Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Babské rady: Jak na mytí oken?

  

Mytí oken nepatří právě k oblíbeným domácím pracím. Je jen málo lidí, kteří myjí okna s radostí. Bohužel minimálně čas od času je potřeba se do mytí pustit. Ať se nám chce nebo ne. Až se příště budete do mytí oken pouštět, zkuste jednu z našich babských rad. Uvidíte, že vám práce půjde hned lépe od ruky.

Počkejte si na správné počasí

I když se to možná nezdá, výsledek vaší snahy vynaložené do mytí oken, může značně ovlivnit počasí. Okna nejlépe umývejte za chladnějšího počasí a tehdy, když venku příliš nefouká. Pokud venku totiž svítí slunce nebo fouká silnější vítr, skla schnou příliš rychle a mohou se na nich tvořit duhové skvrny.

Okna nemyjte ani za mrazu, radši počkejte, až se počasí trošku umoudří. Voda na oknech může zamrzat a prostředky na mytí oken v teplotě kolem bodu mrazu ztrácí svou účinnost. Takže se budete lopotit zbytečně.

Zapomeňte na prostředek na nádobí

Spousta žen dělá při mytí jednu zásadní chybu. Do vody, s níž okna budou umývat, nalijí protředek na nádobí. To však není dobrý nápad, protože saponáty na nádobí obsahují silné odmašťovače. To by se mohlo zdát při umývání jako výhodné, ale není tomu tak. Saponát vytvoří na skle lepkavý film, který bude doslova magnetem pro prach a pyl. Proto je lepší použít speciální prostředky.

Ocet a sůl okna dokonale odmastí

Chcete-li se pustit do mytí oken a nemáte zrovna po ruce žádný prostředek na mytí oken, zkuste okna umýt slanou vodu. Do pětilitrového kyblíku vody naspypte jednu až dvě lžíce obyčejné soli a dobře rozmíchejte. Sůl spolehlivě rozpustí i ty největší nečistoty.

Mastnotu ulpívající na skle také můžete odstranit octem. Stačí, když místo soli do kyblíku nalijete zhruba deci octu. Pravdou je, že vás bude chvíli provázet typický a nepříliš oblíbený octový odér, ale pro krásně vyčištěná okna to jistě chvilku vydržíte.

Leštění vám usnadní i pudink

Podle starých babských rad, můžete do vody na mytí oken přidat sáček bílého pudinku. Ten se údajně postará o to, abyste skla vyleštili bez námahy.

Březový šampon pro leštění beze šmouh

Možná by vás to ani nenapadlo, ale ten nejlepší prostředek na mytí oken máte dost možná v koupelně. Je to obyčejný šampon. Ideálně březový, kopřivový nebo jiný podobný, který v každé drogerii pořídíte za pár korun. Jeho velkou výhodou je, že okna dokonale umyje a nevytvoří na nich žádné šmouhy. K dokonalosti pak stačí jen okna zlehka přeleštit.

Dávejte však pozor na to, jaký šampon do vody lijete. Čím obyčejnější, tím lepší. Speciální šampony, například obsahující kondicionér, už na mytí oken nejsou vhodné. Obsahují speciální složky, které by mohly na oknech vytvořit film a okna by mohla být šmouhatá.

Houba a stěrka vám usnadní práci

Pokud se s mytím oken nechcete trápit víc než nutné, umývejte skla místo hadrem, tak houbou. Ta nezanechává na skle chlupy. A špinavou vodu z oken setřete stěrkou. Okna rychle zbavíte všech nečistot a snadněji je vyleštíte.

Staré dobré noviny

Vzpomínáte si na babičku, jak leštila okna velkým kusem pomačkaných novin? Tento způsob mytí oken u mnohých vyvolává úsměv, přesto měl však něco do sebe. Noviny mají totiž jednu výhodu, že nepouští, na rozdíl od řady utěrek, chlupy. Takže pokud doma nemáte speciální hadřík na leštění oken, klidně sáhněte po letáku. Musí však být z novinového papíru. Ten z lesklého papíru by mohl pouštět barvu nebo skla poškrábat.

Na leštění oken se kromě novin výborně hodí staré vyprané punčochy nebo silonky. Pokud nejsou okna příliš špinavá, stačí je umýt studenou vodou a přeleštit silonkami.

Důležitý je správný postup

Pokud máte na oknech záclony a závěsy, měli byste je před mytím sundat a v ideálním případě vyprat. Pak omeťte v rozích stěn a u stropu pavučiny, popřípadě prach a teprve poté se pusťte do mytí oken.

Máte-li na oknech žaluzie, začněte u nich. Nejprve je zbavte prachu, buď prachovkou nebo vysavačem, a pak lamelu po lamele obetřete vhkou hadrou.

Při samotném mytí oken umývejte nejprve rámy, okenní římsu a parapet. Pak si vodu v ideálním případě vyměňte a pusťte se do skel. Pokud budete postupovat opačně, skla si pravděpodobně při mytí rámů znova zamažete.

Přikázaný směr mytí

Důležitý je také směr, ve kterém budete okna mýt a následně leštit. Jednu stranu skel byste měli umývat ve směru od zhora dolů a druhou pak zleva do prava. Proč je to důležité? Pokud si zvyknete na tento postup, snadno a rychle odhalíte, ze které strany máte na okně šmouhy.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.25/5 (8 hlasů)

Související články