Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak vyměnit prasklé sklo u okna, dveří?

  

Ať už přičiněním nezvedeného uličníka, který naschvál špatně nakopne míč, nebo vlivem skryté konstrukční vady, občas nás zkrátka potká nepříjemnost v podobě rozbitého okna. Ať už přímo vyskleného, nebo pouze prasklého skla. Každopádně nastává situace, kdy je třeba sklo vyměnit. Stojíme před problémem, jak na to.

Existují dvě řešení:

a) najmeme si odbornou firmu

b) postavíme se k tomu čelem a zkusíme to sami

V případě varianty A budeme mít sice méně starostí, ale pravděpodobně nás to bude stát více peněz. V případě varianty B je větší pravděpodobnost, že ušetříme a pokud všechno zvládneme, bude nás hřát vědomí, jak jsme šikovní a jak to všechno zvládáme. I přesto ale není od věci poradit se s odborníkem, nebo zkušenějším kutilem.

Je důležité pracovat s rozmyslem a raději pomalu než něco uspěchat.

KROK 1 - PŘÍPRAVA

Správně si změříme velikost výplně. Šířku a výšku je dobré měřit na více místech, abychom měli jistotu, že jsme získali správný údaj. Od naměřených hodnot odečítáme zhruba 3 mm. S údaji vyrazíme ke sklenáři, který nám uřízne tabuli skla podle našeho rozměru. Pokud se rozhodneme řezat sklo doma, je dobré zhotovit si šablonu a tu posléze obkreslit na sklo. Pak už stačí pouze řezač, kterým opatrně vyříznete požadovaný tvar.

KROK 2 – VÝMĚNA        

  1. Odstranění poškozené výplně – abychom mohli instalovat nové sklo, je třeba beze zbytu odstranit to staré. Pod okno si v rámci usnadnění pozdějšího úklidu položíme starou deku, nebo plachtu, na kterou pokládáme větší kusy skla a kam mohou padat drobnější střípky, aniž bychom si je později vrazili například do nohy. V případě potřeby zbytky původního skla odstraníme například dlátkem nebo drobnějším nožem.
  2. Usazení nové výplně – pro úspěšné zakotvení nového skla je nutné připravit si speciální sklenářský tmel. K dostání je v hobbymarketech, nebo u samotných sklenářů. Do vyčištěné drážky naneseme zhruba 5 mm silnou vrstvu tmelu a do ní posléze usadíme nařezanou novou okenní výplň. Lehce přitlačíme, aby se skleněná tabulka hezky usadila. Sílu přitlačení volíme opatrně, nebo se může stát, že sklo opět praskne.
  3. Upevnění výplně – sklo v rámu upevníme sklenářskými sponkami, které je vhodné umístit zhruba každých 10–15 centimetrů. Když jsou na svém místě, přiklepneme je kladívkem. Ale zase opatrně, nemusíme si novou okenní tabulku hned rozbít. Když je všechno na svém místě, aplikujeme další vrstvu tmelu.

Finální úprava – přebytečný tmel odstraníme a vrstvu pomocí nožíku uhladíme. Tmel tvrdne  jeden až dva týdny, je tedy třeba ho průběžně kontrolovat. Po zatuhnutí ho přelakujeme, aby nebyl patrný rozdíl mezi tmelenou vrstvou a okolním rámem.

Výměna poškozené okenní tabulky je pro zručného kutila poměrně snadnou záležitostí, pro kterou stačí pouze navštívit obchod s řemeslnickými potřebami, protože speciální řezač na sklo, sklenářské sponky a sklenářský tmel jsou nezbytnostmi, bez kterých se neobejdeme. Kladívko a rukavice se najdou v každé dílně, tudíž není třeba nic dalšího speciálně shánět.

Všem šikovným kutilům přeji mnoho štěstí při práci.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)





Související články