Úvod  ›  Seznam štítků  › 

Jak správně použít sklenářský tmel?

  

Sklenářský tmel za život využije velká část lidí. Ať už jím chce provést výměnu rozbité okenní tabule nebo si zhotovit zahradní skleník, je nanejvýš důležité vědět, jak sklenářský tmel správně použít a předejít tak zbytečným ztrátám na materiálu a zbytečnému opakování práce.

Jak se pracuje se sklenářským tmelem?

Není tmel jako tmel. Na trhu existuje celá řada tmelů, přes univerzální po specializované. Ale když vaše práce souvisí se sklem, je potřeba použít sklenářský tmel. Ten je nezbytný především při zasazování okenních tabulí, kde sklo fixuje. Mnohdy je práce s tmelem nepříjemná neboť různě lepí nejen na prsty, ale také na špachtli nebo nůž. Pak pomůže nástroj namočit do vody. Tmelení nesmíte uspíšit. Vše má svůj čas a u tmelu tohle platí dvojnásob. Jeho zasychání potrvá až 2 týdny.

Jaký je postup práce?

Před začátkem manipulace se sklenářským tmelem je potřeba odstranit ten starý a to jde poměrně těžko. Použít musíte hrubou sílu, někdy pomůže nahřátí plochy, kdy starý tmel změkne a dolů půjde snáz. To však nemůžete provést u všech materiálů, protože některé by zvýšená teplota mohla poškodit. Drážky, do kterých přijde nové sklo musí být opravdu čisté, aby  v nich nový tmel dobře držel. U dřevěných ploch je dobré drážky a vůbec celou plochu předtím napustit fermeží, aby později nebralo dřevo vlhkost z onoho tmele.  Do vyčištěné drážky nanesete připravený tmel, postačí vrstva hrubá 3- 4 mm, do které pak vložíte a přitlačíte hranu skleněné tabule. Tmel nanášejte buď špachtlí, nožem, ale dá se i ručně. Velmi šikovné je pak použití pistole na tmel.

Co nezanedbat?

Postup práce se bude maličko lišit s ohledem na to, jaký úkon provádíte. Téměř všude je však důležité, aby bylo sklo ve vrstvě tmelu dobře fixované a v procesu zasychání se s ním pokud možno nehýbalo. Po zaschnutí tmelu je potřeba jej ještě natřít barvou s tím, že jí maličko přetáhnete až na sklo. Stačí 2-3 mm. Tím tmel zafixujete, protože v opačném případě by na něho působili vnější vlivy a rychle by se rozdrolil.

Teď už víte, jak správně použít sklenářský tmel. Dětmi rozbitá okenní tabule už tak nebude katastrofou.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.23/5 (31 hlasů)





Související články