Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak na zasklívání pomocí sklenářského tmelu?

  

Asi každý by byl nejraději, pokud by se mu vyhnuly nehody s rozbitými okny. Bohužel ne vždy je to možné, protože vandalové, popř. některé živelní katastrofy se mohou vyskytnout úplně všude. V těchto a dalších případech může dojít k rozbití oken, které je nepříjemné, ale řešitelné. Jednou z možností opravy je využití sklenářského tmelu k zasklívání oken, o kterém se více dovíte v našem článku.

Jaký tmel je vhodný pro zasklívání oken?

Jak již napovídá název našeho článku, tak nejvhodnějším pomocníkem pro zasklívání je sklenářský tmel. Přestože je práce s tímto tmelem o něco složitější než s jinými kvůli jeho vyšší lepivosti na používané náčiní, kterým se tmel nanáší do spár atp., tak jej považujeme za nejlepšího pomocníka. 

Příprava okna na zasklívání

Rozbité okno nebo okno, které chceme nově zasklít je třeba na začátku řádně připravit. Proto nejprve odstraníme starý zaschlý tmel. To u oken bývá složitější, protože je často třeba starý tvrdý tmel rozbít a řádně vyčistit drážku. U některých typů oken je možné si pomoci zahřátím tmelu před jeho odstraněním. Pozor však na to, aby vyšší teplota nepoškodila rám okna. 

  • V případě, že je stávající okno v dobré kondici, pak odstraňujeme pouze rozpraskané a odrolené části tmelu a nahrazujeme je novou vrstvou.

Samotný postup a práce se sklenářským tmelem

Přípravná fáze

Před samotnou aplikací sklenářského tmelu je třeba okno, které zasklíváme správně připravit. Vybrané okno nejprve vysadíme a položíme na rovnou a čistou podložku na místo, které nám umožní přístup k oknu ze všech stran. Následně pečlivě odstraníme zbytky rozbitého skla a starého tmelu. Z důvodu vyšší životnosti sklenářského tmelu doporučujeme drážky a celý rám natřít fermeží, která zajistí správné rozložení vlhkosti, kterou sklenářský tmel v určité míře potřebuje. 

Vyměření a řezaní skla

Pokud máte připraven rám okna pro zasklení, tak si vyměřte potřebné rozměry skla. Důležité je dodržet pravidlo 2mm, které říká, že by skleněná tabule měla být po celém obvodu menší o tuto míru. Takto naměřenou skleněnou tabuli položte na rovnou plochu a nařežte na potřebný rozměr. Řez provádějte speciálním řezačem na sklo s využitím kovového pravítka.

Práce se sklenářským tmelem

Dle návodu výrobce si rozmíchejte sklenářský tmel a na čisté plochy polodrážek naneste rovnoměrně vrstvu 3-4 mm. Při práci se sklenářským tmelem používejte nůž a špachtli a nelekejte se vyšší lepivosti tmelu, kterou je možné eliminovat častějším oplachováním použitého náčiní. Následně skleněnou tabuli usaďte na místo a postupně zatlačte do připravené vrstvy sklenářského tmelu. 

  • Pozor si dejte na přílišné použití síly, kterou byste vytlačili příliš mnoho tmelu ven.

Následně sklo zajistěte zarážkami, které chrání sklo před vypadnutím. Druhou stranu okna je možné zpevnit lištami nebo také zatmelit pomocí sklenářského tmelu. Po těchto krocích můžete okno nasadit zpět do pantů a čekat cca 2 týdny než tmel zaschne. Po zaschnutí tmelu je možné zvýšit jeho odolnost a životnost nanesením barvy, kterou je dobré mírně přetáhnout i na sklo. A máte hotovo!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4/5 (2 hlasy)





Související články