Úvod  ›  Seznam štítků  ›   › 

Pálená střešní taška bramac

  

Chystáte se rekonstruovat dům, nebo alespoň vyměnit střešní krytiny? Právě střecha hraje velmi zásadní roli v komfortu bydlení. Hodně také ovlivní celkový design. Proto bychom měli volit kvalitní střešní krytiny, které vydrží roky a budou maximálně odolné. Nabízí se několik možností. Pálené střešní tašky Bramac jsou vyrobeny z klasického přírodního a zcela ekologického materiálu, kterým je keramická hlína. Právě keramická hlína má velice zajímavé vlastnosti, které přináší mnoho pozitiv, ale samozřejmě také určité nevýhody. Pojďme si tuto problematiku více vysvětlit. (aktualizováno 2022) K dnešnímu dni Bramac nabízí 8 modelů tradičních pálených střešních tašek.

Pálená (keramická) střešní taška patří mezi nejstarší typy střešní krytiny. Největšího rozmachu se jí dostalo v průběhu 19. století, kdy došlo k velkému rozvoji průmyslu. Její předchůdkyní byla taška drážková. Cílem bylo vyvinout produkt maximálně šetrný k životnímu prostředí, což se v případě pálené tašky skutečně podařilo. Důraz se kladl také na výborné izolační vlastnosti.

Pálené tašky v sobě nemají žádné škodlivé přísady, které by působily neekologicky. Při jejich výrobě se postupuje naopak maximálně ekologicky, jsou tedy šetrné k životnímu prostředí. Velkou výhodou je skutečnost, že je lze snadno a dobře recyklovat. Pálený střep má totiž vysoký tepelný odpor, dobré akumulační vlastnosti. Jsou odolné vůči nepříznivému počasí, kvalitní pálené tašky Bramac vám vydrží na celý život.

Značka Bramac

Společnost působí na českém trhu od roku 1991. Nejprve se zaměřovala na výrobu betonových tašek, teprve od roku 2012 přináší také keramické tašky. Zákazníci oceňují možnost velkého výběru z několika modelů, barev a povrchových úprav. Kromě tašek nabízí značka Bramac také poradenství zákazníkovi na míru. Společnost dokázala skloubit kvalitu, odolnost a dokonalý design za solidní ceny. Díky tomu si vybudovala pevnou pozici na trhu ve svém oboru.

Nabízí především tašky, ale také originální a užitečné doplňky. Zákazníci ocení kombinaci prvotřídní kvality, optimální hmotnosti a stability střešních krytin. Výrobce jde navíc ruku v ruce s životním prostředím a přináší výrobky maximálně odolné nepřízni počasí.

Střešní taškaStřešní taška může mít různý tvar (Autor Simon Johansson CC)

Kdy je vhodné použít pálenou střešní tašku?

Důležité je vědět ve kterých situacích je pálená střešní taška ideální. Můžete ji zvolit, pokud máte sedlovou, valbovou či polovalbovou střechu, dále pak pultovou, stanovou či mansardovou. Podle tohoto výčtu lze snadno usuzovat, že pálenou střešní tašku využijete prakticky na všechny druhy střech.

Jaké jsou povrchové úpravy pálených tašek

Jaké jsou povrchové úpravy pálených tašek? V podstatě existuje hned několik možností. Engoba je barevná povrchová úprava pálených tašek. Je matná až polomatná, jde pouze o tenký povlak z keramické směsi. Tento povlak se postupně nanáší na vysušenou tašku, následně se výrobek vypaluje.

Druhou možností je glazura. Jde o barevnou povrchovou úpravu, která se vyznačuje velmi výrazným leskem. Tyto tašky se krásně blýskají, což je velice efektní. Úprava je podobná jako v případě engoby, s tím rozdílem, že rozplavené jíly obsahují o něco větší podíl sklovitých směsí. To je důvod, proč jsou tašky tak lesklé a výrazné. Glazura výrobek ještě více pozdvihuje v estetické dokonalosti, ale také odolnosti. Jde o jedinečnou ochranu střechy, které po takové úpravě zůstává po celou dobu své životnosti stejná, nemění odstín ani nevyžaduje další údržbu.

Beton nebo pálenka?

Mnoho lidí stojí před důležitým rozhodnutím, zvolit betonovou nebo pálenou střešní tašku? Obě tyto varianty mají svá pro a proti. Největší výhodou betonové tašky je patrně její cena, neboť je až o 30 % levnější. V některých akcích dokonce ještě více. Pokud tedy kladete důraz na cenu, bez ohledu na výdrž, pak je pro vás jistě vhodnější betonová krytina. Nicméně, jak jistě víme, v některých případech je vhodnější si připlatit a vynaložené náklady se vrátí časem. Přesně tak je to také v případě pálené střešní tašky.

Je to snadné, beton je v prvních letech odolný, vše je v pořádku. Jenže tento materiál postupně pracuje a v průběhu deseti až patnácti let dochází k postupnému rozšíření pórů v betonové krytině. Tím se ztrácí původní pevnost a také může měnit barevný odstín. Zkrátka betonové tašky budete muset po letech opravit nebo vyměnit a tím se náklady zdvojnásobí.

Pálená taška naopak drží vzhled i dobré vlastnosti o mnoho déle, minimálně 20 let, nicméně společnost Bramac vám zaručuje i „doživotí“. Výhod je však mnohem více, pálené tašky nepórovatí, nedrolí se a nemění barvu. Samozřejmě po určité době i zde jsou patrné určité změny, nicméně je to výrazně později než u ostatních krytin.

Někoho mohou odradit vyšší ceny pálených krytin. Tento rozdíl se však smazává dlouhodobou životností. Z dlouhodobého hlediska se tedy rozhodně vyplatí, navíc budete mít na mnoho let od střechy „klid“.

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 3/5 (3 hlasy)


Související články