Na trhu je celá řada prostředků, které vám další čištění usnadní, ale vždy je lepší začít tím jednodušším a mnohdy více účinný.

Na vápenaté usazeniny se totiž skvěle hodí obyčejný ocet, který má jistě každý doma. Není příliš agresivní a neobsahuje ani abrazivní složky, které by mohly způsobovat nežádoucí drolení výplňového materiálu ve spárách. Ocet ředěný s vodou v poměru 1:1 aplikujte na dlažbu a jemně hadříkem omývejte. Oplachujte čistou vodou. Proces můžete libovolně opakovat, dokud nezmizí všechny stopy po nečistotě.

Zkuste i páru nebo sodu

Na některé povrchy pomůže stejně dobře působit i parní čistič, který zaschlou špínu rozpustí. Nejvíce účinný je na hladkých a lesklých plochách.

Výborně se osvědčí i klasická soda a kypřící prášek, který smícháním s teplejší vodou vytvoří pastu, kterou aplikujte na obklady (nikoli do spár). S aplikací perfektně pomůže starý zubní kartáček. Buďte pečliví a trpěliví, vyplatí se to.

Chemická čistidla

V případě, že se tyto prostředky neosvědčí, přistupte k čištění pomocí chemických prostředků. V obchodech se zdícími materiály jsou celkem běžně dostupné odstraňovače cementových a vápenatých usazenin. Jde většinou o agresivnější prostředky, a i když jsou určeny k tomuto způsobu používání, vždy pozorně čtěte, na jaký povrch se přesně hodí.

Každý takový prostředek je opatřen návodem, podle kterého jej ředěný nebo i neředěný necháváte působit na požadovaném místě. Obvykle však půjde o podobný postup, který jsme si už v tomto článku popsali.

Po úklidu plochu vždy pečlivě umyjte čistou vodou a pro odstranění případného nežádoucí zápachu i prostředkem na mytí podlah, či vodou ovoněnou troškou aviváže.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.29/5 (14 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   ›   › 





Související články

Aktuální články