Jak se zbavit plísně v koupelně?

Začalo to nenápadně. U vás doma se bez ohlášení objevila velmi nevítaná návštěva. Plíseň. (Zklameme bohužel ty, kteří čekali nějaký vtip o tchyni.) Zpravidla nejlépe se plíseň má tam, kde je vlhko. Už svou přítomností „poctila” i vaši koupelnu? Jak se s ní vypořádat?

Neohrožujme si vlastní zdraví

Úvodem bychom si měli objasnit nejen otázku „jak”, ale také „proč”. Plíseň je nejen neestetická, ale také nebezpečná. Spory nevědomky vdechujete, což za čas může způsobit v lepším případě zdravotní komplikace jako kašel, podráždění očí, pokožky nebo zvýšenou únavu. Neřešená plíseň ale povede i k závažnějším onemocněním. Ohroženou skupinou jsou zejména malé děti a rovněž alergici.

Jak plíseň zlikvidovat?

Na trhu jsou přípravky s rozprašovačem, které stačí jednoduše nastříkat. Nazýváme je také biocidní (protiplísňové). Můžete si pořídit ty speciální, ale naprosto postačí obyčejné Savo. Do pár minut svou práci zpravidla všechny postřiky vykonají, pokud je plísní zasažena jen menší oblast. Zbytky z kachliček, mezi nimiž se plíseň objevuje nejraději, stačí setřít a hadřík vyhodit. Postup je možno samozřejmě dle potřeby opakovat. Škrábat ve svých koupelnách spáry byste před tímto zákrokem neměli, protože hrozí, že plíseň roznesete dál, ovšem pokud se opakovaně vrací, nezbude vám nic jiného než starou spárovací hmotu odstranit a nanést vrstvu novou.

Savo se nemusíte krom plísní mezi obkladačkami bát aplikovat ani na malbu. I v případě, že máte stěny vyvedené v jiném odstínu, než je bílá. Světlé skvrny na zdi nenechá.

O něco razantnějším řešením je likvidace omítky. Oškrábejte ji a do nového nátěru opět přidejte biocidní přípravek.

V případě plísně na omyvatelných koupelnových tapetách zní bohužel obecné doporučení tak, že se jich budete muset vzdát. Alespoň do té doby, dokud se vám nepodaří efektivně zatočit s nevítanou „dekorací” vašich stěn.

A jak jí předcházet?

Prevence je samozřejmě nejúčinnější. Navíc vám sebelepší přípravky nepomohou k tomu odstranit plíseň trvale. Je potřeba odhalit příčinu a zajistit, aby se už opakovaně neobjevila. V koupelně má poměrně ideální podmínky k životu, jelikož si oblíbila vlhko, jak už jsme zmínili. S tím v této místnosti svedete náročnější boj, ale poradit si lze.

První zásada? Pravidelně větrejte, stačí cca deset minut. Za průvan vám plíseň rozhodně nepoděkuje. Bydlíte-li v paneláku, na problém nedostatečného či spíše žádného odvětrávání narazíte poměrně bolestně. Nemůžete-li tady otevřít okno, otevírejte rozhodně dveře, je pak ale samozřejmě potřeba vyvětrat celý byt. Rozhodně byste se také měli vyvarovat toho, že si do koupelny pověsíte mokré prádlo. Současně dbejte na pečlivé otření všech vlhkých ploch.

I tyto prostory jsou obvykle vybaveny ventilátorem, není-li funkční, je právě v tomto bodě nejvyšší čas na jeho výměnu.

Zvažte také, hlavně pokud napadení plísní opravdu výrazně postupuje, zda už není vhodná doba na to vyměnit umakartové jádro za zděné.

V paneláku může být na vině prasklé potrubí, nechtěnou příčinou plísně u vás doma se tak může stát klidně i váš soused. V rodinném domě zase bude na čase zkontrolovat střechu, zda je správně izolovaná. Podobným neduhem mohou trpět rovněž zdi.

Vždy pamatujte, že na plíseň platí důkladný úklid. Ke svému životu potřebuje organické zbytky, to znamená částečky kůže, vlasy atd. Nicméně byste neměli zapomínat ani na pečlivé opláchnutí úklidového prostředku. Těžko přístupná místa jako těsnění vany je možno opatřit silikonovým tmelem.

Pokud vám udržování sucha v koupelně standardní cestou nepomohlo, lze ještě vyzkoušet pohlcovače vlhkosti. Ty fungují buď na principu tablety, případně jsou elektrické.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (2 hlasy)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Související články

Aktuální články