Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak zabránit vyskakování oken?

  

Setkáváme se čím dál častěji s problémem, že nám netěsní okna. Ať jsou plastová nebo dřevěná, profukují nebo propouští vodu a je to často proto, že nám vyskakují z rámu. Bohužel na to tuto skutečnost můžeme narazit u zcela nových kusů. V tu chvíli je nejlepším řešením takové vyskakující okno vzít, omlátit ho dělníkovi o hlavu a nechat si ho vsadit znovu. Někdy to ale nemusí být chyba lidského faktoru...

Mnozí lidé o tom nevědí, ale faktem je, že ať chceme nebo ne, naše domy stále pracují. V paneláku to tolik nepoznáte, ale např. v rodinném domku je to už cítit. Největší problém je tzv. aktivní podloží, které může dělat neplechu třeba při zavírání dveří. V zimě nemáte problém, protože je země promrzlá a drží, ale v létě vám dveře mohou drhnout. To samé je i s okny. Stačí, aby se malinko hnula země, zapracuje i zdivo a už vám okna nesedí, jak by měla.

Jak poznám problém s těsněním?

Lze celkem bezpečně tvrdit, že většina z vás nemá dotekový ani infračervený teploměr, který by poukázal na chladnější proud v místě, kde vám okno nedoléhá. Nejjednodušším způsobem je utrhnout proužek papíru, přivřít ho mezi křídlo a rám okna a táhnout. Jestliže neucítíte jemné tření a proužek vytáhnete bez problému, problém máte!

Jaká těsnění hledat?

Setkáváme se zpravidla se dvěma druhy:

  1. dorazové těsnění
    • používá se hlavně u plastových oken
    • hledejte jej z vnitřku na křídle okna a z vnější strany rámu
  2. středové těsnění
    • první část těsnění je uprostřed rámu a druhá zvenku

Používá se nejčastěji u plastových oken 2x dorazové a u dřevěných 1x dorazové a 1x středové.

Jaká jsou řešení?

  1. Pořádně si těsnění prohlédnu. Často bývají svařovaná, takže očíhnu rohy, kde by se sváry měly nacházet a zkontroluji, zda nejsou příliš velké a nevytvářejí skulinu. Nebo může být kámen úrazu v tom, že se zploštilo a tím pádem nedoléhá. Nejbizardnějším případem je ten, že je pouze velmi znečištěno.
  2. Pokud narazím na jeden z výše uvedených problémů, pokusím se ho odstranit. Tzn. očistím, sváry velmi jemně seškrábnu, aby se srovnaly do úrovně zbytku, nebo rovnou vyměním.
  3. NIKDY nelepím na stávající další těsnění!!! Problém by se nevyřešil a naopak by nám vznikl další s manipulací s oknem, jež by se nám tím výrazně ztížila.

Co když mi zůstane okno v ruce, jestliže chci z ventilace přejít do plného otevření?

I to se velmi často stává a to důsledkem toho, že špatně okno dovřeme, než otočíme klikou. Jistější je ho pořádně přibouchnout (lépe řečeno, šetrně přimáčknout), úplně zavřít a pak se vrátit do polohy otevření dokořán.

Nebojte se, žádný učený z okna nespadl!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)





Související články