UV záření

Co je UV záření?

Sluneční záření patří mezi nejdůležitější faktory, bez kterých by život na Zemi nemohl existovat. Jedná se o elektromagnetické vlnění, jehož spektrum dopadající na povrch zemský se pohybuje od 280 nm (UV záření) až do 1mm (infračervené záření). Přestože je sluneční záření absolutně nezbytné pro veškeré další energetické procesy na Zemi, nejčastěji se mluví pouze o jediné jeho složce, o UV záření.

Jak ochránit dřevo před slunečními paprsky?

Dříve stačilo dřevěná prkna obytné chýše natřít volskou krví a ochrana proti slunci i nezvaným hostům byla zajištěna. Dnes však chceme svá obydlí i svůj dřevěný nábytek chránit především proti výkyvům počasí jaksi odborněji. Pojďme se nyní podívat, jaké máme možnosti, pokud chceme ochránit dřevo před slunečními paprsky.

Parotěsná fólie jak instalovat?

Parotěsná fólie (parozábrana) zabraňuje šíření vodních par do střešní konstrukce a izolace. Protože její reflexní vrstva zároveň odráží sálavé teplo zpět do interiéru, zvyšuje takto tepelně - izolační parametry střechy. Parotěsná fólie rovněž těsní střešní a stěnové konstrukce a vyniká vysokou pevností a dlouhou životností.

Jak postavit koupací jezírko?

Přírodní koupací jezírka zapadnou do každého prostředí a můžete si je přizpůsobit vlastnímu vkusu, včetně extravagantních podob nebo přidání LED osvětlení. Na rozdíl od bazénů nepotřebují díky samočistící části s rostlinami velkou péči.

Jak kombinovat keře v zahradě?

Zahrady vždy měly estetickou funkci již od dob dávnověku. Jakmile člověk přišel na to, že se dají pěstovat krom užitkových plodin také květiny a jiná okrasná zeleň, staly se zahrady chloubou panovníků a zahradníci byli velmi žádanými občany. Ti by vám také řekli, že rozhodně není jedno, kterou rostlinku vysadíte vedle které.

Možnosti jak postavit levný plot?

K většině rodinných domů patří pozemek, který chtějí jeho majitelé nerušeně využívat. Oplocení ochrání dům před zloději a zabrání nechtěným pohledům sousedů, či kolemjdoucích. V neposlední řadě má také funkci estetickou.

Venkovní nátěry na podbití střechy

Dřevo patří mezi nejstarší stavební materiály. Má všestranné využití, skvěle se renovuje a především lahodí oku i po designové stránce. Jeho podmanivost si získala celou řadu příznivců. Svou hlavní roli nalézá jak ve vnitřních, tak i venkovních prostorách.

Vyrábí se z něho prvotřídní nábytek, oblíbené hračky nebo fasádní dekorace a o té bude dnešní článek. Především pak si prozradíme vše o venkovních nátěrech.

Extrudovaný polystyren - pro zateplování soklových detailů

Svůj název tento polystyren získal díky postupu při výrobě. Vzniká extruzí (vytlačováním) taveniny krystalového polystyrenu, přičemž je současně sycen speciálním vzpěňovadlem. Po uvolnění tlaku na konci vytlačovacího zařízení vznikne hmota, která se následně ochlazuje a upravuje do výsledného tvaru.

Jaké jsou druhy parotěsných fólií a kde se používají?

Folie jsou materiály vyrobeny především z polyethylenu (PE). Můžou se vyrábět v několika barevných odstínech, ale taktéž různých velikostí, či tvarů, ale i se speciálními úpravami, jako jsou úchyty, či zatahovací systémy. Obecně má polyethylén tyto vlastnosti: dobré mechanické vlastnosti, houževnatost, široké teplotní rozpětí použitelnosti, odolnost proti UV záření, výborné chemické vlastnosti.

Lehká plechová krytina SATJAM - Jakou krytinu na střechu?

Kdo chce mít do zimy pod střechou, měl by se snažit, aby všechny práce pěkně odsýpaly a nedocházelo k žádným neplánovaným prodlevám. Také by měl mít jasno ve všech důležitých bodech stavby, materiálu, realizačním týmu. Tudíž i odpověď na otázku, pod jakou střechou, není zrovna prozřetelné nechávat na poslední chvíli. Ona totiž není střecha jako střecha…

Asfaltové šindele na střechu - ano nebo ne?

V pomyslném stavebním světě existuje klientela, která volí vždy ne zcela běžnou variantu, co se týče výběru objektu, stavění, bydlení, zařizování. Vznikají tak odlišné typy rodinných domů, velkoplošných objektů, bytových zástaveb, což výrazně oživí krajinu.

Zastřešení domu (jaké jsou materiály + popis)

Říká se, že střecha dělá dům. Prvním faktorem, který nás při výběru ovlivní, je vzhled a barva. Ovšem střecha dům nejen zdobí, ale hlavně chrání. Proto je důležité zvážit mnoho dalších, zejména technických faktorů. Sklon, tvar či členitost střechy, životnost střešní krytiny, klimatické podmínky, to vše bychom měli při výběru zastřešení brát v úvahu. A ne málo zákazníků ovlivňuje samozřejmě cena.

Čím opravit praskliny ve zdivu?

Objeví-li se na zdi v pokoji prasklina, jak zareagujete? Koupíte designové samolepky a polepíte stěnu v duchu novodobého trendy stylu? Nebo se vylekáte a pozvete statika, aby se podíval, co se děje s vaším domem? Kdo má široké dilema mezi těmito možnostmi, měl by rozhodně číst dál, aby jednou nebyl zaskočen.

Hydroizolace základů rodinných domů - jak na to a volba typu hydroizolace

Velký vliv na dlouhou životnost stavby má správné provedení izolace proti vodě, odborně řečeno hydroizolace. Existuje mnoho druhů a typu izolací, které zabraňují vniknutí vody do konstrukce. V první řadě závisí na konkrétních podmínkách stavby.

Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).

Vyhledávání

Aktuální články