V současné moderní době už snad není človíčka, který by nevěděl, co je to pergola. Vedle zahradních domků, altánků, teras, přírodních koutů a posezení je nejčastějším způsobem právě tato varianta venkovního prostoru, určená k relaxaci. Přirozeně navazuje na dům, je vhodným doplňkem každé zahrady a uživatel si ji může uzpůsobit vlastním potřebám, požadavkům a přáním.
Chci stavět pergolu! - Jak na to?
Výhody
Jejich obliba vzrůstá hlavně proto, že jsou dokonalou ochranou před deštěm, větrem, ale i sluncem a přitom kontakt s přírodou zůstává. Atraktivita venkovního prostředí a vhodné architektonické řešení jsou třešničkou na dortu každého rodinného domku, vilky či jiného objektu. Záleží ovšem na výběru typu, materiálu, ale hlavně účelu, provozu a užívání, ke kterému má být určena. Přestože význam pergola značí okrasnou stavbu s lehčí konstrukcí, kde chybí celistvé zastřešení, pojetí i realizace je ovšem mnohem širší.
Vytvořte si svoje zákoutí
Snahou potencionálního uživatele je vytvořit příjemný kout, kde bude všem dobře a které bude alespoň částečně kryto, například popínavými rostlinami, vínem a podobně. Dalším možným využitím obdobné stavební konstrukce je kupříkladu garážové stání pro automobil nebo propojení některých částí v zahradě s domem, hřištěm, bazénem nebo garáží. V případě, že dojde k zastřešení, pergola chrání chládkem a stínem. Prvním krokem k její realizaci by měla být volba materiálu. Své výhody má například kámen, pálené cihly nebo kov. Rákosové mřížky, výplety z bambusu nebo ratanu, ale hlavně dřevo jako přírodní materiál dokonale koresponduje s přírodním koloritem okolí domu.
Obrostlá pergola - Autor: inkflo
Co musíte vědět? - umístění pergoly
Nejdříve si ujasněte, kde by měla ona útulná oáza klidu stát, jak by měla být velká. Dalším důležitým faktorem je, zda bude zastřešená pouze přírodně nebo úplně, pevným a neprodyšným materiálem a k čemu bude posezení sloužit
- vzdušná veranda
- místo ke grilování
- místo k posezení s přáteli
- úprava prostoru u bazénu atd.
V každém případě ale konstrukce musí být přesná, pevná, nosná a kvalitní. Od toho se odvíjí její výroba a instalace, kterou pořídíte buď „na klíč“ nebo svépomocí. Ve druhém případě je ku prospěchu veškeré práce konzultovat s profesionály z oboru zahradní architektury nebo stavebnictví.
Co je potřeba? - Kvalitní materiál a nářadí!
Materiál? Ano, ale také ten spojovací. Nářadí? Zajisté, ale kladívko a pilka opravdu nestačí. Ochranný venkovní lak? Samozřejmě, hodláte-li stavět pergolu ze dřeva. Postup? Bezesporu ten nejrychlejší, nejefektivnější, na jehož konci bude bezvadná pergola k užívání.
Hliníková konstrukce je ideálně vyrobena, dodána a instalována přímo na vybrané místo. Mezi její výhody patří zjevně dlouhá životnost, bezúdržbovost, elegance a vzdušnost.
Dřevěná stavebnice, kterou lze objednat a podle návodu sestavit, smontovat, instalovat, je dalším možným a velmi žádaným, dostupným způsobem, protože si s ní poradí každé alespoň jen trochu šikovné české ručičky.
Stavba dřevěné pergoly svépomocí je podmíněna připraveností a nákupem materiálu. Máte-li pohromadě přesný počet impregnovaných trámků, sloupků, nosníků, krokví, vrutů, kotev na sloupky, v dílně vrtačku, pilu, velké kladivo, dláto, vodováhu s olovnicí, maticový klíč, metr, vodováhu a k tomu notnou dávku odvahy, zkušeností, zručnosti, můžete se pustit směle do práce.
Jednoduchá pergola Autor: kbhall
Jak postupovat? - zjednodušeně, v bodech
- V první řadě je třeba výměra a označení užitkové plochy, kterou je dobré vykolíkovat a vyznačit si umístění sloupků jak podélně, tak příčně. Půdorys lze také vytýčit pomocí nataženého provázku. (skrývka ornice)
- V rozích je třeba zatlouci kovové patky, které je možno také zabetonovat nebo obsypat kamenem. Za použití vodováhy kontrolujeme kolmost a vzájemné výšky všech patek. Alternativou jsou zemní vruty, které lze jednoduše do země zašroubovat (pozor na typ podloží).
