Výhody stínících polepů
Krom výše zmíněných lze za výhody také považovat, že protisluneční fólie při náhlém a nečekaném rozbití okna dokáže udržet střepy vcelku, a tím zabrání poranění osob. Dále také zajistí soukromí, kdy sousedům minimálně částečně zabrání v pohledu do Vašich oken. Za největší z výhod lze považovat rychlost instalace v případě dobré zručnosti a především cenovou dostupnost, která se pohybuje většinou až na výjimky v rámci stokorun.
Než začnete se samotnou prací
Momentálně na trhu je veliká nabídka těchto polepů. Většina firem zabývajících se montáží žaluzií a rolet nabízí také právě protisluneční fólie. Lze si je pouze v těchto specializovaných obchodech zakoupit nebo případně i objednat s prací. Dále lze polep sehnat i nárazově v akčních letácích hypermarketů a supermarketů.
V případě, že se rozhodnete ušetřit cca 150-200 Kč/m2 za práci a budete si zajišťovat sami, je třeba ještě před koupí si rozmyslet několik parametrů a aspektů, podle kterých poté vybírat...
- jaký polep dle druhu okna
- zda pořídit fólii jako sklo nebo s dekorem
- jakou část okna polepit
- druh polepu dle uchycení
- velikost kupované fólie
Momentálně dle druhu okna se můžete rozhodnout mezi dvěma druhy. Existuje tzv. vnitřní fólie, která se používá vždy a výhradně jen na okenní sklo a je nejvíce zastoupená. Tento druh z 50ti % odráží tepelnou energii a zároveň zadržuje 30% světla. Hodí se na jednodušší a klasická skla, vytvoří přiměřené zastínění. Naopak vnější odráží až cca 80% sluneční energie a hodně světla, takže je docela dost zatmavená. Tato fólie se doporučuje pro střešní okna, špatně přístupná okna a okna s větším poměrem prosklení.
Na trhu existuje spousta dekorů nebo pouze fólie, která vypadá jako sklo/zrcadlo a je buď částečně průhledná nebo zastíní úplně. Tady záleží pouze a jenom na vkusu každého. S tím také souvisí polepovaná plocha - zda okno polepit celé nebo pouze jeho část, kde je nejvíce vidět nebo nejvíce prosvítá slunce.
Dle uchycení si lze koupit samolepící fólii nebo statickou. Hlavní rozdíl je ten, že samolepící se velice špatně odstraňuje narozdíl od statické, ale zase lépe drží. Statickou pokud mimo sezónu sundáte, lze jí za čas použít klidně znovu.
Samozřejmostí je si polepovanou plochu změřit a promyslet velikost polepení. Fólii lze zakoupit jak v rolích, tak i v metráži.
Jak nalepit?
V případě, že jste si koupili správnou a Vámi zvolenou fólii, můžete začít lepit. Postup je velice jednoduchý, avšak pro laika časově náročný a poměrně pracný...
- Okno opravdu důkladně umyjte.
- Pokud nemáte rovnou koupenou požadovanou velikost, správně a rovně nastříhejte.
- Sloupněte polep z podložky, avšak dávejte pozor na zkrabacení, slepení a zmačkání fólie.
- Fólii umístěte na čisté okno stranou, kterou byla na podložce směrem zezhora dolů (v případě polepování statické fólie, lze si okno trošku navlhčit).
- Postupně vyrovnejte všechny bublinky a nerovnosti, které vznikly při lepení (snažte se jim co nejvíce předejít).
- Nakonec fólii pořádně uhlaďte, aby pěkně přilnula k oknu.
Při práci nikam nespěchejte, vybavte se pečlivostí a především trpělivostí, záleží jen na Vás, jak Vaše práce bude vypadat. Hodně štěstí!