Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Jak funguje ponorná pila?

  

Profesionálové, ale i domácí kutilové, potřebují při práci celou řadu nářadí. Při jeho pořizování věnují největší pozornost výběru elektrického nářadí. Mezi něj pak jistě platí pily. Níže se zaměříme na pilu ponornou, která je na trhu už velmi dlouho, ale mnozí nevědí, jak funguje a jak s ní pracovat. Dříve byla totiž pro domácí kutily cenově nedostupná.

Co je ponorná pila a jak funguje?

Ponorná pila je podobná ruční pile okružní neboli kotoučové, jedná se tedy o ruční pilu, která je vybavena kotoučem, který je poháněcím mechanismem roztáčen. S ruční okružní i ponornou pilou tak můžeme zkrátit i silná prkna nebo palubky. Často se však používají i na silnější hranoly. V případě přesné úpravy kuchyňské desky je určitě favoritem pila ponorná. 

Ponorná pila se však od běžné kotoučové pily liší tím, že kotouč není v klidovém stavu vidět. Kotouč je totiž celý ukryt uvnitř krytu v pile.

Větší rozdíl je pak v práci s ní, protože běžná ruční okružní pila má většinou nastavitelnou hloubku řezu. Motor pak musíme v požadované pozici vzhledem k základní desce zajistit, kotouč pod ní o námi nastavenou hodnotu následně vyčnívá, přičemž je z jedné strany zakrytý bezpečnostním krytem. Tento kryt se začne otevírat až ve chvíli, kdy pilou pohybujeme proti okraji obrobku. Svým způsobem se otevírá tlakem proti řezanému materiálu. Kotoučovou ruční pilou tak většinou vedeme řez přes celou šířku či délku zpracovaného materiálu. Jestliže bychom chtěli řezání přerušit někde uprostřed, musíme pilu nejprve vypnout a kotouč nechat doběhnout. Pokus o vytažení pily s rotujícím kotoučem za řezu by nemuselo dopadnout zrovna dobře.

Jak bylo již uvedeno výše ponorná pila má kotouč schovaný v krytu, který se při práci nachází nad základní deskou. Při práci s ní nejprve spustíme motor, odjistíme pojistku a motor s kotoučem zatlačíme dolů, tehdy nám roztočený kotouč vyjede z krytu. Tuto operaci můžeme provést v jakémkoli místě zpracovávaného materiálu, nemusíme tedy řezat jen od kraje obrobku. Z bezpečnostních důvodů je více než vhodné, aby byla pila umístěna na vodicí liště, která zamezí příčnému pohybu pily a tím sevření kotouče. Pokud by k tomuto došlo během jeho zanořování nebo vynořování z materiálu, mohlo by dojít k nebezpečnému zpětnému vrhu. Abychom se vyhnuli sevření kotouče podložte dřevěnou desku několika dřevěnými špalíky kolem místa řezu a na jejích krajích. Vznikne tak provizorní podklad, který udrží desku v rovině. Desku podrží podpěry a vy můžete v klidu řezat. 

Ponorná pila v akci

Autor: skeeze

Jaké má výhody ponorná pila oproti kotoučové?

Ponorná pila je kutily často vyhledávána zejména kvůli možnosti snadného a bezpečného zanoření pilového kotouče do materiálu kdekoli v jeho ploše. Tím, že základní deska pily vždy leží na obrobku a dolů a nahoru se tak při práci pohybuje pouze kotouč, je jednodušší a mnohem bezpečnější s ní pracovat. Navíc, protože je základní deska navíc na vodicí liště, je celá operace velice přesná.

Kryt je u většiny ponorných pil téměř celý uzavřený, což vedle bezpečnosti přispívá také k lepšímu odsávání třísek. Jelikož kotouč neprochází základní deskou, tedy není umístěn uprostřed jako u pily kotoučové, ale je zcela na kraji, tak s ním můžete řezat i naprosto těsně podél stěny. Což je zajisté také velkou výhodou. Další výhodou pak je, že osa příčného naklápění kotouče je v úrovni základní desky, takže se po sklopení nemění stopa řezu, což dovoluje dělat zkosené řezy i za použití vodicí lišty. 

Další nespornou výhodou je pak, to že ponornou pilu můžeme vždy použít jako pilu kotoučovou.

Jak s ní efektivně pracovat?

  1. Vždy mějte ostrý kotouč. Kontrola kotouče vám zabere jen chvilku, jestliže se vám zdá tupý již od pohledu nabruste jej nebo vyměňte za jiný. Ostrým kotoučem neovlivníte jen vaši námahu, ale také přesnost řezu a bezpečnost práce.
  2. Používejte vodící lištu. Samozřejmě můžete pracovat i bez ní, ale těžko pak docílíte přesných řezů. 
  3. Ačkoli si můžete regulovat hloubku i při řezu, raději ji zaaretujte. Ano, můžete hýbat s kotoučem nahoru a dolů, ale jak od oka odhadnete přesně na milimetry, jak hluboko jste se zařízli?
Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.35/5 (20 hlasů)





Související články