Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Jak připevnit plastové okno?

  

S dodržením několika základních zásad zvládne šikovný kutil montáž plastových oken i svépomocí. Co se tedy vyplatí vědět, pakliže si na upevnění oken troufnete sami, bez odborné firmy?

Demontáž původního okna

Z praktických důvodů se většinou výměna oken realizuje zevnitř, tedy z interiéru. Důvod je jednoduchý, oprava omítky bývá citelně snažší než renovace fasády. Proto je vhodné si pro práci zajistit adekvátní prostor, odstěhovat nábytek a vymezit si cca 2 metry místa před oknem. Zajistěte si i volný průchod místností, až budete okna odnášet.

Nepořádku se v takovémto případě jen těžko vyhnete, proto odstraňte koberec, pakliže ho doma máte. Nábytek nemusíte nutně stěhovat pryč, ale určitě jej zakryjte fólií.

Jako první se při demontáži vysazují okenní křídla. Poté je zapotřebí uvolnit vnitřní parapetní desku, a to s pomocí kladiva a majzlíku. Tam, kde se na levé i pravé straně dotýká parapet zdiva, je vhodno část zdiva odsekat. Snížíme tak riziko zničení vnitřního ostění. V případě ukotvení venkovního parapetu do rámu okna se musí před vyndáním okna uvolnit i ten. Po nařezání rámu v několika místech byste jej měli v této fázi už dokázat bez problémů vyjmout.

Příprava před usazením nových oken

Otvory

Na samém počátku je nutné se vyzbrojit metrem. Musíte si změřit stavební otvory, správný rozměr nakoupených oken je totiž samozřejmě naprosto klíčový. Potřebujete si přeměřit výšku i šířku stavebního otvoru. Od svislých rozměrů, pokud to bude nutné, při měření ještě odečtěte rezervu kvůli parapetům.

Podstatné je, aby otvory měly nejen správné rozměry, ale byly i pravoúhlé. Potřeba je, aby byl povrch rovný a ostění musíme před usazením nových oken i náležitě začistit. Odstranit se musí suť i napadaná omítka, případně rovnou odstrańte i omítku uvolněnou. V této fázi, pakliže je to nutné, je potřeba provést také zapravení nerovností.

Předvrtání otvorů v rámu okna je vhodné svěřit už výrobci. Máte tak absolutní jistotu, že otvory jsou naměřeny opravdu přesně a nejsou ani příliš velké a nezakrytovatelné, což by mohlo vést k významnému pozdějšímu poškození okna. Chyby při vrtání s sebou nesou i riziko poškození celého rámu.

Pakliže se rozhodnete i tak předvrtávat si rámy sami, potřebovat budete vrták na železo č. 7 mm, tak aby prošel i ocelovou výstuhou uvnitř okna, nejen samotným rámem.

Montáž okna

Začíná se usazením rámů. To znamená vynětí křídel. Postup je v tomto případě jednoduchý. Potřebujeme vysunout čep horního pantu, a to dolů, pokračujeme otočením kliky do vodorovné polohy neboli pozice otevřeno. Vyklopíme křídlo a vysadíme je pohybem ve směru nahoru ze spodního pantu.

Rám s předvrtanými otvory zasadíme do připraveného otvoru a za pomoci dřevěných klínů zajistíme. Někdy se používají v praxi i klíny vzduchové, s nimiž je pohodlnější manipulace. Dají se totiž podle potřeby snadno nafouknout nebo vyfouknout. Použitím vodováhy jej vyrovnáme tak, abychom na celé ploše rámu docílili roviny. Pokud by okno nebylo rovně, později to bude vadit nejen z hlediska esterického, ale primárně z funkčního. Okno si ukotvíme nejprve dočasně, srovnáme a jakmile máme jistotu, že je vše v pořádku, můžeme ho do otvoru přenést napevno. Ukotvení je potřeba zajistit po celém obvodu okna.

Ke kotvení se používají nejčastěji kotvící šrouby (turbošrouby). Výrobci oken ještě uvádějí možnost použití ocelových pásek, případně i rámů ve tvaru U nebo L. Ukotvení je zcela nutné proto, aby okna skutečně spolehlivě držela, vzhledem k tomu, že se zavíráním a otevíráním mechanicky namáhají a působí na ně i vnější vlivy v podobě větru. Poté se do rámu vsadí okenní křídla. Tady platí analogicky obdobný postup jako u jejich vysazování.

Až na závěr můžeme přistoupit k vyplnění mezery mezi ostěním a rámem polyuretanovou pěnou. Tu aplikujeme s pomocí pistole či trubičky. Pěna bude ještě nabývat na objemu, proto stačí otvory vyplnit do cca dvou třetin, nemusíme zcela. Jakmile pěna vytvrdne, je možno vyjmout klíny a vzniklé mezery ještě pěno doplnit.

Okna ve fasádě

Autor: coombesy

Po montáži - dokončovací práce

Po definitivním usazení rámů a nových křídel odstraníme přebytky pěny a posléze můžeme přistoupit k dalším zednickým pracím. Ty obnášejí primárně úpravu zdiva a omítky kolem otvoru a utěsnění vnější připojovací spáry. Po realizování zednického zapravení se okno očistí a může se sundat i ochranná fólie a nainstalovat krytky. Rovněž přikročíme k vybudování vnějších i vnitřních parapetů.

Nezapomeneme ani na to, že i nová okna se musejí seřídit, a to zhruba za několik měsíců po dokončení jejich usazení. Je to proto, že okna si musejí nejprve tzv. sednout. Pro perfektní funkčnost plastových oken dbáme na pravidelnou údržbu.

 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 1/5 (1 hlas)

Související články