Pergoly a přístřešky

Jaká střecha na pergolu? - velký přehled

Češi jsou chatařským a chalupářským národem. K takové chajdě, nebo chalupě, ale koneckonců i k domečku se hodí mít pergolu, kde můžete rozjímat ve svém volném čase, a kde na vás nepraží sluníčko, ani naopak neprší. V dnešní době existuje nepřeberné množství materiálů, ze kterých lze stavět a pergolu také zastřešit. A právě možnosti střešního krytí nás budou v našem článku zajímat.

Jak na osvětlení pergoly?

Osvětlení prodlužuje denní posezení v zahradě pod pergolou, mění ji na pohádkově tajemnou a vnáší pohodu a pocit bezpečí. Dnes už díky nízkonapěťovému osvětlení není luxus, spíš nutnost, zloději o osvětlené objekty nemají zájem. Dbáme především na bezpečnost, aby se předešlo zásahu elektrickým proudem.

Jak na bioklimatickou pergolu?

Pod názvem bioklimatická pergola se skrývá současné nejmodernější zastřešení terasy. Předností tohoto jedinečného stínicího systému je skutečnost, že pracuje za každého počasí v kterékoli roční době a plní hned čtyři funkce najednou, když chrání před sluncem, deštěm, větrem i sněhem.

Jak na spojování trámků u pergol?

Pro stavby pergol je charakteristickým prvkem jejich architektonická nesamostatnost. Nejčastějším typem přírodní pergoly je dřevěná konstrukce z trámů a latí nebo z loupané kulatiny. Základem jsou nosné trámky, na které jsou horizontálně položené podélné trámce. Pro pevnost a stabilitu je velmi důležité jejich vzájemně spojení. Nabízíme pár tipů.

STŘECHA PERGOL - jak vyřešit zastřešení pergoly?

V obytné části zahrady vytvářejí pergoly chráněný prostor k odpočinku. Stejnému účelu slouží i zahradní domky, altány a besídky, které mají v našich zemích dlouholetou tradici. Besídky se dnes moc nestaví, jejich místo zaujaly především pergoly.

Jak na zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem

Komůrkový polykarbonát je v současnosti asi nejvyhledávanějším materiálem pro zastřešení pergolbazénů a různých jiný přístřešků atp. Proč? Díky svým vlastnostem, které momentálně nemají na českém trhu konkurenci. Jak se s tímto materiálem pracuje a jak jím můžete zastřešit právě pergolu, to se dozvíte v našem článku.

Jak na realizaci chodníčků k pergolám?

Pergola bývá nejhezčím koutem zahrady a obydlí zároveň, tvoří spolu kompaktní celek. Pobytem v nich si zpříjemňujeme a prodlužujeme letní sezónu. Měla by citlivě navazovat na dům a umožňovat přímý kontakt se zahradou. Přístup řešíme po zpevněných cestičkách a chodnících.

Jak vyřešit stínění posezení?

Každý, kdo má zahradu, ví, jak příjemné si sednou se šálkem kávy na čerstvý vzduch, nebo se na zahradě rovnou společně naobědvat či navečeřet. A také, jak je fajn, když vám u toho nesvítí slunce do očí ani do talíře. Jak si zastínit posezení na zahradě? Možností je řada, ale dost záleží na tom, kde se místo nachází.

Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?

Pergola, altánek, terasa, zahradní domek, venkovní posezení atd. atd. ... Zřejmě jeden z mála pojmů a zahradních staveb, které minimálně každému druhému člověku z panelového nebo jiného bytu bez zahrady opravdu chybí. Kdo by si rád nedal na jaře, v létě nebo na začátku podzimu šálek silné kávy, sklenici dobré limonády nebo sklenku kvalitního vína venku, v hezkém a tichém prostředí své zahrady. Nemluvě o sezónních vůních grilovaného masa a jiných pochutin...

Jak chránit křehké zastřešení pergol proti krupobití?

