Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Z čeho postavit překlady nad okna a dveře?

  

Na trhu existuje poměrně široká nabídka stavebních překladů skýtající řešení pro prakticky veškeré situace, ať se jedná o novostavbu nebo rekonstrukci. Jedním z nejdůležitějších hledisek, podle nichž je nutné překlady vybírat, je zcela jistě materiál.

Jak vybrat správné překlady

Pro tyto nosné konstrukce lze využít jak prefabrikované výrobky, tak i tradiční materiály. Obecně je vhodné úvodem předestřít pravidlo, že by měl materiál vždy odpovídat tomu, který již byl použit ve stavebním otvoru. Nejlépe by se navíc mělo jednat i o stejný stavební systém jako v základu stavby. Velmi zjednodušeně to tedy v praxi znamená, že na cihlu patří cihla, k dostání jsou i překlady pro porobeton atd. Díky tomu totiž znatelně eliminujete šanci na to, že vám omítka postupem času popraská, protože každý materiál reaguje odlišně na změny teplot. Také se snižuje riziko vzniku tepelných ztrát kvůli tepelným mostům.

U zmiňovaných prefabrikovaných překladů máte jistotu, že jsou dostatečně pevné a stabilní. Musíte ale samozřejmě dodržet adekvátně správný postup usazení i vyzdění. Což udává vždy výrobce a je nezbytné těmito pokyny řídit, jinak by mohlo dojít až k rozdrcení podkladu nosných překladů. Práce s nimi je v zásadě velice jednoduchá, existuje mnoho různých rozměrů, což umožňuje jejich použití v rámci různých tlouštěk zdi a můžete je i velmi snadno omítnout.

Vybírat mezi jednotlivými produkty na trhu je nutné velmi pečlivě. Kvalitní překlad je zcela nezbytný, neboť otvor vždy znamená oslabení konstrukce. Musíme tedy zajistit rozložení zatížení také do bočních stěn.

Železobetonové překlady

Mezi osvědčené prefabrikované překlady patří v první řadě ty železobetonové, které se spolu s překlady ocelovými používají nejčastěji. Klíčovou předností je hlavně vysoká nosnost, která je ovšem z druhé strany vykoupena vyšší hmotností. Také se s nimi hůře manipuluje, přestože se již nemusejí dále nijak upravovat. Rovněž mají oproti okolnímu zdivu odlišné vlastnosti z hlediska tepelné izolace.

Keramické překlady

Jinou alternativu představují překlady keramické, které se skládají ze speciálních tvarovek. Tyto překlady jsou na rozdíl od železobetonu mimořádně lehké. Mají kvalitní izolační vlastnosti a velmi dobře se s nimi i pracuje. Dají se i kombinovat s tepelným izolantem. Velmi často je seženete u těch výrobců, kteří na trh dodávají tradiční zdicí materiály.

Porobetonové překlady

Mezi další klasické výrobky patří též porobetonové překlady. Porobeton je jedním z druhů přímo odlehčeného betonu – silikátového kompozitu. Mezi jeho zásadní přednosti náleží hlavně nízká hmotnost, dobré tepelně izolační vlastnosti, vysoká požární odolnost a v neposlední řadě i minimalizace tepelných mostů. Navíc je nezanedbatelným kladem stejně tak velmi jednoduchá montáž těchto překladů.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (3 hlasy)

Související články