Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

Co jsou WPC prkna a kde se dají použít?

  

WPC prkna, dřevo nové generace? Svůdná kombinace dřeva a polymeru. Skvělý materiál pro milovníky dřeva, kteří se nechtějí zaobírat pravidelnou údržbou a péčí, ale chtějí krásný povrch dřevěného charakteru. WPC materiál je plast s duší dřeva!

Co jsou to WPC prkna?

WPC materiál je kombinace dřevité štěpky s plastovou hmotou nejčastěji v kombinaci 50:50 nebo 60:40. Je to inovativní přístup ke dřevu. Kdo by nechtěl mít krásný laťkový plot, terasu, obklad nebo lavičku. Ale ta údržba!  

Dřevo je náchylné na vlhkost, plísně a nátěr působením času a povětrnostních podmínek ztrácí na kráse. Dřevo vyžaduje mnoho péče. Nejen před instalací, ale i pravidelně, během let.

Proč WPC prkna?

Všechna péče o dřevo odpadá u WPC prken, které jsou barevně i materiálově stálé, nehledě na déšť a slunce. Dále je jejich údržba velmi snadná, stačí jen zahradní hadice a voda, která by dřevu jen ublížila.

Záruka na WPC prkna se při správné instalaci pohybuje okolo 25 let, což si u dřeva dovolí je málo kdo.

WPC prkna jsou velmi příjemná na dotek, nemusíte mít obavy ze zadřené třísky. Jsou nabízena ve velké řadě barevných dekorů a často evokují vzhled tropického dřeva, které je cenově velmi nákladné.

Kde využít WPC prkna?

Díky svým odolným a bezúdržbovým vlastnostem se WPC prkna skvěle hodí na terasy, k bazénům, na ploty, lavičky i obklady domů. U teras získáte dlouholetou životnost, bez nutnosti údržby nebo obav z deště.

WPC prkna se skvěle hodí k bazénům, nejen, že jsou daleko hezčí než klasická dlažba. Dodají vašemu bazénu punc luxusu. Ale jsou chemicky stálá, nevadí jím ani chlór, slaná voda natož vlhkost obecně. Dlažba může být kluzká a po letech praská, ztrácí na atraktivitě. U WPC prken to vše odpadá a navíc nemusíte mít strach, že si do bazénu nanosíte písek nebo štěrk!

Skvěle se hodí, jako plotové plaňky ať už na ploty nebo balkóny. Pohledem jsou od dřeva k nerozeznání, ale jaké dřevo vám vydrží tak pěkné, a tak dlouho? Žádné!

Když už jsme u těch balkónů, WPC prkna se také skvěle hodí, jako podlaha na balkónech. Nejen díky snadné instalaci přímo na původní plochu balkónu, ale i díky jejích příjemným pochozím vlastnostem. Také vám odpadne nutnost vytírat a obecně udržovat balkón.

Technologie WPC prken

Jedná se o kombinaci polymeru a dřevěného substrátu. Čím větší podíl dřevité složky, tím více připomíná dřevo. Prkna se vyrábějí v různých délkách a dekorech. Stejně, tak povrchová úprava prken je různá: hladký povrch, malé nebo větší drážky, pískovaný povrch je vhodný k bazénům, díky protiskluzovým vlastnostem.

Prkna se vyrábějí buďto plná nebo dutá. Plná prkna jsou dražší, ale mají vyšší nosnost, než dutá. Vždy záleží na požadavcích, jaké si kladete na daný povrch. Nedá se bagatelizovat, že dražší řešení, je to lepší. Vždy záleží na tom, jak budete chtít daná WPC prkna použít. Na většinu teras s ohledem k nosnosti vystačí dutá prkna, pokud na ní nebude umístěna třeba vířivka. Plná prkna jsou vhodnější, pokud potřebujete variabilitu v délce jednotlivých prken, jelikož jejich řez je čistý a prkno zůstává uzavřené.

Instalace WPC prken

Pokud jsou WPC prkna používána na pochozí plochy, ať už k bazénů, na terasy či balkón. Uchycují se na samonosnou konstrukci. Je vhodné, aby tato konstrukce byla vyrobena z kvalitních a trvanlivých materiálů, aby neubírala na životnosti celé stavby. Stejně, tak kování k uchycení prken ke konstrukci, je vhodné využívat přímo na systém WPC prken.

Je důležité myslet i na odtok vody, zvláště u dutých WPC prken. Instalace není náročná, ale pokud si netroufáte, je vhodné vyhledat odbornou firmu, přeci jen, s WPC prkny hovoříme o konstrukci s trvanlivostí minimálně čtvrt století!

Nebojte se ceny WPC prken!

Ano, počáteční investice do WPC prken může být vyšší než do běžných dřevěných latí. Když si spočítáte i nutnost každoroční údržby dřeva a průběžných investic zjistíte, že cena je srovnatelná. Navíc, pokud u WPC prken vezmete v potaz záruku 25 let a celkově dlouhou trvanlivost, nemůže se s nimi běžné dřevo rovnat.

Takže pokud chcete krásnou terasu na dlouhou dobu a bez dalších velkých finančních a časových investic, tak WPC prkna jsou vaší jasnou volbou!

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.5/5 (2 hlasy)

Související články