Zbavme se laku!
Čeká nás odstranění původního nátěru. Prach a pavučiny jsou již ometené, případně omyté. Při této práci zjišťujeme, jaký nátěr byl posledně použit. Pokud to byl lak, je to pro nás momentálně ta nejhorší varianta. Brzy se přesvědčíme, že co chtělo po odloupnutí spadnout, už dávno spadlo, ale to co drží, drží víc než pevně. Jednotný recept na očištění neexistuje, bude nutno využít několik technologií, převážně ruční práci.
Pokud se rozhodneme pracovat, je nutné mít po ruce veškeré potřební nářadí, abychom se nezdržovali hledáním, nákupy či půjčováním. Co tedy budeme potřebovat.
- Několik hrubostí smirkového papíru po několika arších dle velikosti naší stavby. Zbytečně nepřeháníme, papír můžeme vždy dokoupit.
- Špachtle (stěrka) je další důležitý kus nářadí. Pozor, musí to být varianta z těch tužších, aby se při práci neprohýbala.
- Může se hodit i ocelový kartáč a v rozích a mezi palubkami natěračská škrabka, což je trojúhelníkový, na vrcholech zabroušený plech na násadce. Tato škrabka je vhodná do užších štěrbin.
- Budeme potřebovat také pevné štafle nebo přímo jednoduché, ale pevné lešení.
- Pro zpestření práce si obstaráme také nějakou mechanizaci. Na čištění obroušených ploch smeták, štětec prašan, nebo i vysavač. Vhodná je vibrační bruska, kotoučová by mohla při práci na větších plochách vybrousit „talíře“.
- Možná budeme muset zkusit ten nejpevněji držící lak odstranit opalováním a k tomu budeme potřebovat hořák. Toto nářadí, pokud ho nemáte doma, lze vypůjčit v půjčovně nářadí, které jsou v každém městě. Jakou brusku a jaký hořák, to vám ochotně poradí obsluha půjčovny, která vám také zároveň předvede, jak s náčiním zacházet.
Zásady bezpečnosti!
Nesmíme zapomenout na vlastní bezpečnost. Rukavice, brýle, případně pracovní rouška jsou samozřejmostí. Pracujeme-li s ředidlem, pozor na oheň!
Jak postupovat?
Pokud máme připraveny pracovní i ochranné pomůcky, můžeme začít s vlastním čištěním. Platí několik zásad, kterých bychom se měli držet.
- Postupujeme od shora dolu, vždy po létech, abychom dřevo zbytečně nechlupatěli.
- Nejdříve vyzkoušíme špachtli, škrabku, ocelový kotouč, na větší plochy brusku, menší plochy dočistíme smirkovým papírem a tam, kde je lak opravdu pevný, opatrně opalujeme a seškrabujeme špachtlí!
Co nám při práci hrozí? Pád z výšky, cizí předmět v oku, vražená tříska, nadýchání se prachu, pozor na zásuvky a prodlužovací kabely a také na otevřený oheň.
Pokud si všechno toto vezmeme k srdci, úspěch je zaručen, hlavním předpokladem je však trpělivost.