Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na výměnu vnitřních parapetů u oken?

  

Občas přijdou v životě a obydlí člověka jisté změny, které se později přetransfromují ve změny další. Přijde výměna oken či interiérového vybavení, nebo naopak nějaká nehoda a vy budete potřebovat vyměnit parapet. Jenže jak na to?

Potřebné vybavení

Samozřejmě si musíme napřed říci, jaké náčiní budeme potřebovat:

  • metr - ten je asi nejdůležitější
  • pilu - na úpravu délky nebo případnou opravu nerovností
  • montážní pěnu - něčím ten parapet přilepit musíme
  • parapet - netřeba zmiňovat, ale co kdyby náhodou
  • tužku - abychom si mohli dělat značky
  • krytky - v případě, že deska nemá zažehlené okraje, aby se o hrubé konce někdo neporanil

Jak budeme postupovat

Výměna parapetu jako taková není nikterak složitou záležitostí a zvládne to téměř každý. Důležitou roli hraje pečlivost a heslo "dvakrát měř, jednou řež" zde platí více než kdekoli jinde.

  1. Odstraníme původní parapet - při této činnosti bychom měli být opatrní, abychom si nenadělali ještě více práce tím, že zdemolujeme zdi nebo vyvrátíme okna. Jestliže s parapetem bojujete, můžete využít i pilku, ale pokud se pro tento krok rozhodnete, dbejte prosím skutečně zvýšené opatrnosti.
  2. Očistíme plochu, na kterou parapet přijde - je víc než pravděpodobné, že vám po starém parapetu zbude nepořádek, minimálně v podobě zbytků lepidla. Zbavte se ho, ať pokládáte nový parapet na čistou a rovnou plochu.
  3. Měříme - a to skutečně velmi důkladně. Měření je na celém procesu to nejzrádnější a nejdůležitější. proto si raději proměřte všechno dvakrát. Důležité údaje jsou vzdálenost od oken, přesah (měl by být alespoň 3 cm) a zapuštění do zdí. Pro vnoření pod profil okna počítejte alespoň s 1 cm.
  4. Řežeme - podle naměřených (a raději několikrát zkontrolovaných) parametrů nařežeme desku na potřebně dlouhé kusy. Dejte si záležet, aby byl řez co nejrovnější.
  5. Lepíme - montážní pěnou vytvoříme na ploše, kam parapet přijde, klikyhák. Je-li to třeba, nasadíme krytky a desku položíme. Nejprve ji vypodložíme klíny, vyrovnáme vodováhou, lepidlem dořešíme nesrovnalosti a klínky odstraníme, ovšem až pěna skutečně zatuhne.

A to je všechno! Až na to měření v podstatě žádná věda! Ať se dílo daří!

Jak vybrat montážní pěnu

Není pěna jako pěna a silně nedoporučuji její výběr podcenit. Je dobré se poradit s prodejcem, ale ten bude potřebovat pár informací, aby vám mohl pomoci. Připravte se, že se vás zeptá na:

  • povrch - je nesmírně důležité, na jaký materiál budete parapet lepit, každý povrch má jiné vlastnosti a tomu je dobré podřídit i pěnu.
  • rychlost schnutí - jestliže máte nějaký speciální důvod, proč potřebujete, aby vám to rychle uschnulo, je dobré zohlednit i dobu tuhnutí.
  • zátěž - jestliže víte, že vám po parapetu budou lozit třeba děti nebo pes, není od věci zainvestovat do pěny poněkud pevnější.
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.67/5 (3 hlasy)





Související články