Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vybrat venkovní rolety u oken, dveří?

  

Venkovní rolety patří nejvyužívanějším stínícím systémům zejména u rodinných domů a novostaveb. Je to logické, protože nabízí celou řadu výhod. Při jejich výběru je vždy dobré ujasnit si, v čem pro nás mohou být venkovní rolety výhodnější než klasické žaluzie, které jsou umístěny z druhé strany oken a dveří, tedy té vnitřní.

Co vše zvládají venkovní rolety

Venkovní rolety v první řadě zvládají korigovat stoupající horko, které vzniká především v parném létě vlivem slunečních paprsků. Ty totiž zvládnou skrz skleněné výplně rozpálit místnosti do velmi vysokých teplot. S venkovními roletami tento problém mizí. Rolety umístěné přímo do oken a dveří z jejich vnější strany, tvoří fungující zábranu, která mnohem snáze a účinněji slunci zabraňuje ohřát samotné sklo. Teplo se tak dál nemá šanci rozšířit. V zimě naopak slouží k tomu, aby teplo skleněnými plochami neunikalo z prostoru pryč.

Dále pokud srovnáváme venkovní rolety a vnitřní žaluzie, je nám na první pohled jasný jeden rozdíl. Venkovní rolety jsou mnohem robustnější, což znamená, že jsou odolnější, své široké lamely využívají k rozptýlení světla. Navíc se hodí se snad všude. Díky svému modernímu vzhledu najdou uplatnění jak na budovách sloužících pro podnikatelské účely a kancelářích, tak i v klasických novostavbách a rodinných domech.

Jaké parametry neopomenout při výběru venkovních rolet

Podle čeho si však venkovní rolety, odpovědně vybrat. Velmi důležitou roli hraje při jejich výběru materiál, ze kterého jsou vyrobeny. Nejčastěji se setkáváme s plastem nebo hliníkem. Oba tyto materiály poskytují termoregulační vlastnosti, což oceníme nejen v parném létě, ale také v zimě. V létě s jejich pomocí ušetříte za klimatizaci, v zimě nám sníží náklady za vytápění. Efektivně chrání okna i dveře, čímž se podílejí na zvyšování jejich životnosti. Přece jen však má plast i hliník svoje další specifika. Nezapomeňme tedy ani na další vlastnosti, které nám každý materiál nabízí navíc za výhody:

Plastové venkovní rolety

 • ochrana před klimatickými vlivy
 • účinné odhlučnění
 • chrání před nechtěnými pohledy zvenčí

Hliníkové venkovní rolety

 • celková vysoká odolnost
 • vysoká odolnost vůči vloupání
 • zachování si stálobarevnosti

Vzorky venkovních rolet

Způsoby instalace a umístnění

Při výběru vhodných venkovních rolet je třeba zohlednit také způsob jejich instalace a umístění. Existuje několik možností, každá má své využití, ale také podmínky, za kterých je možné ji využít:

Venkovní rolety se schránkou pod omítku

Jednou z variant je tato, která tzv. schovává rolety ve schránce pod omítkou. To samozřejmě znamená, že jsou ukryty pod fasádou a nejsou vidět. Viditelné jsou pouze lamely, vodicí lišty a revizní klapka. I tyto komponenty lze však alespoň částečně zakrýt. Tento typ venkovních rolet je častý u novostaveb a staveb, které prošly rekonstrukcí.

Venkovní rolety do vestavěných schránek

U tohoto způsobu instalace se vodicí lišty zasekají pod omítku, takže vidět nejsou. Je však třeba, aby se roletové překlady instalovaly již během výstavby domu. Což logicky znamená, že se s takto zabudovanými roletami musí počítat už při přípravě projektu. Následná údržba je bez komplikací díky revizní klapce.

Venkovní rolety pro dodatečnou montáž

Tento typ rolet je obvykle vyroben přesně na míru. Využívají se na budovy a domy, které již mají dokončenou fasádu. Jejich dodatečnou montáží se do již hotové fasády nijak nezasahuje. Není třeba počítat s bouráním, tento typ instalace je rychlý.

Shrňme si tedy atributy, na které při výběru vhodných rolet rozhodně nezapomeňte:

 • Dlouhá životnost

Ušetří vám další náklady a zbytečně strávený čas s předčasnou instalaci nových rolet

 • Efektivní izolace

Čím více lamely přiléhají, tím lépe plní svoji funkci

 • Odhlučněný chod

I samotné ovládání rolet může probíhat téměř neslyšně

 • Ovládání automatické nebo ruční

Automatické ušetří mnoho času a starostí, díky automatizaci se rolety mohou přizpůsobit např. intenzitě slunce

 • Regulace světla

Výsledné odstínění pomocí venkovních rolet je mnohem efektivnější a variabilnější, než u klasických žaluzií

 • Instalace a umístění

Volí se dle typu objektu i případné fáze výstavby

 • Atraktivní vzhled

I ten je při výběru rolet důležitý, měl by být v souladu s celkovou fasádou a příjemně se promítnout také do interiéru

Zaměřte se na skutečnou kvalitu, vyplatí se vám

Všechna uvedená kritéria jsou důležitá. Pro docílení vaší maximální spokojenosti s výsledkem, vždy dbejte na to, aby vámi vybrané rolety byly skutečně kvalitní a nepodceňte ani důležitost jejich instalace. Do kvality se vždy vyplatí investovat, takový druh investice se s roky vrací zpět. Přece jen jsou venkovní žaluzie nejen povedeným vizuálním doplňkem, ale především funkční záležitostí. A v ideálním případě by měly plnit svůj účel mnoho let.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

Související články