Úvod  › 

Jak pokládat žulové kostky?

  

Žulové kostky mají své jedinečné kouzlo. Díky svým nepravidelným tvarům a různým odstínům působí mnohem efektněji než klasické dlažební kostky, ale přitom mají přírodnější nádech. Řada lidí jim proto propadla. Víte ale, jak je správně položit, aby nevznikaly nerovnosti nebo se mezi nimi správně vsakovala voda?

Pro profesionály to není žádná věda a během jediného dne zvládnou položit desítky metrů chodníku z žulových kostek. Amatérští kutilové mají sice nadšení a odhodlání, ale chybí jim zkušenosti. Proto pokud chcete mít krásnou, funkční a spolehlivou žulovou dlažbu, podívejte se na náš jednoduchý návod a nemůže se vám to nepodařit.

Kvalitní podloží

V první řadě je třeba si promyslet, kde žulové kostky položíme. A hlavně na čem. Už desítky let se jako takzvané lože používá písek, a to kvůli svým jedinečným vlastnostem. Zaprvé dokáže velmi dobře srovnat i původně nerovný povrch, zadruhé skvěle odvádí vodu, zatřetí se díky zaklepnutí rovnou i vyplní spáry mezi kostkami. Takže je to ideální a také nejlevnější volba. Stačí nechat si navézt potřebné množství písku a utvořit z něho rovné lože. Pro udržení stále stejné výšky či svažitosti žulové dlažby je vhodné napnout si dokola i napříč provázky, díky nimž můžeme mít stále přehled o výšce i rovnosti povrchu.

Nepoužívá se ale jen písek. Pro vytvoření pevnějšího lože můžeme písek smíchat s vápnem nebo suchým cementem a jím pak celý povrch zasypat. Posléze se pokropí vodou a dojde k chemické reakci, kdy se materiál stane mnohem tvrdším než samotný písek. Nevýhodou je, že už tak dobře neodvádí dešťovou vodu, takže je nutno dlažbu pokládat mírně svažitě, aby voda mohla dobře stékat. Naopak výhodou je, že ve spárách žulových kostek neroste plevel, protože cement či vápno ho hubí.

Poslední variantou, kterou nepoužívají jednotlivci, ale spíše firmy, je využít drť frakce 4/8, která má také své výhody i nevýhody. Nevýhodou je, že drť je poměrně objemná, takže mezi kostkami jsou větší spáry. A kostky se do ní musejí po jedné zatloukat nebo zavibrovávat, takže se využívá spíš u klasické zámkové dlažby, nikoliv u žulových kostek.

Urovnání, pokládka

Jakmile máme lože promyšlené, připravené a urovnané, včetně natažených provázků, můžeme se pustit do práce. Ideální je postupovat po kouskách a dělat třeba tři řady naráz – žulové kostky nejsou totožně velké, takže můžeme do každé řady dávat jinak velké kostky a nenarušovat linku. Vždy je vhodné rukou nebo něčím urovnat daný kousek podloží, vložit kostku a druhou rukou kladívkem zaklepat, a to do hloubky thruba 15 milimetrů nebo maximálně do třetiny výšky samotné kostky. A tak pořád dál a dál a couvat. Pokud pracujeme s ložem z písko-cementu (vápna), je nutné používat rukavice, abychom si nepoškodili ruce, a stejně tak je nutné používat respirátor nebo aspoň mít přes ústa a nos namočený kapesník.

Obrubníky, zasypávání

Pokud děláme velkou plochu, měli bychom přemýšlet i nad tím, jestli na okrajích vytvoříme betonový obrubník, který by žulové kostky držel nepohnuté a pevně sevřené. Není to ale nutností, i když to vypadá mnohem estetičtěji. Jakmile máme celé lože postupně zaplněné kostkami, které jsou zaklepané, měli bychom ještě jednou zkontrolovat, jestli jsou všechny žulové kostky v téže rovině a výšce a nejsou někde vystouplé či v prohlubni. Na první pohled to nemusí vadit, ale pokud máme velké žulové kostky, zbytečně bychom o ně zakopávali a docházelo by ke zraněním. Kostky by po položení měly zhruba o 1 centimetr převyšovat okolní terén.

Nakonec je třeba všechny spáry pečlivě dozasypat materiálem, který jsme použili na tvorbu lože. A pokud pracujeme s cementem, může být ještě ve finále nutné očistit kostky, které od něho mohou být ušpiněné.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.96/5 (23 hlasů)