Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?

  

Léta se v České republice stávají rok od roku teplejší a slunečnější. Postupná přeměna klimatu mírného podnebného pásu na subtropický se projevuje především na jihu Moravy.

Kdo by nechtěl s létě posedět v příjemném stínu a nechat se ovívat čerstvým vánkem? Před výhní panující zejména v betonových pouštích měst se můžeme chránit postavením pergoly. Ta dovoluje vzduchu proudit skrz dřevěnou konstrukci a vytváří polostín příjemný pro lidské oči. Samotná pergola ale nedokáže dokonale zastínit před dotěrnými slunečními paprsky. Na pohodlné letní sezení je třeba jí trochu pomoct. Jak na to?

Rostliny | Rákos | Textilie

Rostliny

Nejpřirozenější stín, který zároveň obohacuje vzduch o blahodárný kyslík a pomáhá udržet vzdušnou vlhkost, vytváří zelený porost. Ať už máte domek nebo byt s terasou v sedmém patře, můžete k pergole vysadit rostliny, které se po ní budou pnout a stínit Vás pře sluncem při čtení u odpolední kávy.

K vytvoření zelené střechy můžete použít různé druhy dřevin. Jak spojit příjemné s užitečným? Vysadíte-li si k patě pergoly minikiwi (actinidia arguta) nebo hroznové víno, můžete na podzim získat i sladký bonus v podobě zralého ovoce. Obě zmiňované dřeviny rostou rychle a mají krásné široké listy.

Pokud nechceme po zeleném stínění pergoly, aby neslo jedlé plody, máme na výběr spoustu dalších možností. Při volbě mezi jednotlivými druhy rostlin je nutné vzít v úvahu jejich vlastnosti a podmínky pro růst. Pro svůj listový porost se používá psí víno či břečťan (který je navíc stálezelený, tudíž bude zkrášlovat pergolu i v zimě), pro krásu květu se pěstují plaménky, opletky nebo trubače. Vybírat můžeme mezi jedno- i víceletkami.

Stínění rostlinami

CC: inkflo

Prostor

Rostliny musí mít dostatečný prostor pro kořenový systém. Pěstování v nádobách nebývá problém u kiwi ani u vinné révy. Pro révu by měla postačovat asi 80 cm hluboká nádoba. Pokud bude růst v menším sloupci zeminy, může se stát, že se zkrátí životnost jedince nebo může v zimě zcela vymrznout.

U jednoletých rostlin můžeme nádobu umístit i na vrchol pergoly nebo vytvořit po stranách mřížku, na níž budou květináče s jednoletkami zavěšené.

Péče, údržba

O rostliny je třeba se náležitě starat, zásobit je dostatkem vody a upravovat jejich růst řezem. Nesmíme zapomenout na to, že na podzim většina rostlin opadává, bude tedy třeba vynaložit čas a úsilí na úklid prostoru pod pergolou. Pokud tedy býváte často mimo domov nebo byste prostě radši něco bezúdržbového, bude pro Vás vhodnější zvolit jiný typ stínění.

Rákos

Nejrychleji vytvořené zastínění pergoly můžeme vytvořit za použití rákosových rohoží nebo bambusových rolet.

  • Rohože z neloupaného rákosu se dají sehnat v různých velikostech a délkách a nebývají příliš drahé. Vytváří příjemný polostín a kryjí i před zraky nechtěných pozorovatelů.
  • Bambusové rolety jsou těžší a méně snadno podlehnou destrukci povětrnostními podmínkami. Vydrží tedy déle než rákos, je tedy třeba počítat s vyšší pořizovací cenou.

Textilie

Jednoduchou variantou při vytvoření stínu pod pergolou je zakoupení tkané textilie, nejlépe přírodního původu, jako je juta, len, konopí či ramie. Bavlna není příliš vhodná, protože snadno navlhne a po dešti dlouho drží vodu.

Umělé materiály často nemají nejvhodnější vlastnosti, buď propouští více slunečních paprsků nebo jsou neprodyšné. Přesto i mezi nimi lze najít vhodný materiál, např. PVC.

Pokud se nechcete o stínění starat vůbec, je nejlepší najít si firmu, která Vám nainstaluje roztahovatelné stínění na kličku, třeba i s možností vytažení nepromokavé plachty pro případ náhlých letních bouřek.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)






Související články