Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak chránit křehké zastřešení pergol proti krupobití?

  

Pergola je moc prima záležitost. Člověk je na čerstvém vzduchu, ale má přitom jistotu, že mu nic nebude padat na hlavu. Tedy do té doby, než přijde krupobití a na hlavu nám začne padat naše vlastní zastřešení. Problém, který pojišťovny řeší poměrně často, ale naším hlavním cílem je především takovým nepříjemnostem předcházet. Jak na to? To vám poradí náš článek!

Odolný polykarbonát

Jestliže chcete mít jistotu a tu prevenci vzít takříkajíc z gruntu, použijte jako zastřešení polykarbonát. Je to momentálně nejodolnější materiál na trhu. Lze jej dostat v několika variantách pro různé účely a využití. Na pergolu se nejlépe hodí polykarbonátové dutinkové prosklívací desky, a to hned z několika důvodů:

  • ODOLNOST - tento materiál je prakticky nerozbitný. Odolá i větším kroupám, dokonce i o něco větším předmětům.
  • IZOLACE - krásně vám odizoluje zvuk i teplotu.
  • UV FILTR - většinou se prodává již s ochranným UV filtrem, takže na vás nejde přímé záření i přes to, že je to materiál průsvitný.
  • HMOTNOST - vydrží hodně, ale svou vahou konstrukci pergoly nezatíží. Ideální kombinace!
  • TEPLOTNÍ STABILITA - je stabilní v širokém teplotním rozptylu - od -40°C do 120°C.
  • BEZPEČNOST - polykarbonát se řadí do požární třídy C1. To znamená, že je to materiál těžko hořlavý.

Polykarbonátové desky jsou k dostání v různých barvách a lze je použít i např. na "zasklení" skleníku či na kryt bazénu, zkrátka de facto na cokoli, co si vymyslíte. Dokonce i instalace takových desek je velmi jednoduchá. Dejte jen pozor, abyste je natočili UV filtrem nahoru a počítali s roztažností materiálu, takže je nejlepší všude nechat vůli cca 3 mm.

Jak chránit stávající pergolu bez polykarbonátu?

Je vcelku jasné, že ne každému z nás se chce vyměňovat celou krytinu střechy pergoly. Nevadí, najdeme tedy jiné řešení. A možná se budete divit!

Deky

Pokud se vám nechce nic závratně a radikálně řešit, můžete vsadit na dobrý odhad a rychlé nohy. Když se budou blížit černé mraky zvěstující déšť, vyběhnete pro staré deky nebo jakékoli měkké přikrývky a pergolu jednoduše přikryjete.

Výhodou je, že pergolu nemusíte hyzdit žádným ochranným zařízením a je to poměrně levná varianta. Nevýhodou je, že to nemusíte stihnout, anebo naopak, že pergolu zakryjete a jenom zaprší. Budete mít tedy hromadu mokrého textilu na sušení úplně zbytečně.

Tkaná síť

Anebo to můžete zařídit tak, aby byla vaše milovaná pergola pod permanentní ochranou. Řešení se jmenuje tkaná síť proti krupobití, ale pozor! Pořídíte ji v zahrádkářských potřebách. Je to totiž vychytávka určená pro ochranu rostlinek v zemi, ale my ji využijeme ještě chytřeji.           

Je to záležitost poměrně nelevná, ale vyplatí se. Pruh 6×100 m se dá pořídit kolem 10 000 Kč. Náš trik spočívá v tom, že ji nainstalujeme nad střechu pergoly:

Jak na instalaci ochranné sítě?

  1. Odměříme potřebné množství tkaniny.
  2. Napneme síť na délku nejdelší hrany a vyzkoušíme, jak moc se bude prohýbat. To nám určí, jak vysoko ji budeme instalovat, popř. jestli bude potřeba dodělat nějaké sloupky uprostřed.
  3. Našroubujeme na pergolu sloupky potřebné výšky, kterou jsme vyzkoušeli. Mohou být kovové nebo dřevěné; záleží na tom, jak se vám to bude líbit.
  4. Mezi sloupky napneme lanko, nejlépe ocelové, na které přichytíme síť.
  5. Síť důkladně napneme a ukotvíme.
  6. Je-li to nutné, přišroubujeme ještě doprostřed podpěrné sloupky. Nejvýhodnější je našroubovat rovnou prkno, protože nám podepře síť po celé šířce střechy.

Toto opatření sice pergole nepřidá příliš na kráse a instalace je poměrně složitá a nepříliš zábavná, nicméně určitě mnohem lepší, než co chvilku měnit kusy střechy. Navíc je to systém,který vám bez problému přežije i zimu.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3.5/5 (2 hlasy)





Související články