Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyčistit náhrobní kámen od mechu?

  

Mechem pokrytý náhrobní kámen může být svým způsobem pěkný, ale většinou působí spíše neupraveně a hrob vypadá neudržovaně. To jistě nechceme. Péče a údržba posledního místa odpočinku našich blízkých by měla být projevem naší úcty. Proto je třeba jednou za čas věnovat trochu času i údržbě a úklidu hrobu.

Obsah článku:

Jak na to

Zbavit se mechu a lišejníku z náhrobního kamene je věc relativně snadná. Udržet však kámen čistý a bez rostlin po dlouhou dobu vyžaduje trochu námahy.

Začněte tak, že nejprve odklidíte zbytky napadeného listí, větvičky a plevel. Odstraňte vše, abyste dobře odkryli a zpřístupnili kámenMech musíte odstranit mechanicky. Použijte na to nějaký vhodný předmět, který kámen nepoškrábe. S trochou zručnosti pomůže motyčka, tupý nůž nebo nějaká škrabka. Buďte pečliví a odstraňte rostliny ze všech míst, i z těch, která jsou očím skryta.

Současně stejným způsobem odstraňte i případné zbytky vosku ze svíček. Na mastné skvrny můžete použít rozpouštědlo, ale obvykle postačí i odmašťovací saponát.

Kámen se musí umýt

Očištěný kámen důkladně umyjte. Zbavíte se tak zbytků rostlin a dalších nečistot. Nejdříve zkuste jen čistou vodu, pokud je výsledek nedostačující, použijte ředěný saponát.

Po osušení ošetřete kámen přípravkem, který má dezinfekční účinky a zabrání tak dalšímu růstu mechu i plísním.

Obnovte původní vzhled

Pokud je však náhrobní kámen zašlý, tak přípravek nepoužívejte a nejdříve se pusťte do jeho větší obnovy a hlubší očisty. Nezabere vám to o mnoho více času a výsledek bude stát za to.

Omytý kámen nechejte přirozeně proschnout. Poté na něj nastříkejte čistič kamenů (čističů kamene jsou běžně k dostání speciální řady, vždy podle typu povrchu – na žulu, na mramor apod.). Po několikaminutovém působení za pomocí běžného kartáče nebo houbičky začněte drhnout. Nelekejte se, že hned při čištění se začne kámen zabarvovat. Jde o uvolněnou špínu, kterou právě chcete z kamene dostat. Kámen průběžně oplachujte čistou vodou.

Až dočistíte celou plochu a dobře ji opláchnete, vraťte se k místům, která šla vyčistit hůře, nebo na kterých vidíte jiný odstín. Sjednoťte odstín kamene po celé ploše.

Snazší práce ve stínu

Je-li to možné, tak kámen čistěte, pokud na něj nesvítí přímé světlo. Kámen je pak rozpálený, rychle se vysušuje, čističe spotřebujete mnohem více a schnoucí voda může zanechat matné stopy.

Pokud je to trochu možné, věnujte se čas od času údržbě celého hrobu. Nejen kámen, ale také okolní cestička a vnitřní část zaslouží vaši pozornost. Každá plocha, které se nějakým způsobem dotýká kamene, na něj působí a ovlivňuje jeho vzhled.

Aplikace ošetřujících látek

Toto hloubkové čištění vám kromě obnovy kamene zajistí odstranění i těch posledních stop po mechu. V tuto chvíli můžete použít zmíněný dezinfekční prostředek proti plísním a mechům.

Závěrem je vhodné ošetřit vyčištěný kámen prostředky, které zachovají jeho vzhled, ochrání a prozáří jeho strukturu, napomohou odolávat povětrnostním vlivům a přirozené korozi kamene. Použijte tedy vhodnou impregnaci, a to podle druhu kamene, kterým máte hrob osazen.

Leštěný či neleštěný kámen

Jaký je rozdíl při čištění leštěného nebo neleštěného kamene? Leštěný kámen má díky své úpravě povrch náchylnější k viditelnému a těžko odstranitelnému poškrábání. Proto je vhodné při jeho čištění využívat měkčí pomůcky, jako je hadřík nebo měkká houbička.

Oproti tomu neleštěný kámen někdy hrubší zacházení téměř vyžaduje a při čištění tak využijete různě tvrdý kartáč. Tvrdost v případě nejistoty zkoušejte na malém kousku kamene, ať si nezničíte celkový vzhled hrobu.

Obdobný rozdíl je pak při aplikaci impregnace na kámen, kdy k ošetření leštěného kamene je vhodné použít houbičku a neleštěný kámen snese lépe štětec.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.65/5 (20 hlasů)

Související články