Jak na zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem

Komůrkový polykarbonát je v současnosti asi nejvyhledávanějším materiálem pro zastřešení pergolbazénů a různých jiný přístřešků atp. Proč? Díky svým vlastnostem, které momentálně nemají na českém trhu konkurenci. Jak se s tímto materiálem pracuje a jak jím můžete zastřešit právě pergolu, to se dozvíte v našem článku.

Vlastnosti komůrkového polykarbonátu

Pojďme si ale napřed říct, proč je právě komůrkový polykarbonát tak vyhledávaný.

  • DLOUHÁ ŽIVOTNOST - a to dokonce tak dlouhá, že většina výrobců poskytuje na polykarbonát záruku až 10 let!
  • VYSOKÁ ODOLNOST - to je u pergoly asi největší plus, jelikož jsou velmi náchylné na rozbití např. kvůli krupobití, nebo větru. Tento materiál je nejen pevný sám o sobě, ale i jeho struktura napomáhá lepšímu odolávání mechanickým vlivům.
  • VELMI MALÁ HMOTNOST - jestliže je krytina lehká, nebude tolik zatěžovat nosnou konstrukci. Vy tak ušetříte i na ní. Navíc hrozí menší riziko, že budete muset pergolu často opravovat, či podpírat. Lépe bude snášet i zimní nánosy sněhu.
  • OPTICKÉ VLASTNOSTI - zajímavé je, že ačkoliv se prodává většinou průsvitný, bezbarvý, dokáže krásně odstínit sluneční záření.
  • TEPELNÁ IZOLACE - je to vynikající izolant, což je pro střechu pergoly zkrátka perfektní vlastnost! Pod ni se přece utíkáte schovat před sluníčkem.
  • TEPLOTNÍ ODOLNOST - člověk by řekl, že je tento materiál prakticky nezničitelný. Krom toho, že teplo izoluje, dokáže vzdorovat i extrémním teplotám, ať už jdou dolů, nebo nahoru. Škála teplot, které takříkajíc "ustojí", činí 155°C! (-40°C—115°C)
  • NÍZKÁ CENA - na to, jakými vlastnostmi komůrkový polykarbonát disponuje, cena není nijak závratně vysoká. Dá se říci, že tuto krytinu si tak může dovolit de facto každý.
  • SPOUSTA MODIFIKACÍ - polykarbonát jako takový je krom toho komůrkového k dostání v mnoha dalších variantách a vzhledech. I proto jej lze využít prakticky na cokoli, stačí si vybrat tu správnou modifikaci.
  • LZE JEJ ZASTUDENA OHÝBAT - což může být výhodné, pokud např. potřebujete zastřešit bazén.
  • SNADNÁ MOTNÁŽ - navíc se s ním dobře pracuje. O tom, že montáž takového komůrkového polykarbonátu zvládnete i vy, se za malý moment přesvědčíme!

Zastřešování komůrkovým polykarbonátem

  1. NOSNÁ KONSTRUKCE - správně sestrojená nosná konstrukce je základ vašeho úspěchu. Fošny, na kterých budou polykarbonátové desky ležet, by měly mít obdélníkový průřez o stranách minimálně 60×100 cm, přičemž budou ležet na té kratší straně. Rozestupy mezi fošnami jsou individuální podle toho, jak moc u vás obvykle padá sníh. Minimálně by ale vždycky jedna deska měla ležet alespoň na třech fošnách, tzn. měla by být podepřena alespoň jednou uprostřed. Pokud jste u vás zvyklí na větší nánosy sněhu, radši udělejte síť hustší. Případně se můžete poradit s dodavatelem desek.
    rozestupy mezi krajními dvěma fošnami by měly být alespoň o čtvrtinu menší, než kdekoli jinde. Zároveň nenechávejte polykarbonátové desky příliš přečnívat přes okraj, byly by potom náchylnější na olamování.
  2. VŠE NATŘÍT DOPŘEDU - natírání a lakování konstrukce nenechávejte na poslední chvíli. Až budete chtít pokládat krytinu, veškeré nátěry už by měly být pořádně zaschlé a už by se z nich nemělo nic odpařovat. Tyto výpary by totiž polykarbonátové desky mohly poškodit.
  3. MIKROPRYŽ - samolepící mikropryž nalepte na horní stranu fošen, kam budete lepit desky. Ten bude tlumit zvuky, které by bez něj desky vydávaly, když se budou vlivem tepla roztahovat a smršťovat.
  4. PŘÍPRAVA DESEK - Raději je znovu přeměřte a ujistěte se, že vám na pergolu hezky sednou. Přesah na stranách by neměl přesahovat 8 cm a na spodní straně šikminy 10 cm. Pokud to není vyloženě nutné, desky neseřezávejte. Jestliže vám nic jiného nezbude, řezejte je i s ochrannou fólií a nejlépe ruční kotoučovou pilo s jemnými zoubky. Až budete mít hotovo, pečlivě vyfoukejte, nebo vysajte z desek piliny.
  5. PŘÍPRAVA LIŠT - ty musí být stejně dlouhé jako fošny a nachystejte si jich i stejný počet. Když nebudou desky spojovat, alespoň je upevní. Poté do nich navrtejte dírky 6—7 mm široké. Ty krajní by měly být cca 7 cm od okraje. Rozestupy by měly být pravidelné snažte se, aby nepřesáhly 33 cm. Drážky lišt zajistěte břitovým okrajovým těsněním, abyste předešli zatékání do střechy pergoly.
  6. TĚSNĚNÍ VRUTŮ - protože právě voda je největší nepřítel komůrkového polykarbonátu, je potřeba izolovat od ní i vruty. Proto na ně navlečete podložku s napařenou gumou.
  7. POKLÁDÁNÍ DESEK - můžeme začít desky pokládat na konstrukci. Tam, kde se budou na sebe napojovat, necháme mezi nimi 2 cm místa, aby se tam vešla lišta i se šrouby a těsněním. Tam, kde bude lišta ležet na desce, budeme ji muset provrtat.
  8. ROZVRŽENÍ LIŠT A VRUTŮ - lišty umístíme tam, kde budou a fixem si vyznačíme, kde budeme do desek vrtat. Otvory na vruty si musíme připravit a vyvrtáme je vrtákem o 5—7 mm širším, než je vrut sám.
  9. AŽ TEĎ ODLEPTE FOLII - před definitivním položením lišt odlepte opatrně z polykarbonátových desek folii.
  10. PŘIPEVNĚNÍ - pomocí lišt upevníme ke konstrukci desky.
  11. UZAVŘENÍ KONCŮ - konce desek i lišt zůstanou otevřené. Obojí je potřeba zalepit a utěsnit. K tomu nikdy nepoužívejte silikonový tmel! Zalepte okraje uzavírací hliníkovou páskou, a poté nasaďte U-profil.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.17/5 (6 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 





Související články

Aktuální články