Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak na prosklené zábradlí u oken?

  

Velká okna, která do interiéru propouštějí maximum světla, jsou populární jak u obytných, tak u komerčních budov. Francouzská okna, ale i velké okenní tabule s nízkým parapetem, za nimiž je volný prostor, kam by mohl někdo spadnout, vyžadují montáž zábradlí. To je definováno normou ČSN 74 3305. Kromě kovového či dřevěného zábradlí lze zákonnou povinnost splnit i vysoce elegantním a zároveň plně průhledným zábradlím ze skla.

Minimální výška takového zábradlí je 850 mm a zábradlí musí samozřejmě splnit požadované parametry pro zatížení skleněné výplně zábradlí. Proto musí být vždy použito bezpečnostní vrstvené sklo. Skleněná zábradlí nabízí celá řada specializovaných firem. Většinou jsou skla uchycena kotvícími prvky z hliníku, nebo nerezu a mohou být i osazena madlem. Zábradlí může být samonosné, nebo ukotvené mezi kovové sloupky.

Firmy dodávající skleněná zábradlí nabízejí jednotlivé prvky, z nichž si požadované zábradlí můžete složit jako stavebnici, ale dražší varianty vám dodají i přímo na míru, takže si prosklené zábradlí můžete pořídit i na okna s atypickými rozměry a tvary. Pozor na cenu. Můžete najít jak cenu za jednotlivé komponenty, tak i cenu za zábradlí jako celek, ale v druhém případě se většinou jedná o cenu za běžný metr. Není to úplně nejlevnější záležitost, proto si raději nechte zábradlí pořádně zkalkulovat. Cenu může ovlivnit nejen způsob ukotvení, ale také typ a tloušťka skla a materiál, z něhož jsou vyrobeny kotvící prvky.

Aby mohlo skleněné zábradlí dokonale plnit svou funkci, skleněné výplně nesmí být nijak poškozené. Popraskané sklo není dostatečně pevné a jeho ochranná funkce bránící pádu do volného prostoru je tak omezena, případně dokonce takovou funkci přestává zcela plnit. Proto musí být taková skleněná výplň co nejrychleji vyměněna a do té doby musí být zábradlí nahrazeno jiným bezpečnostním prvkem.


Není důležité, zda bydlíte v panelovém domě nebo rodinném domku, protože skleněné zábradlí může být velmi zajímavým a praktickým doplňkem obou typů bydlení. Jeho výhodou je naprosto úžasný vzhled a vysoká bezpečnost. Jeho instalaci je možné provést uvnitř i vně domu. V našem článku se blíže podíváme na odpověď na otázku: "Jak na prosklené zábradlí u oken?". 

Proč skleněné zábradlí u oken?

Instalace skleněného zábradlí u oken je tou nejlepší volbou hned z několika důvodů. Tím prvním je bezpečnost vaše i vašich dětí. Ty po skleněném zábradlí nevylezou a nepřepadnou přes něj. Nemají k tomu nejen možnosti, ale i důvod, protože tato zábradlí jsou často průhledná a je přes ně vidět do širokého okolí nebo naopak jsou vyrobena z mléčného skla, které průhlednost silně omezuje. Druhým důvodem je design, který je vysoce atraktivní a líbivý. Další důvody:

  • odborná instalace
  • jednoduchá údržba
  • možnost zastínění atp.

Z čeho jsou prosklená zábradlí vyráběná?

Prosklená zábradlí jsou vyráběná hned z několika materiálů. Z naší analýzy vyplývá, že nejčastěji je využíváno bezpečnostních skel nebo vrstvených kalených skel, která jsou slepená bezpečnostní fólií. Používaná skla jsou pečlivě broušená tak, aby byla příjemná na dotyk a v případě poškození nedocházelo k nepříjemným poraněním. 

  • V případě, že je požadováno madlo, pak není problém. V nabídce jsou madla různých materiálů (dřevo, plast i hliník).

Nejčastěji jsou skleněná zábradlí 90-110 cm vysoká, ale zásadní je vždy kvalifikovaný výpočet, díky kterému získáme přehled nejen o velikosti zábradlí, ale i přesnou kalkulaci ceny. 

Jak na prosklené zábradlí u oken?

Ideální je vybrat si odbornou firmu, která vás provede nejen výběrem, ale zajistí i instalaci vybraného proskleného zábradlí u vašich oken. Prosklené zábradlí je možné ukotvit třemi způsoby:

  • Čelní kotvení skla
  • Kotvení do špalet okna
  • Kotvení do rámu okna

Čelní kotvení skla

Čelní kotvení skla je nejčastěji používaný systém, který se využívá, když je hotová fasáda domu. Výhodou je, že téměř ve 100% případů není třeba stavět lešení a také to, že jde o způsob použitelný pro všechny typy materiálů včetně Porothermu nebo dřeva. Dalším plusem je celkem snadné překlenutí jakkoliv silného zateplení. 

  • Čelní kotvení skla je možno provést dvěma typy uchycení - bodově skrz sklo nebo bodově z boku skla

Zajímavé je i to, že tímto způsobem je možné instalovat prosklené zábradlí o délce větší než 200 centimetrů a také to, že v budoucnu se tato zábradlí nejlépe čistí a udržují. Naopak malým problém je to, že při tomto způsobu kotvení není možné dokonale odladit vznikající tepelný most.  

Kotvení do špalet okna

Kotvení do špalet okna je využíván převážně pro tzv. utopená okna s venkovní zdí. Důležité je splnění předpokladu, že špaleta okna je tvořena nosnou zdí se slabším zateplením - do 5 cm. Tento způsob instalace proskleného zábradlí se převážně využívá u starších domů a jeho zásadní výhodou je možnost ukotvení do zdiva ze všech možných materiálů.

Druhou variantou využití kotvení do špalet okna je, když rám okna je v rovině se zdí a špaleta je tvořena polystyrénem. Instalace je v tomto případě složitější, protože již před zateplením je třeba přichystat nosné patky pro budoucí uchycení proskleného zábradlí. Velkou výhodou je délka proskleného zábradlí, která v těchto případech může dosahovat až 230 cm a také možnost usazení předokenních žaluzií, za které se skleněné zábradlí schová.  

Kotvení do rámu okna

Kotvení do rámu okna je možné jak u dřevěných, tak i plastových a hliníkových oken, přičemž možné je využít jak kulaté, tak obdélníkové rozety. Tento způsob se nejčastěji využívá při kombinaci s venkovními žaluziemi  (výstup od rámu do 28 mm při bodovém uchycení a u U profilu nesmí profil přesáhnout 25 mm). 

  • Zajímavostí může být tzv. suché zasklení, kdy není třeba silikonovat

Největší výhodou je celková cena u tohoto provedení, která vychází nejlépe oproti dvěma dříve zmíněným variantám. Všechny způsoby ukotvení proskleného zábradlí nedoporučujeme dělat svépomocí, ale instalaci ponechat odborné firmě, která přesně ví jaké materiály použít. 

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)

RU