Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jaké jsou možnosti vnějšího stínění oken?

  

Světlo v místnosti ovlivňuje pozitivně i negativně psychiku lidí. Proto je důležité se světlem správně pracovat. Zatímco dříve byly upřednostňováno vnitřní stínění, v současnosti se využívá předností vnějšího stínění. Tím se paprsky a přebytečné teplo pohltí již před domem a neprostoupí ani k prvnímu sklu. Existují různě intenzivní stínidla. V zimě mohou některé druhy navíc přinášet úsporu energií díky tepelné izolaci. Venkovní stínidla mění vzhled celé budovy, proto je vhodné zvážit při výběru design celého domu.

V lepším případě je na venkovní stínění instalováno již při stavbě domu, v této fázi je totiž možné rolety zabudovat přímo do fasády. V opačném případě je nutné nad každé okno aplikovat kryt na stažené rolety, případně podstoupit větší zásah do domu a kryt do fasády schovat.

Ručně nebo na dálku?

Druhů ovládání venkovního stínění je hned několik. Manuální verze dnes již není tolik využívaná. Několikrát denně je nutné obejít všechna okna a dle potřeby upravovat stínění. Můžeme se setkat s tlačítkovým systémem nebo s ovládáním pomocí dálkového ovladače. Rozrůstá se však využívání inteligentního automatického systému, který je schopen dle slunečního svitu či časového nastavení aktivovat stínění a naopak. Komfortní variantou je ovládání přes mobilní telefon.

Jaký druh stínění vybrat?

Odpověď se odvíjí od požadavků. Druhy lze dělit dle hlukové a tepelné izolace, dle vzhledu i dle míry stínění.

  1. Rolety

Rolety jsou nejlepší ochranou před venkovním hlukem a teplem. Pokud nejsou staženy úplně, mají mezi sebou drobné prostupy, které fungují jako mikro ventilace. Dokáží v domácnosti za bílého dne vytvořit dokonalou tmu. V zimě fungují jako tepelná izolace. Při špatném počasí chrání okna.

  1. Žaluzie

Na rozdíl od rolet jsou jednotlivé lamely polohovatelné. Fungují tedy stejně jako vnitřní žaluzie. Hluk a světlo nefiltrují tak, jako rolety. Jejich výhodou je, že přes ně alespoň částečně je vidět. V zimě taktéž mohou fungovat jako tepelná izolace a zároveň jsou schopné chránit okna. Spolu s roletami jsou bezpečnostním prvkem.

  1. Venkovní clony

Jejich předností je, že přes ně bez omezení můžete pozorovat okolí. Na Vás však nikdo nevidí. Filtrují nejprudší paprsky, ale určitou část světla do domácnosti vpouští. Tepelná izolace je pouze částečná.

  1. Stínící folie

Obdobnou variantou je stínící folie. Její aplikace může být komplikovaná, okno musí být dokonale čisté. Pro zvědavé kolemjdoucí plní funkci zrcadla. Část světla do místnosti propustí, ostré paprsky však odrazí. Nevýhodou je, že není možné měnit míru stínění a folie stíní i v sychravém počasí, kdy je v místnosti dvojnásobně šero.

  1. Markýzy

Vhodné jsou především u velkých oken směrovaných na jih. Častěji jsou využívány ke stínění terasy, kde zároveň stíní i okna. Okna chrání před znečištěním deštěm.

U všech druhů stínění lze vybírat z množství barev a tvarových variací. Vnější stínění tak může být příjemným podtržením designu domu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články