Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Asfaltové šindele na střechu - ano nebo ne?

  

V pomyslném stavebním světě existuje klientela, která volí vždy ne zcela běžnou variantu, co se týče výběru objektu, stavění, bydlení, zařizování. Vznikají tak odlišné typy rodinných domů, velkoplošných objektů, bytových zástaveb, což výrazně oživí krajinu.

Z ptačí perspektivy by se snad  zdály všechny domy stejné, jenomže tomu tak není. Střechy už nejsou jenom červené a křidlicové, poseté jedním druhem pálených tašek, v poslední době se na výsluní, a to doslova, dostávají také úplně jiné a netradiční střešní pokrývky.

Světlo světa spatřují již více jak 100 let

V 90. letech minulého století se asfaltové střešní šindele dostaly až k nám. Tato skládaná střešní krytina se vyznačuje mnohem nižší hmotností než dosavadní používaný sortiment. Lákají také flexibilitou tvarů a tím, že dokáží dokonale kopírovat i atypické a komplikované typy střech. Jejich instalace probíhá přibíjením na celoplošné bednění střechy, jde o asfaltové pásy s vnitřní hydroizolací, které se lepí k sobě. Čelní strana je popískovaná nebo pokovená, sympatická je také široká škála barevných odstínů.

Pokládka asfaltových šindelí

Pokládání asfaltových šindelí (Autor Brian Robinson CC)

Proč si vybrat právě tuto střešní krytinu?

 • krásný vzhled a dokonalou iluzi
 • nízkou hmotnost
 • kvalitu a životnost, která dosahuje až 50 let
 • příznivou cenu
 • možnost výběru dezénu a barevnosti
 • jednoduchou, svépomocnou montáž
 • využití u střech se sklonem až 90˚
 • odolnost vůči krupobití
 • využitelnost na členitých střechách
 • proto, že při dešti pohltí veškerý hluk
 • moderní, nezaměnitelný design

Zajišťuje domu nejenom účinnou ochranu

Střešní krytina by skutečně měla znamenat maximální a trvalou ochranu rodinného domu či jiného objektu, a to zejména proti povětrnostním vlivům - dešti, větru, mrazu, horku, UV záření. Pokládka není nikterak složitá a životnost naopak docela vysoká. Milovníci druhů, tvarů a barev nebudou vědět, kterou. Velkým plus je také estetický vzhled a přírodní vzezření, které nenarušuje, ale spíše vhodně doplňuje, vybraný kolorit zástavby.

Seznamte se s vlastnostmi šindelí

O tom, že jsou voděodolné, netřeba diskutovat. Nevadí jim ani extrémní povětrnostní vlivy, takže se dají využít v nejrůznějších klimatických podmínkách, dobře snáší vedra i velké mrazy. Díky lehkosti neboli nízké hmotnosti šindelů (pohybuje se kolem 10 kg/m2) není nutná těžká a monstrózní střešní konstrukce, což hraje do karet finančnímu rozpočtu. Odolnost je další vítanou vlastností tohoto materiálu – nerezavějí, nevadí jim ani silný vítr.

Zajistí exkluzivní vzhled domu

Asfaltové šindele beze zbytku uspokojí i největší architektonické nároky a líbit se budou také kvůli minimální údržbě. Modifikovaná asfaltová směs na bázi polymerů může být zesílena netkanou polyesterovou textilií vylepšenou sklem, skelným vláknem či rohoží.

Oxidované asfaltové šindele se vyrábějí zahříváním asfaltové směsi, následně dochází k oxidaci.

Modifikované asfaltové směsi jsou při výrobě obohaceny SBS kaučuky, přičemž tato modifikace je zárukou odolnosti vzniklého materiálu v nízkých teplotách. Tím je životnost vyšší, než u předcházející krytiny.

Aby byl tento materiál kvalitní zajistí dostatečná tloušťka a gramáž šindelů, dále i typ nosné vložky – skelné nebo polyesterové. Finální úprava povrchové vrstvy může být učiněna břidlicí nebo speciální keramizovanou směsí.

Střecha z asfaltových šindelí

Střecha z asfaltových šindelí (Autor Brian Robinson CC)

Šindele se hodí k novostavbám, ale i pro rekonstrukce objektů

Také rekonstruované objekty s původními azbestocementovými pokrývkami lze opatřit moderním a v dnešní době populárním typem krytiny. Vybrat si ale z tvarů čtverce, obdélníku, bobrovky, diagonál, nebo z řad výrobců – Charvát, Akcept, Tegola, Kerabit, Katepal, Isola, Gutta, IKO, CRC, Baros, Dehtochema a dalších – nebude nic jednoduchého. Zcela na místě bude konzultace s profesionály nebo výběr na základě referencí a doporučení.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 5/5 (1 hlas)


Související články