Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru

Pergoly patří mezi okrasné a multifunkční stavby, které jsou v posledních letech velmi oblíbené A není divu! Tyto stavby totiž poskytují krásný prostor k posezení a relaxaci, proto jsou tak často vyhledávány. Nejvíce je využijeme během teplých letních měsíců. Aby nám do pergoly příliš nefoukalo, je možné udělat stínění proti větru, které zvládne každý a vyjde na pár korun. Stínění nás zároveň ochrání proti slunci a dešti. Jak ale pergolu vhodně zastínit či zastřešit?

Zastínit pergolu celou či jen určité strany?

Záleží jen na Vašich preferencích. Nejideálnější je zastínit pergolu z té strany, ze které vítr nejvíce fouká. Kvůli dešti je dobré pergolu také zastřešit. Vyhnete se zároveň nepříjemnému překvapení v podobě deště uprostřed různých oslav a sešlostí. Pokud bude pergola zastřešena odpadne navíc i starost s uklízením nábytku, který by se vlivem nepříznivého počasím mohl poškodit.

Stínění pergoly proti větru

Než se začněte rozhodovat pro nějaký typ zastínění pergoly, měli byste být rozhodnutí, zda ji chcete zastiňovat z boku či i z vrchu. Záleží na tom, jak je pergola postavena a k jakým účelům ji využíváte. Pokud zde máte umístěn například gril, je jasné, že nebudete chtít mít pergolu zastíněnou celou. Zastřešení pergoly Vás samozřejmě ochrání i proti dešti či sněhu, takže se může také stát vhodnou volbou.

Boční stínění pergoly

Nejčastěji se pergoly zastiňují z boku, a to z toho důvodu, aby do nich příliš nefoukal vítr, který by mohl pokazit atmosféru či grilování.Dá se tím i vhodně ochránit proti slunečním paprskům. Díky stínění si tak budete moci užívat zábavy i za nepříznivých povětrnostních podmínek. Z boční strany lze pergolu zastínit například popínavými rostlinami či bambusovými rohožemi. Existují i různé rolety, ale jejich pořízení je již finančně náročnější.

Vrchní stínění pergoly

Pokud pergolu zastíníte z vrchu, čehož lze krásně dosáhnout za pomoci markýzy, budete se chránit jednak proti větru, ale také i proti slunci a dešti. Špatné počasí Vám tak již nebude stát v cestě během oslav, sešlostí či grilování. Zastřešení pergoly můžete také provést jednoduše přimontováním lehkých plechů či polykarbonátu. Myslete však na to, aby byl daný materiál co nejlehčí a příliš nezatěžoval nosné sloupky. Vhodnou a zároveň poměrně levnou volbou je také použití bambusových či rákosových rohoží. Jejich životnost je však nižší a na zimu by se měly sundávat.

Stahovací zastínění

Nebojíte se investice a chcete kvalitní zastínění proti větru či zastřešení pergoly? V tom případě si můžete pořídit i kvalitní plátěné stahovací rolety či markýzu. Jejich pořízení je sice finančně nákladnější, ale jedná se o vhodnou a kvalitní ochranu proti nepříznivému počasí, která je poměrně odolná. Montáž stahovacího zastínění není náročná a lze vybrat elektrickou variantu či manuální.


Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 2.38/5 (8 hlasů)


  
Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 





Kapitoly tématu „Pergoly a stavby pro odpočinek


  1. Jak postavit pergolu svépomocí - Podrobný návod - 1. část
  2. Chci stavět pergolu! - Jak na to?
  3. Jak na zavětrování u pergoly?
  4. Jak správně vybrat kotevní patky na pergolové sloupky?
  5. Jaké jsou možnosti upevnění pergoly ke zdi domu?
  6. Jak na spojování trámků u pergol?
  7. Jaká střecha na pergolu? - velký přehled
  8. Z čeho vyrobit boční stínění pergoly proti světlu?
  9. Z čeho se dá udělat stínění pergoly proti větru
  10. Jak na osvětlení pergoly?
  11. Možnosti umístění pergol a přístřešků
  12. Vše o zemních vrutech

Související články

Aktuální články