Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak seštelovat plastová okna?

  

Jsou krásná na pohled, snadno se udržují v čistotě, neloupou se, ani nemění barvu, a i špína se jim vcelku úspěšně vyhýbá obloukem. Vyrábí se v různých velikostech i tvarech, a péče o ně je v podstatě bezúdržbová. Až na jeden malý detail – čas od času je potřeba je seštelovat tak, aby dokonale plnily svou těsnící funkci, a v bytě jste tak neměli nezvaného návštěvníka v podobě průvanu, prachu, ale také hluku z ulice. Ano, řeč je o plastových oknech, a my vás dnes naučíme, jak je snadno a rychle seřídit.

Drhnutí, průvan, nedovírání? Čas pro seřízení plastových oken

I plastová okna jsou materiál jako každý jiný, a tak i když jsou správně namontována, vnějšími vlivy i samotným používáním dochází k jejich „sesedání“. Vysoké teploty, vlhkost, zima, ale také samotná budova, která stále „pracuje“, může plastová okna rozladit. Proto je nutné nejen několikrát po jejich instalaci věnovat pozornost jejich seřízení, ale také vždy nejlépe před zimou a na jaře opět okna zkontrolovat a seštelovat. Pokud jsou vaše okna zatěžována častým a silným větrem, provádějte seřízení častěji.

Seřízení plastových oken zvládnete snadno svépomocí

Jediné co budete potřebovat je imbusový klíč – často vám jej poskytne přímo výrobce k oknům jako pozornost. Ideální je také, pokud vám výrobce s montáží oken provede instruktáž seřizování, případně také dodá manuál k údržbě. Ten však už nemusíte mít, pokud se například přestěhujete, i tak však zcela jistě zvládnete seřízení sami. Seřídit musíte jak horní, tak také dolní závěs křídla okna.

Seřizovací šrouby najdete:

  • u dolního závěsu jsou umístěny pod krytkou

  • u horního závěsu se seřízení provádí po otevření křídla. Seřizovací šroub najdete na rohové části obvodového kování

Seřizování lze provádět ve směru:

  • u dolního závěsu: nahoru-dolů, doleva-doprava, dopředu-dozadu

  • u horního závěsu: doleva-doprava

Seřízení provádějte vždy:

  • při otevřeném okně

  • nikdy ne „na doraz“ - vždy počítejte s tím, že plast se vlivem tepla roztahuje a je tak potřeba nechat určitou vůli mezi křídlem a rámem plastového okna.

Plastová okna seřizujte pozvolna, šrouby otáčejte pomalu a vždy zkuste okna znovu zavřít, a případně šroub opět utáhnout nebo povolit. Pokračujte až do chvíle, kdy vidíte zlepšení, případně druhý den ještě seřízení dolaďte. Věřte, že po čase získáte cvik i cit, a seřízení plastových oken vám bude trvat okamžik.

Nezapomeňte na seřízení přítlaku a těsnosti

Přítlak zajišťuje v poloze zavřeného okna přitahování křídla k rámu, a tím zvyšuje funkci a účelplastového okna. Toto seřízení provádějte vždy až po seřízení oken. Seřízení se provádí tzv. excentry na obvodu kování křídla, které zapadají do západek na rámu okna. Správnou funkčnost přítlaku poznáte při zavírání či otevírání křídla – nesmíte cítit přílišnou vůli, ani drhnutí. V takovém případě jemožné rámovou západku přešroubovat nahoru či dolů.

Rada na závěr

Pro správnou funkci plastových oken je potřeba také zhruba jednou za půl roku promazat obvodové kování oken a dveří, a jejich pohyblivé části. Postačí vám k tomu bezbarvá vazelína či silikonový olej.

A nezapomeňte, pravidelnou péčí o svá plastová okna a jejich správným seřízením, získáte nejen vyšší komfort užívání, ale také prodloužíte jejich životnost, a budou vám sloužit kvalitně a dlouhou dobu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.62/5 (21 hlasů)

Související články