Úvod  ›  Seznam štítků  ›   ›   › 

10 tipů jak pečovat o bazén

  

Dopřávat si pohodlí a luxusu vlastního mini koupaliště na své zahradě, je čím dál více oblíbené, praktické i finančně výhodné. Bazén si můžete dopřát za velmi příznivé ceny, vydrží vám desítky sezón a ušetříte za vstupné na koupaliště, a hlavně občerstvení, které svým dětem jinak neodepřete. Kromě finanční stránky pak hlavně víte, v jaké vodě se koupete a jak o ni pečujete. A o tom, jak o vodu v bazénu správně pečovat, se dočtete v dnešním článku.

1. Na velikosti záleží

Na velikosti vašeho bazénu rozhodně záleží. Malý dětský bazén, o pár desítkách litrů, klidně každý den využijete k zalévání zahrádky, a s péči o vodu v něm si tak nemusíte dělat hlavu. Nadzemní bazény pak můžete pořizovat v různých velikostech, zapuštěný bazén se už ze své přirozenosti řadí mezi opravdu velké. Obecně platí, že každý bazén s objemem nad 8m³ si zaslouží filtraci pískovou, do objemu 8m³ postačí filtrace kartušová.

2. Všeho s mírou

Rozhodně na začátku péče o váš bazén čtěte pozorně příbalové letáky a dodržujte správné dávkování. Nepodlehněte zaručeným sousedským radám, že lépe je více než méně, nebo naopak postačí polovina. Striktně dodržujte doporučení výrobce a dávkování nijak neměňte. Jen tak si zaručíte nejen čistou vodu v bazénu, ale také její zdravotní nezávadnost.

3. Testujte jako ve škole

Vzpomínáte na testovací proužky ze školy v hodinách chemie? Teď si na malé chemiky můžete zahrát sami u svého bazénu. Již před prvním napuštěním bazénu zjistěte, jakou tvrdost má vaše voda. Tuto informaci vám podá váš dodavatel vody. Tvrdost vody v bazénu nesmí být vyšší než 18°N. Pokud tuto hodnotu překračuje, použijte přípravek k úpravě tvrdosti vody. Po napuštění vody pak kapkovým testerem zjistěte Ph vody. To by se mělo ideálně pohybovat v rozmezí 6,8 – 7,6 Ph. Test provádějte pravidelně každý týden, ve velkém horku pak častěji. K úpravě správného Ph pak použijte příslušné přípravky.

4. Desinfekce chlórová

Pokud toužíte po jasné a křišťálové vodě, desinfekci se nevyhnete. Tu s obsahem chlóru můžete použít ve formě tekuté, granulí i známých chlórových tablet v plovoucích zásobnících. Je nutné sledovat správnou hodnotu chlóru – správné rozmezí je 0,3 – 0,5mg/l.

5. Desinfekce bez chlóru

Nebo také kyslíková desinfekce je ideální pro alergiky, nebo všechny ty, kteří nemají rádi vůni chlóru. Při použití desinfekce bez chlóru se tak žádného nechtěného aroma nemusíte obávat. Nedráždí oči, kůži ani sliznice a je tak dobrou volbou i pokud se v bazénu koupou miminka či batolata. Její cena je však vyšší a úzkostlivě musíte dodržovat dávkování – v přesnosti i pravidelnosti.

Může Vás zajímat: Kupujeme bazen v ziměJak upravit okolí bazénu?Péče o bazén

6. Písková filtrace čistí vodu jako příroda sama

Písková filtrace je nejlepší volbou, pokud chcete mít ve svém bazénu čistou vodu jako v lesním potůčku. Na stejném principu jako příroda, totiž písková filtrace funguje. Každých 14 dni nezapomeňte filtrační písek proprat dle návodu a každé dva roky jej vyměnit za nový. Vaše voda pak bude dokonale průzračná.

7. Kartušová filtrace levnější variantou

Kartušová filtrace je vhodnější pro menší bazény, nebo ty, které jsou méně využívány. Filtrace obsahuje papírový filtr, přes který je čerpadlem vháněna voda a nečistoty se zachytávají na filtru. Tento princip tak není ze své podstaty tak účinný jako filtrace písková. Navíc se filtr musí mnohem častěji kontrolovat a měnit.

8. Řasy a jiní nezvaní hosté

Jakmile stoupne teplota okolního vzduchu nad 20°C je nejvyšší čas použít přípravek proti řasám.

Pokud se barva vaší vody začne nelibě měnit z průzračné na různobarevnou, je pravá chvíle vyrazit do boje proti kalům. S nimi si hravě poradí speciální přípravky, jejichž aplikace dokáže shluknout částečky nečistot do „chuchvalců“, s kterými si skvěle poradí filtrace.

9. Od bazénových sítěk po bazénový vysavač

Bazénové síťky a kartáče zná asi každý a je to vcelku zábava, sbírat síťkou hmyz či listy. Ovšem pokud si chcete péči o bazén opravdu zpříjemnit, pak vám nesmí chybět bazénový vysavač:

  • mechanický
  • poloautomatický
  • automatický

Dokonale vyčistí dno i stěny bazénu od klouzajících usazenin.

10. Zastřešení pro vás i pro bazén

Zastřešení bazénu je ideální z několika důvodů:

  • zabrání padání nečistot do bazénu – od prachu, mušek až po listy či klacíky. Zvyšuje tak čistotu vody
  • zabraňuje vypařování vody
  • chrání nahřátou vodu bazénu před ochlazením – zvláště pak v nočních hodinách

Zastřešení bazénu:

  • u zapuštěných bazénů je z hlediska bezpečnosti nejdůležitější
  • mobilní zastřešení u nadzemních bazénu může sloužit i jako přístřešek pro vás v čase oslav i večerního posezení
  • krycí plachty – chrání před nečistotami
  • solární plachty – plní navíc funkci ohřívání vody bazénu. Na pohled vypadají jako bublinková fólie a v tomto tvaru tkví kouzlo využití sluneční energii

TIP na závěr: při náhlém zhoršení stavu vody nemusíte hned vodu vypouštět. Na trhu existuje pestrá škála přípravku první pomoci,  řada s příznačným názvem „ŠOK“ , která za pomoci filtrace dokáže vaši vodu v bazénu opět křišťálově zprůhlednit. :)

Ohodnoťte tento článek:
Hodnocení: 4.75/5 (4 hlasy)





Související články