Zerav, neboli túje je stálezelený strom z čeledi cypřišovitých. Jak již zařazení do čeledi napovídá, dalším označením pro tuto praktickou dřevinu, je cypřiš. Na naše území byl v 16. století zerav dovezen ze Severní Ameriky a jeho obliba od té doby jen stoupá.
Jeho nejznámější využití je k výstavbě živého plotu, jednotlivé stromy však mohou také krásně doplnit pohled na zahradu či dvůr.
Výsadba - do jamek - do příkopů
Tento velmi odolný strom může dorůst až neuvěřitelných 20 metrů, přičemž jeho tvar typicky připomíná kuželku. K dostání jsou nejrůznější kultivary túje, vybrat si můžete také z množství vyšších i zakrslejších odrůd. Pro výsadbu živých plotů jsou nejvhodnější odrůdy s hustou korunou, která udrží i nápor sněhu, vhodné jsou také ty rychlerostoucí. Výška plotu by neměla přesáhnout tři metry, na jeden metr můžete vysadit dvě až tři dřeviny. Sólově vysazené stromy mohou být vyšší a ozdobněji řezané, to vše závisí na vaší fantazii.
Výsadba tůjí
Pro výsadbu všech typů tújí je vhodné období mezi březnem a listopadem, základním předpokladem je, aby byla půda rozmrzlá a bez sněhové pokrývky. Túje bývají (až na speciální šlechtěné odrůdy) velmi odolné a mrazuvzdorné, mohou se tedy sadit i pěstovat celoročně.
Sázení do jamek (samostatně)
Před samotnou výsadbou je vhodné upravit půdu a vyhloubit dostatečně hlubokou jámu. Sázejte tak hluboko, aby byl celý kořenový bal pod úrovní země, nad zemí by měly být první výhonky. Pro samostatně stojící strom připravte jámu alespoň 25 x 25 cm, půda by měla být s dostatkem vláhy, hnojení je doporučené, ne však nezbytné.
Sazenice vložíme do vyhloubené jámy, zalijeme vodou, zasypeme hlínou a půdu udusáme. Můžeme také posypat rašelinou nebo substrátem na okrasné dřeviny. Stromy sázíme alespoň 50 cm od sebe, většina odrůd tůjí vyroste do kuželovitého tvaru a u země by při menších rozestupech neměly prostor. Jiná situace nastává při tvorbě živého plotu, kde je účelem, aby mezi jednotlivými stromy nebyl prostor.
Sázení do příkopů (v řádku)
Chcete více soukromí na zahradě, nebo vám vadí prach rušné ulice? I tyto problémy může vyřešit živý plot, pro který jsou túje jako stvořené. Jejich odolnost vůči mrazu a prachu je ideální pro výsadbu živých plotů či plůtků.
Pro zasazení živého plotu z tújí je ideální vykopat příkop, alespoň 30 cm široký a dlouhý podle potřeby. Výhodou sázení do příkopu je stejná hloupka zasazení, stromy tudíž porostou zhruba stejně rychle a vás plot tak bude již od začátku rovný. Vzdálenost mezi jednotlivými sazenicemi bude u živého plotu menší, ideálně asi 30 cm.
Postup sázení je stejný jako u jednotlivých stromů, nezapomínejte túje zalévat, první měsíc nejlépe každý den. Granulované a také ne zcela zpracované koňské hnojivo přidávejte ke stromům až po prvním měsíci, bohatě stačí hnojit dvakrát ročně. V zimních měsících je vhodné ze stromů setřepat sníh, aby se pod tíhou sněhu nelámaly větvě.
Jedním z důvodů, proč by měla túje krášlit právě vaši zahradu, je také její nenáročnost v přísunu světla a stínu. Tento jehličnan totiž snáší slunce, polostín i stín, důležitější než světlo je pro jeho existenci důležitá dostatečná vláha. Po samotné výsadbě je třeba sazenice dostatečně zalít, ale nikoliv utopit. V těžších půdách zalévejte opatrně, v písčitých častěji a vydatněji. Do doby, než túje kvalitně zakoření, sledujte vlhkost půdy.
Túje či zerav alias cypřiš je krásná dřevina s mnohým využitím. Varujte se ale jejich výsadby na dětských hřištích či na zahradách, kde budou pobíhat malé děti. Mladé výhonky jsou totiž jedové a mohou způsobit při nejmenších zažívací potíže vašich ratolestí.