Pergola je moc prima záležitost. Člověk je na čerstvém vzduchu, ale má přitom jistotu, že mu nic nebude padat na hlavu. Tedy do té doby, než přijde krupobití a na hlavu nám začne padat naše vlastní zastřešení. Problém, který pojišťovny řeší poměrně často, ale naším hlavním cílem je především takovým nepříjemnostem předcházet. Jak na to? To vám poradí náš článek!

Možnosti umístění pergol a přístřešků

Pergoly

Existují dva základní typy pergol:

  • pergola jako podpěra pro rostliny
  • pergola jako místo posezení

Jak správně vybrat dřevo na stavbu pergoly?

V letních horkách a zvláště při změně klimatu oceníme pergolu obrostlou zelení. Zelená plocha odpařuje vodu a ochlazuje své prostředí. Mimo pergoly je dobře samozřejmě zakládat jezírka, vodní plochy, biocentra spojená biokoridory pro migraci zvířat, meze, stezky apod. Doma a na soukromých pozemcích samozřejmě nemáme na takové projekty místo a musíme se spokojit se zelení vlastní. Ideální, pokud nemáme přímo vzrostlé stromy, je právě pergola. Ta může, ale nemusí být spojena s domem. Dále nemusí být otevřená s žebry pro pnoucí rostliny, ale může být i zastřešená (přístřešek), dobře je dřevěnými ohoblovanými dřevy, ale i průsvitnými vlnkami. Zde je ale riziko letních průtrží a krupobití, dále v zimě, nežádoucí těžká pokrývka sněhu apod., takže polykarbonátové vlnky trpí, neřku-li jsou přímo zlikvidovány.

Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?

Rozhodli jste se obohatit svou zahradu pergolou. Pergola je perfektní místo pro posezení s přateli, grilování a další události, Abyste se z pergoly mohli těšit dlouhou dobu, je potřeba správná volba kotvících patek. Správným výběrem zajistíte stabilitu a předejdete plesnivění dřeva. K tomu by došlo při položení trámu na zem. 

Jak obrousit starý lak z pergoly? - Návod

Jaro je tady a všichni se těšíme na posezení a grilování v pergole. Také jste při úklidu a přípravě na sezonu zjistili, že je pergola omšelá a ometení pavučin nemělo ten správný efekt? Co s tím? Vždyť nás návštěvy pomluví!

Nezbývá nic jiného, než pergolu znovu natřít. Nátěr bude však až poslední fází renovace dřevostavby, a to tou příjemnější, kdy výsledek je již na první pohled patrný.

Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru

Pergoly patří mezi okrasné a multifunkční stavby, které jsou v posledních letech velmi oblíbené A není divu! Tyto stavby totiž poskytují krásný prostor k posezení a relaxaci, proto jsou tak často vyhledávány. Nejvíce je využijeme během teplých letních měsíců. Aby nám do pergoly příliš nefoukalo, je možné udělat stínění proti větru, které zvládne každý a vyjde na pár korun. Stínění nás zároveň ochrání proti slunci a dešti. Jak ale pergolu vhodně zastínit či zastřešit?

Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?

Léta se v České republice stávají rok od roku teplejší a slunečnější. Postupná přeměna klimatu mírného podnebného pásu na subtropický se projevuje především na jihu Moravy.

Kdo by nechtěl s létě posedět v příjemném stínu a nechat se ovívat čerstvým vánkem? Před výhní panující zejména v betonových pouštích měst se můžeme chránit postavením pergoly. Ta dovoluje vzduchu proudit skrz dřevěnou konstrukci a vytváří polostín příjemný pro lidské oči. Samotná pergola ale nedokáže dokonale zastínit před dotěrnými slunečními paprsky. Na pohodlné letní sezení je třeba jí trochu pomoct. Jak na to?

Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část

V dnešním článku jsem si pro vás připravil krátký úvod k stavbě pergol svépomocí. Pro začátek si řekneme něco málo o potřebném materiálu, podlahách, zastřešení a ukážeme si několik fotografií, jak může vypadá pergola. V následujících článcích si ukážeme i různé postupy (spojování trámků, kotvení do zateplených fasád, skladbu podlah a další různé detaily, které se vám budou třeba hodit).