Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   ›   › 

Co dělat s plísněmi u oken?

  

Plísně v bytě nebo domě nejsou žádným neobvyklým problémem. Jakmile se k vám dostane vlhkost, plíseň ji bude pravděpodobně následovat. Je to nepříjemný problém, protože plísně mají vliv i na naše zdraví, ale nevěšte hlavu, není to konec světa. Ani plíseň není neporazitelná. A my tu válku s ní společnými silami vyhrajeme!

Nejlepší je prevence

Samozřejmě, nejlepším řešením je zabránit, aby se u vás plíseň vůbec začala vyskytovat. Proto je potřeba dodržovat několik pravidel, popř. vyřešit některé problémy, které k zavlečení plísně mohou vést.

  • VĚTRÁNÍ - možná se vám to zdá jako banalita, ale právě větrání je klíčový faktor, který ovlivňuje míru vlhkosti ve vaší domácnosti. Existuje jich několik druhů a ne všechny typy ventilace jsou vhodné. 
    Větrání takzvaně "na ventilačku" má smysl jen jako dlouhodobé a jeho výsledkem je snížení teploty a vlhkosti v místnosti. Aby se vyměnil vzduch co se týče obohacení o kyslík, je potřeba takto větrat alespoň jednu až jednu a půl hodiny. Tímto způsobem ovšem není vhodné větrat v zimě, protože by mělo opačný efekt vzhledem k vlhkosti.
    V zimě, když už jsme to nakousli, byste měli větrat otevřením celého okna, ale krátkodobě a častěji. Optimální doba je cca 10 minut, pak můžete okno klidně zavřít. Vzduch máte vyměněný a nestihnete si domů natáhnout tolik vlhkosti. Jakmile budete mít pocit, že je v místnosti opět "zadýcháno", otevřete okno znovu. Teplota v místnosti přitom nijak zvlášť neklesne, což především v mrazivých dnech jistě uvítáte.
  • OROSENÁ OKNA - jestliže se tento jev u vás doma vyskytuje často, je potřeba se mu začít věnovat. Nejideálnější krok, který můžete udělat, je změřit vlhkost v místnosti a ujistit se, že jí není příliš mnoho. To by totiž mohlo znamenat, že máte špatně zasazená okna, což vlhkost v domácnosti samozřejmě zvyšuje. Obraťte se proto v takovém případě na firmu, jež vám okna instalovala. Na jejich klientském centru se poptejte na vlhkoměr. Po měření firmu opět kontaktujte a poraďte se, zda jsou naměřené hodnoty v normě a pokud ne, co s tím budete dělat.
  • TEPLOTA - souvisí velice úzce s větráním. Výsledná vlhkost je vlastně výsledkem kombinací větrání a topení v domácnosti. Jestliže větrat nebudete, nebo budete, ale špatně, a k tomu přestanete topit, voda rozptýlená ve vzduchu se začne srážet a už je problém.
    Naopak, když už píseň máte, velice dobře jí dělá teplo.
  • HYDROIZOLAČNÍ HMOTA - především v koupelně, kde je riziko výskytu plísně asi největší, se vyplatí spárovat kachličky hydroizolační hmotou.

Existuje také pár jednoduchých zásad, které můžete dodržovat dennodenně, a už i takové drobnosti vám pomohou plísním předejít:

  • Při vaření zapínejte vždy odsávání alespoň na nejnižší výkon. Nejde totiž jen o odsávání pachu, ale i páry ze vzduchu. Když ji digestoř vycucne, nemusíte se bát, že voda později zkondenzuje.
  • Jestliže nemáte v koupelně okno, které byste mohli otevřít, raději sušte prádlo někde jinde. Nebo můžete mít během sušení puštěný větrák, ovšem vzhledem k tomu, jak je to proces dlouhý, to asi není nejvhodnější řešení. Pokud máte sušičku, není co řešit.
  • Když se jdete sprchovat, zapněte větrák rovnou, ne až se vám orosí zrcadlo. Abyste na to nezapomínali, můžete si nechat propojit světlo s větráním, tzn. větrák by se sám zapnul, kdykoli rozsvítíte.
  • Na trhu se objevují i "lapače vzdušné vlhkosti". Jde o většinou esteticky pěkně vyvedené plastové nádoby, které mají zásobník, jednu část proděravělou a odchytávají molekuly vody ze vzduchu různým způsobem, to záleží na výrobci. Jestliže se pro takové zařízení rozhodnete, nezapomínejte vylévat zásobník.

Co dělat, když už plíseň doma mám?

Pokud zjistíte, že doma plíseň máte už nastěhovanou, jednejte co nejrychleji. Nejen, že ničí vše, co jí přijde pod ruku, ale je také zdraví škodlivá, a to nejen pro alergiky.

Jak se tedy plísně účinně zbavit?

  1. Nikdy ji neoškrabejte zasucha. Nepomohli byste si, jen byste poničili povrch stěny.
  2. Požijte jeden z mnoha přípravků proti plísním. Vždy jej nechte nějakou dobu působit, a poté setřete hadříkem. Reakční dobu budete mít uvedenou na etiketě výrobku.

Zabraňte návratu plísně

Pokud se u vás plíseň už jednou objevila, bude mít tendenci se vracet. Dejte jí najevo, že už ji tu nechcete a nevytvářejte jí znovu příjemné podmínky. Například nechávejte mezi stěnou a nábytkem prostor alespoň 5 cm. Nelepte na stěnu tapety, aby mohla dýchat. Jestliže se vám povede ji ošetřit nějakým protiplísňovým nátěrem, jen dobře. Vhodná je také vápenná malba. Pokud máte kachličky, spáry obnovte hydroizolační hmotou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články