Jak na seřízení a údržbu plastových oken po záruce?

Plastová okna potřebují k tomu, aby nám mohla dlouho sloužit, pravidelnou údržbu. Ta obnáší jednak jejich seřizování a jednak i čištění a promazávání. Na které zásady bychom tedy měli dbát?

Jak na seřízení oken?

Okna je nutné seřizovat proto, že jsou vyrobena z materiálu, který reaguje na okolní podmínky, konkrétně na změnu teploty. Postupem času proto začínají drhnout, což je způsobeno doléháním křídla na rám. A právě tak spolehlivě poznáte, že nastal čas na jejich seřízení. Nejedná se tak zcela určitě o výrobní vadu nebo důsledek chybné montáže. Seřízení je naprosto běžný úkon. Potřeba bývá většinou jednou ročně.

V rámci záručního servisu bývá u řady značek právě možné i seřizování, někteří výrobci nabízejí rovněž servis pozáruční. Proto se informujte u konkrétní značky na podmínky, abyste neodbornou manipulací s okny případně neporušili jejich záruku. Jestliže nic takového nehrozí a vy se rozhodnete seřídit okna svépomocí, možné to je. Jedná se o celkem jednoduchý úkon, který zvládne i laik.

Postup

Potřebovat budete pouze imbusový klíč (4 mm), někdy je nutný klíč č. 10. Okno se seřizuje v dolním nebo horním závěsu. Seřizování se má správně vždy provádět v otevřené poloze křídla. Pokud okno drhne v části spodní, je nutné výškové seřízení směrem nahoru. Všimneme-li si drhnutí v horní části, bude nutné okno posunout směrem dolů. Když okno naopak nedoléhá, situaci vyřeší zvýšení přítlaku v horní částí, popřípadě ještě i za pomocí spodního pantu okno posuneme více vpravo či vlevo.

Postupujeme opatrně, klíčem otáčíme pouze o pár stupňů a polohu okna průběžně kontrolujeme, abychom zjistili, jak se dosavadní seřízení projevilo. S okny byste při jejich zakoupení měli obdržet návod, který se rozhodně vyplatí si přečíst.

Objevíte-li na oknech krom ztíženého chodu taktéž známky jakéhokoli poškození či opotřebení, v takovém případě už neváhejte povolat technika, ať vadné díly vymění. Sami se do podobné činnosti určitě nepouštějte.

Co obnáší údržba?

Také na oknech ulpí postupem času nečistoty, které bude potřeba odstranit. U nově nainstalovaných oken též sundejte ochranné pásky. Při úklidu bychom měli postupovat od rámů oken ke sklům. Obecně lze říci, že plastové povrchy je možné ošetřit běžným přípravkem na umělé hmoty, který máte doma. Někomu se osvědčil i úplně obyčejný prostředek na nádobí. Pamatovat je nezbytné i na čištění odtokových kanálků.

Vyhnout byste se naopak měli všem agresivním prostředkům, to znamená těm, který mají abrazivní účinek, obsahují čpavek, nepoužívejte ani ředidla či rozpouštědla (benzín či aceton). Vyvarujte se i nešetrného drhnutí rámů drátěnkou.

Dále je nutné věnovat pozornost závěsům a uzávěrům, které opět zhruba ve frekvenci 1x ročně promažeme. Použít můžeme k tomuto účelu nejlépe plastická maziva, která na rozdíl od běžného oleje nestékají, tudíž plní svou funkci lépe a zároveň nešpiní.

Na těsnění se doporučuje aplikovat glycerin, a to před začátkem zimy. Mohou být použity i silikonový olej nebo technická vazelína, což zajistí jeho pružnost a delší životnost. Pakliže zvládnete těsnění správně před jeho aplikací naříznout, není problém si v domácích podmínkách vyměnit ani to poškozené.

Pravidelné větrání

Pravidelné větrání bychom v bytě zaručeně neměli podceňovat. Někteří majitelé plastových oken bývají znepokojeni tím, že se okna, respektive jejich skla, potí. Ani to však není závada. Naopak to svědčí o kvalitě oken, která těsní.

Proto bychom doma měli vždy alespoň dvakrát za den vyvětrat, vždy na minimálně pět minut při plně otevřeném okně. U objektů, které nejsou obývány trvale, má navíc svoje opodstatnění využití mikroventilace, která v podstatě simuluje přirozenou netěsnost dříve užívaných typů oken.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články


Aktuální články