- V případě, že byste rádi zkosenou střechu, je vhodné některé ze stojin zkrátit pilou na potřebnou délku.
- Do patek náleží sloupky, které je třeba podle způsobu kotvení pevně zajistit min. dvěma vruty (šrouby), svislost kontrolujeme opět vodováhou.
- Horní konce sloupků ponesou podélný nosník, zajistíme jeho cca 0,5 m přesah, vyznačit je třeba umístění i dalších sloupků. (Jak na spoje sloupů pergol?)
- Tam, kde se budou jednotlivé části dotýkat, vydlabeme dlátem do nosníků zářezy a totéž je třeba udělat i s krokvemi, příčnými díly.
- Po uložení jednotlivých částí do zářezů je potřeba místa spojů zajistit šrouby a pevným sešroubováním.
Další nápady a realizace
Pro lepší pevnost a stabilitu je možno spoje posílit o kování ve tvaru T nebo využít rohových konzol, což se týká i u šikmých částí. Je třeba myslet na povětrnostní výkyvy počasí, kterým by stavba měla účinně odolávat. Při napojování stavby na zeď domu myslíme také na vhodné, pevné ukotvení za použití materiálu, který nebude rušit vzhled domu i okolí. Někdy lze použít pro zpevnění doporučené vodovzdorné lepidlo. Pergolu můžeme také stylizovat do podoby rustikální nebo jako architekturu moderního vzhledu. Předchází-li realizaci vypracování podrobného plánu, architektonického návrhu či jiné podobné vizualizace, výsledek bude zajisté rychlejší a odpočinek všech zúčastněných v novém zahradním posezení více než zasloužený.
Předchozí článek Další článek
Úvod
Kapitoly tématu „Pergoly a stavby pro odpočinek“
- Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část
- Chci stavět pergolu! - Jak na to?
- Jak na zavětrování u pergoly?
- Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?
- Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?
- Jak na spojování trámků u pergol?
- Jaká střecha na pergolu? - velký přehled
- Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?
- Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru
- Jak na osvětlení pergoly?
- Možnosti umístění pergol a přístřešků
- Vše o zemních vrutech
Související články
- Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část
- Chci stavět pergolu! - Jak na to?
- Jak na zavětrování u pergoly?
- Jak na pergolu s baldachýnem?
- Jak spojit dva trámy?
- Jak nabrousit pilový kotouč?
- Co vše musíme promyslet než začneme stavět pergolu?
- Inspirace jak vyzdobit pergolu na oslavu
- Jak obrousit starý lak z pergoly? - Návod
- Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?
- Jak si správně vybrat japonskou pilu?
- Jak správně vybrat dřevo na stavbu pergoly?
- Jak funguje ponorná pila?
- Jak chránit křehké zastřešení pergol proti krupobití?
- Možnosti umístění pergol a přístřešků
- Jak vyřešit stínění posezení?
- Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?
- Co je plexisklo?
- Jak na spojování trámků u pergol?
- STŘECHA PERGOL - jak vyřešit zastřešení pergoly?
- Jak vybrat správný polykarbonát?
- Jak na realizaci chodníčků k pergolám?
- Jak na zastřešení pergoly komůrkovým polykarbonátem
- Jak na bioklimatickou pergolu?
- Jak na osvětlení pergoly?
- Jak na pergolu z palet?
- Jaká střecha na pergolu? - velký přehled
- Jak vybrat brusný lamelový kotouč?
Aktuální články
- Jak měřit a vybrat perfektní barovou židli (pro domácí bar)
- Jak na parkovací stání před plotem
- Rozpočet základů
- Bydlení ve stodole
- Jaký je vliv malých domů na životní styl a kvalitu života?
- Dílna - jaké nářadí a vybavení potřebujete pro zřízení domácí dílny?
- Drenážní beton - popis, jak jej připravit, tipy na jeho využití
- Odvětrání odpadu – k čemu je dobré, jak jej realizovat
- Oprava podlahy z betonu – jak na drolící se beton, výtluky a trhliny?
- Co dělat, když plastová okna drhnou