Rozdělení polykarbonátu
Polykarbonát se prodává, ve většině případů, v deskách nejrůznějších rozměrů. Základní rozdělení polykarbonátu je na klasický deskový, trapézový či vlnitý polykarbonát a dále na dutinkový tzv. komůrkový polykarbonát.
Deskový polykarbonát
Tento typ polykarbonátu vzhledově připomíná sklo či plexisklo. Na první pohled ho není téměř možné rozeznat. Využívá se především v místech, kde není možné klasické sklo použít. Deskový polykarbonát tak své uplatnění najde např. ve výplních dveří, skleníků. Dále také všude tam, kde se běžně používají skleněné desky, ale vzhledem k hmotnosti není jejich použití možné. Tento typ polykarbonátu je velice odolný a pružný.
Komůrkový polykarbonát
Často též nazývaná jako dutinkový, patří k velmi oblíbeným materiálům. Vyznačuje se vysokou odolností. Je prakticky “nerozbitný” a především se netříští. Díky dutinkám, kterých si můžeme všimnout na řezu, má tento typ polykarbonátu perfektní tepelně izolační vlastnosti. Je vhodný i do extrémního počasí, jelikož snese krupobití, mrazy i teploty do 100 °C. Je vyráběn v různých silách a s různým počtem stěn.
Trapézový polykarbonát
Trapézový polykarbonát poznáme na první pohled. Jeho profil má tvary lichoběžníků. Stejně jako ostatní typy je nerozbitný a odolný. Využívá se nejčastěji k nejrůznějšímu zastřešení či prosvětlení střech apod.K dostání je i s tzv. krupičkovou úpravou, která rozptyluje světlo a díky tomu nedochází k oslnění slunečními paprsky.
Vlnitý polykarbonát
Nejčastěji se vlnitý polykarbonát používá pro zastřešení nejrůznějších přístřešků, tribun, teras apod. Jeho vlastnosti jsou prakticky stejné jako u předchozích typů. Oproti komůrkovému polykarbonátu má horší tepelně izolační vlastnosti.
Snadná a rychlá montáž
Polykarbonát v různých formách je velice žádaným materiálem a není se čemu divit. Má totiž velmi dobré vlastnosti. V praxi oceníte jeho nerozbitnost a vysokou odolnost. V případě, že se ho skutečně podaří poškodit, tento se netříští. Nemusíte tak mít obavu ze způsobené škody či újmy na zdraví jako v případě např. skla. Polykarbonát je oblíbený i co se samotné montáže týče. Jeho instalace je snadná a rychlá. Ve většině případů stačí k instalaci pouze doporučené podložky a speciální vruty. Je proto možné ho umístit přímo na latě, krovy apod., a to bez nutnosti umisťovat nejrůznější závěsné profily.
Různé vlastnosti podle parametrů
Základní vlastností všech typů polykarbonátu je odolnost. Daný materiál nežloutne a nepraská. Tepelně izolační vlastnosti se odvíjejí od síly materiálu a od případného počtu stěn. Obecně platí, že komůrkový polykarbonát lépe izoluje i odhlučňuje než polykarbonát deskový. Komůrkový polykarbonát může být citlivý na některé typy chemikálií, z toho důvodu není výrobci doporučován v prostředí, kde se může vyskytovat vyšší koncentrace např. čpavku, který se typicky vyskytuje v kravínech či u chovu prasat. Při zastřešení pergol či teras zajisté oceníte trapézový či vlnitý polykarbonát, který bude opatřený speciální “krupičkou”, jež zabrání či zmírní oslnění slunečními paprsky.
Než začneme vybírat polykarbonát
Než se pustíme do výběru polykarbonátu, měli bychom mít jasno v tom, k jakému účelu ho chceme použít. Jiný polykarbonát se hodí na zastřešení, jiný na tvorbu skleníku a jiný samozřejmě i na nahrazení skla. Vyplatí se zapřemýšlet i nad tím, jaké požadujeme izolační vlastnosti. A v konečné fázi nesmíme zapomenout na požadované rozměry, barevné provedení či povrchovou úpravu. Pokud si nebudete jisti, zda se Vámi vybraný typ tohoto materiálu hodí pro konkrétní účel, je vhodné kontaktovat prodejce či výrobce, kteří Vám zajisté ochotně poradí.
Jak vybrat správný polykarbonát?
Jak již bylo zmíněno výše, před výběrem je nutné si ujasnit, k jakému účelu bude daný materiál použit. Pokud potřebujete zastřešit pergolu či terasu bude pro Vás vhodnou volbou trapézový polykarbonát, který se k tomu účelu díky svým vlastnostem perfektně hodí. Pro výplň skleníku se doporučuje především polykarbonát komůrkový či deskový. Nejrůznější přístřešky před dveřmi apod. lze vyrobit z vlnitého polykarbonátu. Před koupí je vhodné si prostudovat, zda je možné daný typ polykarbonátu skutečně pro Vámi zvolený účel použít.